Problémy šestonedelia

problémy šestonedelia

Courtesy of pixabay.com

Šestonedelie je obdobie, ktoré nastáva po pôrode. V tomto období sa telo ženy vracia do normálu, žena si zvyká a stotožňuje sa s úlohou matky a začína pre ňu nový život – život s bábätkom. Aby sa mohla naplno venovať svojmu dieťatku a nemusela sa trápiť svojim zdravotným stavom a prípadnými komplikáciami, ktoré môžu po pôrode nastať, je dobré, aby bola čím skôr vo svojej pôvodnej kondícii a v psychickej pohode. K tomuto jej môžu dopomôcť rôzne bylinky, čaje, éterické oleje, homeopatia, a pod. Ak dojčí, zároveň by sa mala vyhýbať liekom, ktoré môžu prejsť do materského mlieka, a tak sa dostať až do tela jej bábätka. Práve preto je homeopatická liečba v tomto období vhodná - je čisto prírodná, je jemná, nemá nežiaduce účinky a cez materské mlieko sa nedostávajú k dieťaťu žiadne chemické látky či škodliviny.

Homeopatiká môžu pomôcť pri regenerácii organizmu, podporujú hojenie rán, predchádzajú zdravotným komplikáciám a pomáhajú prekonať zdravotné problémy ako sú popôrodné krvácanie, problémy s dojčením, poranenia a natrhnutia hrádze, popôrodné infekcie, depresie a emocionálne problémy alebo zápaly prsníkov.

V ďalšej časti vám ponúkame prehľad najbežnejších problémov šestonedelia a k nim priradených homeopatík, ktoré môžu pomôcť prekonať toto obdobie bez väčších ťažkostí a pomôžu navrátiť telu pôvodnú rovnováhu. Užívanie homeopatík by nemalo presiahnuť 7 dní (pri niektorých prípadoch a stavoch platia výnimky a je možné homeopatikum užívať aj dlhodobejšie – viď príbeh pacientky na konci článku).

Poranenia a natrhnutia hrádze

  • check
    ARNICA - homeopatikum číslo jedna na akékoľvek poranenia, zranenia, operácie.
  • check
    CALENDULA - podporuje hojenie poranených tkanív, zmierňuje bolesť a zabraňuje infekcii. Výborný liek na odreniny, malé natrhnutia na koži a na slizniciach. Lokálne sa môže aplikovať vo forme vodného roztoku na otvorené rany v pošve, močovej trubici alebo na hrádzi. Tiež sa môže pridať do sedacích kúpeľov.
  • check
    STAPHYSAGRIA - vynikajúce homeopatikum na chirurgické rany ako sú nástrih hrádze či cisársky rez. Minimalizuje bolesť v jazve a poskytuje prevenciu pred dlhodobým nepríjemným pocitom, ktorý často býva spojený s týmito zákrokmi. Taktiež pomáha predchádzať infekcii. Jej účinky sa veľmi dobre kombinujú s Arnikou.
  • check
    APIS MELLIFICA - používa sa na rýchle vstrebanie hematómov a opuchov. Indikácia na tento liek je, ak žena pociťuje zlepšenie stavu a zníženie bolesti studenými obkladmi a zhoršenie stavu pri umývaní teplou vodou.
  • check
    BELLIS PERENNIS - môže sa použiť paušálne pri veľkých brušných operáciách (napr. cisársky rez). Dobre hojí rany v malej panve – používa sa napr. pri pomliaždeniach vnútorných orgánov, pri pomliaždenej maternici, na tržné poškodenia panvových svalov, a pod.

Popôrodné krvácanie

Výber správneho lieku často závisí aj od samotného pôrodu - traumatický pôrod, nepostupujúci pôrod, a pod.

  • check
    SABINA - jeden z hlavných homeopatík na popôrodné krvácanie. Mohutné krvácanie, krv je jasnočervená s tmavými zrazeninami, sťahujúce bolesti medzi krížami a lonovou kosťou. V prípade neskoršieho krvácania, ktoré trvá až do konca šestonedelia a nie sú prítomné žiadne ďalšie symptómy.
  • check
    CAULOPHYLLUM - nepostupujúci pôrod, nadmerná slabosť, nervová podráždenosť reprodukčných orgánov vplyvom stresu z pôrodu.
  • check
    CIMICIFUGA (ACTAEA RACEMOSA) - neúčinné kontrakcie maternice, pocity strachu a negativizmu, pocit roztrieštenosti na mentálnej, emocionálnej a telesnej úrovni.
  • check
    PULSATILLA - túžba po chladnom čerstvom vzduchu, zlepšenie po poskytnutej starostlivosti alebo prejavenej náklonnosti, začervenanie, škvrnitosť.
  • check
    SEPIA - pocit silného tlaku smerom nadol, príp. objektívny prolaps, podráždenosť voči priateľom a blízkym osobám, nevoľnosť z pohybu alebo zápachu alebo aj pri pomyslení na jedlo, ale paradoxne, keď sa žena naje, nevoľnosť sa zmierni.
  • check
    ARNICA - výdatné krvácanie po traumatickom pôrode, zdĺhavom alebo namáhavom tlačení, veľkom bábätku, náročnom kliešťovom pôrode alebo pri pomliaždeninách a odreninách.
  • check
    ACONITUM - masívne krvácanie spojené s pocitom strachu zo smrti, typická je náhlosť a prudkosť príznakov.
  • check
    BELLADONNA - krvácanie jasnočervenej krvi, ktoré je také akútne a prudké, že je krv pri vystreknutí ešte teplá, rozpálená červená tvár, rozšírené zreničky, divoký výraz v tvári, pukavé bolesti hlavy, ktoré sa zhoršujú otrasmi.
  • check
    PHOSPHORUS - poruchy krvácania spojené s extrémnym smädom na studené nápoje, strachom zo samoty, abnormálna predstavivosť.
  • check
    IPECA - prudké krvácanie z maternice jasnočervenej krvi (nemusia byť prítomné ďalšie kľúčové príznaky tohto homeopatika).
  • check
    CHINA - pasívne krvácanie z maternice spojené so svalovou únavou a celkovým vyčerpaním, trvalo vyteká tmavá riedka alebo vodnatá krv. Hlavné indikácie sú veľmi podobné príznakom šoku z nadmernej straty krvi – mdloby, smäd, extrémny chlad s triaškou, úľavu prináša teplo v akejkoľvek podobe.
  • check
    FERRUM PHOSPHORICUM - veľká únava spojená s veľkou stratou krvi - pomôže „doplniť“ červené krvinky

Dojčenie a praskliny prsných bradaviek

Ak chce žena rozbehnúť proces dojčenia a podporiť tvorbu materského mlieka, je dôležité, aby užívala nízke potencie (napr. 5CH) uvedených homeopatík. Riedenia stredných potencií 15CH a 30 CH týchto prípravkov majú totiž úplne opačný účinok a používajú sa vtedy, keď žena odstavuje kojenca a chce znížiť a zastaviť tvorbu materského mlieka. 

  • check
    RICINUS COMMUNIS - potencia 5CH  - podpora tvorby materského mlieka, rozbehnutie procesu dojčenia (striedať s homeopatikom LAC CANINUM 5 CH, pokiaľ homeopatikum neúčinkuje samostatne). Potencia 15CH a 30CH - zastavenie tvorby materského mlieka pri odstavovaní kojenca.
  • check
    NITRICUM ACIDUM - praskliny bradaviek s ostrými okrajmi, ľahko krvácajúce, bodavé bolesti pripomínajúce zapichnutý tŕň.
  • check
    GRAPHITES - praskliny bradaviek so žltým sekrétom tvoriacim žltohnedé chrasty.
  • check
    CALENDULA - praskliny bradaviek spôsobené mechanicky – napr. nesprávnou technikou dojčenia.
  • check
    CASTOR EQUI - praskliny bradaviek, kedy sú bradavky veľmi citlivé hlavne po pôrode a na začiatku dojčenia.
  • check
    CICADERMA masť - na odreniny a drobné rany, ktoré vznikajú v okolí bradaviek.

Zápal ​prsníkov​

Homeopatiká sú vhodné ako k liečbe akútnej mastitídy, prsných abscesov a ich následkov, ale môžu slúžiť aj na prevenciu, keď sa zdá, že takéto komplikácie hrozia.

  • check
    BELLADONNA - hlavné homeopatikum na akútnu mastitídu. Vhodný najmä vtedy, keď u dojčiacej ženy prepukne náhle vysoká horúčka s prudkými tepavými alebo pukavými bolesťami v prsiach a ďalšími príznakmi akútneho zápalu (postihnutá oblasť je napuchnutá, jasnočervená, výrazne citlivá na akýkoľvek otras).
  • check
    BRYONIA - horúci, bolestivý a „tvrdý“ prsník. Bolesť sa zhorší už pri minimálnom pohybe prsníka. Zmiernenie bolesti stiahnutím prsníka (napr. pevnou podprsenkou). Pravdepodobne budú prítomné aj ďalšie kľúčové príznaky ako sú extrémny smäd, mrzutá a podráždená nálada, zmätenie a averzia k akýmkoľvek podnetom.
  • check
    PHYTOLACCA - postihnutý prsník je tvrdý, plný hrčiek, citlivý v bodoch a bolesti v prsiach často menia miesto a putujú do iných oblastí hrudníku či do iných častí tela. Purpurový, „naliaty“ a bolestivý prsník (pri kojení bolesť z bradavky akoby vystreľovala do celého tela). Je vhodná aj v prípade, že nemáme žiadne iné intenzívne príznaky, na základe ktorých by sme našli presnejšie homeopatikum, príp. ak iné indikované prípravky (napr. Belladonna či Bryonia) spravia svoju prácu, ale nie kompletne alebo ak zlyhajú.
  • check
    SILICEA - vyčistenie a doliečenie starých zápalov a abscesov, vyčistenie dutín po chronickej či nedoliečenej opakujúcej sa mastitíde.
  • check
    APIS MELLIFICA - zápal prsníka s opuchom a bodavými pálivými bolesťami, prsník je naružovelý, zlepšenie studenými obkladmi, zhoršenie pri umývaní teplou vodou, často sa vyskytuje aj horúčka bez potenia a túžba po studených nápojoch.

Popôrodné infekcie

V našich podmienkach dochádza k infekciám po pôrode zriedkavo. K rizikovým faktorom patria zadržané kusy placenty, komplikovaný alebo traumatický pôrod, nedostatočná výživa a osobná hygiena, chronická choroba či oslabený imunitný systém. Homeopatiká majú svoju cenu najmä v prvých fázach infekcie, ale môžu pomôcť aj v závažnejších a pokročilejších fázach ako doplnkom ku konvenčnej liečbe.

  • check
    ARNICA - výborné homeopatikum pri a po komplikovanom a traumatickom pôrode, podporuje hojenie rán, slúži na prevenciu a liečbu infekcií, abscesov a septických stavov spojených so zahmleným zmyslovým vnímaním a delíriom, kedy si žena nechce priznať závažnosť svojho ochorenia.
  • check
    CALENDULA - pomáha predchádzať infekciám v ranách po nástrihu, tržných ranách, či po chirurgickom zákroku a ak už k infekcii dôjde, dokáže ju liečiť.
  • check
    STAPHYSAGRIA - podáva sa rutinne po nástrihu hrádze alebo po cisárskom reze na zmiernenie bolesti v jazve. Taktiež podporuje hojenie a pomáha pri prevencii infekcie spôsobenej chirurgickým zákrokom.
  • check
    BRYONIA - akákoľvek infekcia pobrušnice spojená s prudkou bolesťou, ktorá sa zhoršuje aj najmenším pohybom, mierne delírium a strnulosť, smäd a bolesť kdekoľvek v kostiach, svaloch alebo kĺboch.
  • check
    LACHESIS - pri pokročilých infekciách ako doplnok ku konvenčnej liečbe. Kľúčové indikácie - krvácavé alebo trombotické stavy (purpura, septický šok, atď.). Prevažujú ľavostranné problémy zhoršené počas spánku alebo po prebudení. Stav sa bude zlepšovať krvácaním alebo výtokmi.
  • check
    ARSENICUM ALBUM - pokročilé stavy infekcie, v prípade endotoxického šoku alebo iných septických stavov s pocitmi úzkosti, extrémnej zimomravosti a vyčerpanosti, smädu a pálčivých bolestí, ktoré sa zlepšujú teplom.
  • check
    PYROGENIUM - zabraňuje, ale taktiež vie aj zvrátiť už prebiehajúce alebo hroziace popôrodné infekcie spojené so zadržovaním sliznice maternice alebo kusy placenty. Prevencia hnisavých komplikácií.

Depresie a emocionálne problémy

  • check
    CIMICIFUGA - nadmerná mrzutosť alebo negativizmus. Má zvláštne, príp. iracionálne strachy a vulgárne pôsobiace či striedajúce sa symptómy na telesnej úrovni ako sú úškľabky alebo výstredné artritické a neurologické bolesti.
  • check
    PULSATILLA - ľahko sa prispôsobí akémukoľvek vonkajšiemu vplyvu na úkor svojich vlastných vnútorných potrieb. Neznášanlivosť teplých miestností, prejedania sa a kalorického jedla. Zlepšenie stavu na chladnom čerstvom vzduchu, dostatkom tekutín a utešovaním.
  • check
    SEPIA - pocit zavalenia povinnosťami starať sa o druhých. Cítia sa nedocenené za svoje úsilie. Pôsobia „opotrebovane“, deprimovane a rozmrzene kvôli záväzkom voči svojim blízkym. Chcú byť samy a v kľude. Fyzicky môžu cítiť pocit tlaku v panve smerom nadol, celkovú stratu svalového napätia a stav sa im viditeľne zlepší fyzickým cvičením.
  • check
    IGNATIA - akútny žiaľ, zármutok, príp. sklamanie. Mali by byť prítomné aj ďalšie známky precitlivelej a podráždenej nervovej sústavy ako je túžba po drogách a povzbudzujúcich prostriedkoch (alebo ich neznášanlivosť), nespavosť či obyčajná „nervozita“.
  • check
    PHOSPHORUS - imaginárne strachy o vlastné zdravie alebo strachy, ktoré vznikli na základe empatie s utrpením druhých. Zvyčajne sú prítomné aj ďalšie kľúčové symptómy ako krvácanie, pálenie, extrémny smäd na studené nápoje, strach zo samoty, z búrky, z hlasných zvukov a celkové zhoršenie všetkých príznakov so západom slnka.
  • check
    NATRIUM MURIATICUM - stav trvalého smútku, zármutku či sklamania, ktoré je permanentným zdrojom telesných a duševných problémov (artritída, nádchy alebo alergie s upchatým nosom, sínusové bolesti hlavy). Hlavný pocit je pocit rezignácie alebo márnosti.

Dávkovanie homeopatíkje individuálne a podľa potreby. Pre zjednodušenie je možné použiť schému: 5 guličiek 2-3 - krát denne. Výber správnej potencie (riedenia) je pri homeopatikách taktiež dôležitý. Na problémy v šestonedelí sú vhodnejšie nižšie potencie - 5CH, 9CH, príp. 15CH. Na samopredpisovanie a samoliečbu môžeme použiť aj potenciu 30CH.

Treba však poznamenať, že homeopatia pristupuje ku každému pacientovi individualizovane a je dôležité, aby sa správne homeopatikum vybralo na základe celkového obrazu stavu (telesného, duševného a emocionálneho), nie iba na základe fyzických príznakov. Pokiaľ sa vyberie správny liek, do 2-3 dní by malo dôjsť k zlepšeniu, príp. k odstráneniu ťažkostí.
Ak homeopatická samoliečba neprináša požadovaný efekt, je potrebné kontaktovať skúseného homeopata, ktorý dokáže symptómy lepšie posúdiť a nájsť vhodnejšie a presnejšie homeopatikum. V prípade, že zdravotný problém pretrváva alebo sa časom zhoršuje, je potrebné, aby žena navštívila svojho lekára.

Príbeh pacientky

25 – ročná prvorodička, drobnejšej postavy, spontánny pôrod v 39. týždni tehotenstva, nástrih hrádze. Narodil sa chlapec - pôrodná hmotnosť 3580 g, dĺžka 50 cm.
Pôrod trval celkovo 7 a pol hodiny. Počas pôrodu boli podávané lieky na uvoľňovanie krčka maternice a oxytocín na zosilnenie pôrodných kontrakcií. Po pôrode došlo k miernemu ochabnutiu maternice (hypotonia maternice) a k jedno rázovému silnejšiemu krvácaniu (asi 300 ml). Celkovo pacientka stratila asi 500 ml krvi.
Na druhý deň sa žena začala sťažovať na bolestivé šitie, ktoré sa zhoršuje pri pohybe a chôdzi. Mierne zlepšenie nastane po opláchnutí chladnejšou vodou. V okolí stehov nástrihu hrádze je mierny opuch a krvný výron (hematóm) veľkosti asi 7x3 cm, citlivý na dotyk. Na základe vyšetrenia krvného obrazu má zistenú anémiu.

Užívané homeopatiká:

  • check
    Arnica montana 15CH /5 guličiek 3-krát denne (na bolesť a celkovú rýchlejšiu regeneráciu tkanív)
  • check
    Staphysagria 15CH /5 guličiek 3-krát denne (na nástrih hrádze – výborne hojí rezné rany a zmierňuje ich bolestivosť)
  • check
    Apis mellifica 15CH/5 guličiek 5-krát denne (na bolesť spôsobenú zväčšujúcim sa hematómom a opuchom) + Bryonia 9CH/5 guličiek 5-krát denne (na bolesť, ktorá sa zhoršuje pohybom)
  • check
    Ferrum phosphoricum 15CH /5 guličiek 2-krát denne (na väčšiu krvnú stratu a vzniknutú anémiu)
  • check
    Ľadové kocky z arnikovej tinktúry na opuch hrádze, dokým opuch nezmizne (ľadové obklady z arnikovej tinktúry urýchlia ustúpenie opuchu)

Za 24 hodín došlo k výraznému zlepšeniu stavu. Žena pociťovala veľkú úľavu, bolesť sa zmiernila, cíti sa dobre, dobre sa jej chodí. Opuch v oblasti hrádze sa výrazne zmenšil a hematóm sa nerozširuje. Nakoľko ťažkosti neustúpili úplne, žena pokračovala v užívaní predpísaných homeopatík. Na základe zlepšenia stavu však znížila užívanie na 2-krát denne.

Počas ďalších dvoch dní opuch ustúpil úplne, oblasť stehov bola kľudná a bez zápalu a hematóm sa postupne začal vstrebávať. Po šiestich dňoch bola prepustená z oddelenia šestonedelia domov. Stehy pôrodného poranenia sa hojili bez komplikácií, opuch zmizol, hematóm sa výrazne zmenšil, bolesť ustúpila. Maternica bola stiahnutá a zavinutá na 4 prsty pod pupok, očistky boli primerané, kojí bez problémov.  Cíti sa dobre. 

Naďalej užívala 1 x denne Arnicu montanu 15CH a Staphysagriu 15CH, až dokým problémy úplne neustúpili. Ferrum phosphoricum 30CH užívala dlhšie, kým sa znormalizoval krvný obraz.

Autor: Zuzana Vojteková