Arsenicum album

Liečenie streptokokových infekcií homeopaticky: Streptococcinum

V praxi skutočne často používané homeopatikum pre akútne stavy. Jedno z homeopatík, ktoré vám môže zachrániť letnú dovolenku, alebo skrátiť vašu PN-ku. Prečo? Čítajte ďalej.

Arsenicum album (oxid arzenitý As2 O3)

Kovový arzén má sivý vzhľad, je krehký a možno ho ľahko roztrieť na prášok. Názov je odvodený z latinského slova arsenicum. V prírode sa vyskytuje vo veľa nerastoch a okrem toho arzén nájdeme aj v niektorých minerálnych vodách. Aj rastliny a živočíšny organizmus obsahujú malé množstvo arzénu.

Všetky zlúčeniny arzénu sú jedovaté, najmä oxid arzenitý nazývaný arzenik. Používa sa aj v sklárstve na čírenie skloviny a na konzervovanie kože pri vypchávaní zvierat a vtákov.

Oxid arzenitý – vzniká zlúčením arzénu s kyslíkom (As2O3) je to biely prášok, bez chuti a zápachu. Je smrteľný už v malých dávkach. Medzi hlavné príznaky otravy patria zažívacie ťažkosti, nevoľnosť, hnačka, zvracanie. História je plná vrážd spôsobených požitím jedovatej dávky oxidu arzenitého . Bol jedom stredovekých travičov.

Arsenicum album ako homeopatikum

Používa sa na problémy na úrovni orgánov, ako aj na viaceré závažné mentálne a emocionálne poruchy. Ľudia, ktorí potrebujú uvedené homeopatikum majú často silný pocit zraniteľnosti vo svete a strach o svoju pohodu a materiálne zabezpečenie. Fyzicky sú ťažkosti lokalizované predovšetkým v gastrointestinálnom trakte, vrátane pečene, žalúdka a čriev. Arsenicum album účinkuje veľmi dobre aj v prípade problémov spojených s dýchacím systémom a sliznicou. Bolesti sú zvyčajne pálivé .

Akútne indikácie - náhle problémy s veľkým nekľudom, úzkosťou, zimomravosťou a túžbou po teple, smädom na časté a malé množstvá tekutiny. Teplota a delírium. Akútna gastroenteritída so zvracaním a hnačkou. Homeopatikum prvej voľby pri otrave potravinami.  Vracia často ihneď, ako sa tekutiny dostanú do žalúdka.

Psychologický profil homeopatika Arsenicum album – osoby Arsenicum album majú zmysel pre detail, sú pedantní, majú vysoké nároky na okolie. Osoby Ars-alb sa vedia veľmi dobre postarať o svojich menej praktických partnerov. Financie majú taktiež v domácnosti na starosti oni. Sú citliví, inteligentní, majú ustálený systém hodnôt a snahu pomôcť svojim blízkym. V komunikácii mimo svojej rodiny sú milí, avšak odmeraní, držia si odstup. Prítomný môže byť strach o finančnú existenciu, z choroby, rakoviny. Typická je pedantnosť. Mávajú neosviežujúci spánok. Ženy Arsenicum album vedia dosiahnuť svoje a zároveň nebudiť dojem, že sa nasilu presadzujú. Fyzicky ma väčšinou Arsenicum album šľachovité telo a kostnaté tváre alebo štíhle telo a kostnaté prsty. Ženy sú zväčša útle, s jemnými črtami tváre.

Prípad z praxe - mladá žena s chronickými 10 rokov trvajúcimi bolesťami v kĺboch

Prišla ku mne mladá žena s nasledujúcimi ťažkosťami. Máva bolesti v kĺboch – bolia ju obe kolená. Bolesti pretrvávajú 10 rokov, občas ju bolia aj ramenné kĺby, má únavu, vyčerpanosť, ktorá trvá taktiež už niekoľko rokov. Cíti sa bez energie.

Napriek tomu, že má všetky vyšetrenia u lekárov negatívne a je podľa vyšetrení úplne zdravá, bolesti sú veľmi intenzívne, bolia celé kolená a obe naraz, bolesti sú pálivé.

Pacientka bola vydatá a asi od toho obdobia sa začali aj jej problém s kĺbmi, neskôr sa rozviedla a vtedy sa pridružili aj ťažkosti ako vyčerpanosť, únava a stav bez energie. Hovorila o sebe, že nedáva najavo svoj hnev a emócie , potláča ich v sebe. Je veľmi ambiciózna , cieľavedomá a sebestačná, vie sa o seba postarať. Na seba, ale aj na kolegov v práci kladie vysoké nároky. Situácie v živote rieši pokojne a rozumne, aby boli obe strany spokojné. Je zimomrivá, má rada teplo . Má obavu z budúcnosti, z prípadného nedostatku financií, má veľkú úzkosť o svoje zdravie a strach z chorôb.

Po rozhovore ktorý trval 2 hodiny som pacientke odporučila homeopatikum Arsenicum album .

Kontrola po 7 týždňoch

„Uvedomila som si, že mám pekný život, nie som už taká unavená ako predtým, cítim viacej energie a bolesti kĺbov úplne vymizli. Je naozaj super po dlhých rokoch necítiť tú neustálu bolesť."

Stretnutie po 9 mesiacoch

Cítim sa naozaj skvele, bolesti kĺbov sa nevrátili a zmenil sa mi celý život - som veľmi spokojná a šťastná."

Každý človek je jedinečný so svojimi telesnými i mentálnymi prejavmi a vnímaním reality. I keď s rovnakou diagnózou, výber vhodného homeopatika je individualizovaný. Prevziať zodpovednosť za svoje zdravie je našou výsadou a právom. Byť slobodný, znamená byť zodpovedný sám za seba. Homeopatia nám so svojimi metódami ponúka sprievodcu na ceste za slobodou.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Zdroje :

Charakteristika lieku : Roger Morrison - Materia Medica

Philip Bailey - profily homeopatických liekov