Phosphorus

phosphorus fosfor

V homeopatickej praxi časté homeopatikum. Okrem iných indikácií, je jedným z veľkých liekov pri zvracaní, krvácaní z nosa alebo kašli v prípade, že sa prejavy ochorenia zhodujú s charakteristikami tohto homeopatika. V tomto článku sa dozviete pri akých ďalších problémoch a pre akých ľudí je toto homeopatikum vhodné.

Fosfor v tele človeka

Fosfor ako látku poznali pravdepodobne už starovekí Gréci a Rimania, no neskôr upadol do zabudnutia. V Európe ho prvýkrát pripravil nemecký alchymista Hennig Brand v roku 1669. Pochádza z gréckeho slova „ Phos“- svetlo, „pherein“- nosiaci. (zdroj: Wikipédia)

V tele človeka je fosfor hneď po vápniku druhým najčastejšie zastúpeným minerálom.

  • podieľa sa na stavbe kostí a udržuje ich v dobrom stave
  • pomáha vytvárať zubnú sklovinu a posilňuje zuby
  • je dôležitý pre premenu bielkovín, tukov a glycidov
  • nevyhnutný pre výmenu viacerých minerálnych látok (vápnik, horčík)
  • reguluje acidobázickú rovnováhu
  • s jeho premenou súvisí energetický metabolizmus.
  • dôležitý pri svalovej kontrakcii, pri prenose vzruchov z mozgu do všetkých telesných tkanív
  • pomáha sekrécii hormónov
  • nevyhnutný pre tvorbu nukleových kyselín


Fosfor v homeopatii

V homeopatii má fosfor veľkú afinitu ku krvi, nervovému systému, kostiam, pankreasu, pečeni, pľúcam a celému respiračnému systému. Majú veľký sklon ku krvácaniu jasnočervenou krvou. Objavuje sa dušnosť, chrapot a bolesti hrdla zhoršené večer. Výborný liek pri virózach s vracaním – človek vracia okamžite, ako sa jedlo zohreje v žalúdku. Problémy s pečeňou, vírusová hepatitída a závrate u starých ľudí.

Ľudia, ktorí potrebujú homeopatikum Phosporus sú nesmierne súcitní, všetko z ich okolia sa ich veľmi dotýka, dotýkajú sa ich všetky emócie a impulzy. Túžia po spoločnosti a komunikácii. Keď je Phoporus sám, cíti sa nepokojný a osamelý. Úzkosť pociťuje najmä vtedy, ak je sám v noci alebo v tme. Potrebuje svetlo, ktoré zaženie temnotu. Hlavne deti Phosphorus nezaspia v úplnej tme kvôli strachom z duchov, strašidiel, zlodejov. Ďalším výrazným strachom je strach z búrky alebo, že sa niečo zlé stane. Každá myšlienka zrodená v ich hlave môže byť zdrojom úzkosti. Svet intuície a pocitov je u Phosphoru veľmi živý a zahŕňa aj pocity, ktoré prežívajú iní ľudia. Cítia to, čo cítia iní. Nasávajú všetky dojmy z okolitého prostredia a potom zažívajú vlny príjemných i nepríjemných pocitov. Je z nich cítiť určitú detskosť a nevinnosť. Majú sklon zveličovať malý problém alebo úplne neprimerane vnímať ohrozenie, hlavne v období stresu.

Ľudia typu Phosphorus sú často pekní, vysokí, štíhli. Majú jemnú pokožku, v tvári sú bledí, niekedy s modrými kruhmi pod očami. Charakteristické sú dlhé mihalnice vyvolávajúce veľmi príťažlivý dojem nevinnosti. Vlasy sú zväčša rovné a jemné, svetlohnedé alebo ryšavé, vyskytujú sa však aj plavé a tmavé.

Na fyzickej úrovni je charakteristický pocit pálenia alebo pálivých bolestí zlepšený studeným jedlom, studenými nápojmi a zmrzlinou. Uprednostňujú korenisté jedlá, ryby a slané. Veľmi výrazná je aj zvýšená chuť do jedla hlavne v noci, zobudia sa a idú jesť. Majú veľmi dobre vyvinutý čuch. Ich spánok je nekľudný, nemôžu spať na ľavom boku, uprednostňujú pravú stranu alebo spánok na bruchu. Môžu byť námesační. Sú zimomriví a ich príznaky sa zhoršujú zmenou počasia, o 21.00 hod, ležaním na ľavej strane, korenistým jedlom, slaným a teplým jedlom. K zlepšeniu symptómov dochádza pitím studených nápojov, spánkom a trením postihnutej časti.


​Najčastejšie indikácie

Krvácanie z nosa, silné krvácanie po vytrhnutí zuba

ak je krv jasnočervenej farby

Bolesti hlavy

často migrenózneho charakteru, horšie hladovaním, mentálnou námahou, pred búrkou. Zlepšené spánkom, studeným vzduchom alebo studenými obkladmi. Výrazný je aj hlad pri bolestiach hlavy.

Laryngitída

zachrípnutosť zhoršená večer spojená s veľkou citlivosťou a suchosťou laryngu. Rozprávanie unavuje a zraňuje. Kašle pri pokuse rozprávať.

Gastritída s nauzeou a vracaním

zlepšená studenými nápojmi, ale zvracanie a nevoľnosť sa vráti, len čo sa tekutina zohreje v žalúdku.

Opakované respiračné infekcie

každé nachladnutie postihuje hrudník

Kašel

suchý šteklivý, dráždivý . Pálenie v hrudníku pri kašli, celkový tras a vyčerpanosť počas kašľa. Budí sa kvôli kašľu.

Zápal pľúc

pravý dolný lalok, ľavé pľúca u detí. Zovretie na hrudi, pocit zúženého hrudníka s bolestivým, pálivým kašľom.

Bolesť chrbta

bolesť, teplo a pálenie v chrbtici a sedacom nerve.

Okrem toho sa používa pri nachladeniach, bronchitíde, vredovej chorobe, angíne pectoris, pri závratoch, maternicových myómoch, ovariálne cysty, psoriáza, tuberkulóza, pri zníženej citlivosti v prstoch, hlavne ráno pri vstávaní.

​Prípad z praxe

Prišla ku mne staršia pani vo veku 82 rokov kvôli pretrvávajúcemu kašľu. Liečená antibiotikami na zápal pľúc. Má dráždivý, vysiľujúci kašeľ s pálivými bolesťami na pravej strane hrudníka. V noci zle spí, kvôli kašľu sa často budí. Po podaní Phosphoru C30 kašeľ ustúpil a do dvoch dní úplne zmizol.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.