Phosphorus

phosphorus

V homeopatickej praxi časté homeopatikum. Okrem iných indikácií, je jedným z veľkých liekov pri zvracaní, krvácaní z nosa alebo kašli v prípade, že sa prejavy ochorenia zhodujú s charakteristikami tohto homeopatika. V tomto článku sa dozviete pri akých ďalších problémoch a pre akých ľudí je toto homeopatikum vhodné.

Fosfor v tele človeka

Fosfor ako látku poznali pravdepodobne už starovekí Gréci a Rimania, no neskôr upadol do zabudnutia. V Európe ho prvýkrát pripravil nemecký alchymista Hennig Brand v roku 1669. Pochádza z gréckeho slova „ Phos“- svetlo, „pherein“- nosiaci. (zdroj: Wikipédia)

V tele človeka je fosfor hneď po vápniku druhým najčastejšie zastúpeným minerálom.

 • podieľa sa na stavbe kostí a udržuje ich v dobrom stave
 • pomáha vytvárať zubnú sklovinu a posilňuje zuby
 • je dôležitý pre premenu bielkovín, tukov a glycidov
 • nevyhnutný pre výmenu viacerých minerálnych látok (vápnik, horčík)
 • leaf
  reguluje acidobázickú rovnováhu
 • leaf
  s jeho premenou súvisí energetický metabolizmus.
 • leaf
  dôležitý pri svalovej kontrakcii, pri prenose vzruchov z mozgu do všetkých telesných tkanív
 • leaf
  pomáha sekrécii hormónov
 • leaf
  nevyhnutný pre tvorbu nukleových kyselín


Fosfor v homeopatii

V homeopatii má fosfor veľkú afinitu ku krvi, nervovému systému, kostiam, pankreasu, pečeni, pľúcam a celému respiračnému systému. Majú veľký sklon ku krvácaniu jasnočervenou krvou. Objavuje sa dušnosť, chrapot a bolesti hrdla zhoršené večer. Výborný liek pri virózach s vracaním – človek vracia okamžite, ako sa jedlo zohreje v žalúdku. Problémy s pečeňou, vírusová hepatitída a závrate u starých ľudí.

Ľudia, ktorí potrebujú homeopatikum Phosporus sú nesmierne súcitní, všetko z ich okolia sa ich veľmi dotýka, dotýkajú sa ich všetky emócie a impulzy. Túžia po spoločnosti a komunikácii. Keď je Phoporus sám, cíti sa nepokojný a osamelý. Úzkosť pociťuje najmä vtedy, ak je sám v noci alebo v tme. Potrebuje svetlo, ktoré zaženie temnotu. Hlavne deti Phosphorus nezaspia v úplnej tme kvôli strachom z duchov, strašidiel, zlodejov. Ďalším výrazným strachom je strach z búrky alebo, že sa niečo zlé stane. Každá myšlienka zrodená v ich hlave môže byť zdrojom úzkosti. Svet intuície a pocitov je u Phosphoru veľmi živý a zahŕňa aj pocity, ktoré prežívajú iní ľudia. Cítia to, čo cítia iní. Nasávajú všetky dojmy z okolitého prostredia a potom zažívajú vlny príjemných i nepríjemných pocitov. Je z nich cítiť určitú detskosť a nevinnosť. Majú sklon zveličovať malý problém alebo úplne neprimerane vnímať ohrozenie, hlavne v období stresu.

Ľudia typu Phosphorus sú často pekní, vysokí, štíhli. Majú jemnú pokožku, v tvári sú bledí, niekedy s modrými kruhmi pod očami. Charakteristické sú dlhé mihalnice vyvolávajúce veľmi príťažlivý dojem nevinnosti. Vlasy sú zväčša rovné a jemné, svetlohnedé alebo ryšavé, vyskytujú sa však aj plavé a tmavé.

Na fyzickej úrovni je charakteristický pocit pálenia alebo pálivých bolestí zlepšený studeným jedlom, studenými nápojmi a zmrzlinou. Uprednostňujú korenisté jedlá, ryby a slané. Veľmi výrazná je aj zvýšená chuť do jedla hlavne v noci, zobudia sa a idú jesť. Majú veľmi dobre vyvinutý čuch. Ich spánok je nekľudný, nemôžu spať na ľavom boku, uprednostňujú pravú stranu alebo spánok na bruchu. Môžu byť námesační. Sú zimomriví a ich príznaky sa zhoršujú zmenou počasia, o 21.00 hod, ležaním na ľavej strane, korenistým jedlom, slaným a teplým jedlom. K zlepšeniu symptómov dochádza pitím studených nápojov, spánkom a trením postihnutej časti.


​Najčastejšie indikácie

 • Krvácanie z nosa, silné krvácanie po vytrhnutí zuba - ak je krv jasnočervenej farby 
 • Bolesti hlavy - často migrenózneho charakteru, horšie hladovaním, mentálnou námahou, pred búrkou. Zlepšené spánkom, studeným vzduchom alebo studenými obkladmi. Výrazný je aj hlad pri bolestiach hlavy.
 • Laryngitída - zachrípnutosť zhoršená večer spojená s veľkou citlivosťou a suchosťou laryngu. Rozprávanie unavuje a zraňuje. Kašle pri pokuse rozprávať.
 • Gastritída s nauzeou a vracaním - zlepšená studenými nápojmi, ale zvracanie a nevoľnosť sa vráti, len čo sa tekutina zohreje v žalúdku.
 • leaf
  Opakované respiračné infekcie - každé nachladnutie postihuje hrudník
 • leaf
  Kašeľ - suchý šteklivý, dráždivý . Pálenie v hrudníku pri kašli, celkový tras a vyčerpanosť počas kašľa. Budí sa kvôli kašľu.
 • leaf
  Zápal pľúc - pravý dolný lalok, ľavé pľúca u detí. Zovretie na hrudi, pocit zúženého hrudníka s bolestivým, pálivým kašľom.
 • leaf
  Bolesť chrbta - bolesť, teplo a pálenie v chrbtici a sedacom nerve. 

Okrem toho sa používa pri nachladeniach, bronchitíde, vredovej chorobe, angíne pectoris, pri závratoch, maternicových myómoch, ovariálne cysty, psoriáza, tuberkulóza, pri zníženej citlivosti v prstoch, hlavne ráno pri vstávaní.

​Prípad z praxe

Prišla ku mne staršia pani vo veku 82 rokov kvôli pretrvávajúcemu kašľu. Liečená antibiotikami na zápal pľúc. Má dráždivý, vysiľujúci kašeľ s pálivými bolesťami na pravej strane hrudníka. V noci zle spí, kvôli kašľu sa často budí. Po podaní Phosphoru C30 kašeľ ustúpil a do dvoch dní úplne zmizol.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.