Kašeľ

kašeľ

Autorka: Janette Bakajsová

Trápi vás kašeľ?

Tak ako pri každom inom ochorení a probléme, aj pri kašli je potrebné vybrať čo najpresnejšie homeopatikum podľa prítomných príznakov. Preto ak nepomohol bežne dostupný homeopatický sirup je veľmi pravdepodobné, že neobsahoval homeopatickú zložku, ktorej príznaky sú podobné tým vašim. Pre určenie správneho homeopatika je dôležité a potrebné všímať si všetko, čo kašeľ ovplyvní. Každý človek reaguje na ochorenie iným spôsobom. Môže to byť napríklad studená voda či čerstvý, chladnejší vzduch, ktorý zmierni dráždenie na kašeľ alebo ho naopak vyvolá. Pozorujeme vplyvy počasia, teplotné zmeny, polohy počas spania, pohybové činnosti.

Základné homeopatiká na kašeľ:

 • BRYONIA – hlavným príznakom je zhoršenie každým pohybom, dokonca i nádychom, pri kašli si človek musí držať hrudník, stav sa zlepší na čerstvom vzduchu.
 • CAUSTICUM – dráždivý kašeľ s obtiažnym vykašlávaním, hlavným príznakom je zlepšenie vo vlhkom a daždivom počasí a studenými nápojmi. Človek môže mať pocit hlienu v hrudníku, ktorý sa snaží vykašľať.
 • COCCUS CACTI – záchvatovitý, suchý kašeľ, najviac ráno medzi 6.-7.hodinou a okolo polnoci, zhoršenie v teple, zlepšenie pitím studenej vody a na chladnom vzduchu.
 • KALIUM CARBONICUM – kašeľ zhoršený hlavne v noci medzi 2.-4.hodinou a zlepšený vzpriameným sedom alebo predklonom v sede v polohe s lakťami opretými na kolenách.
 • leaf
  PULSATILLA – typický je suchý kašeľ večer a vlhký ráno, často u detí s nočnými kašľami, zhoršenie večer alebo v noci v posteli, v teple a zlepšenie čerstvým, chladným vzduchom a posadením sa v posteli, či ležaním s hlavou vo vyvýšenej polohe.
 • leaf
  PHOSPHORUS – suchý, dráždivý kašeľ s pocitom pálenia v hrudníku, zhoršenie večer alebo skoro ráno, chladným vzduchom, rozprávaním, zlepšenie teplom.
 • leaf
  RUMEX – dráždivý kašeľ so silným šteklením v hrtane a priedušnici, zhoršený hlavne na chladnom vzduchu, človek si až musí prikryť ústa, aby priamemu vdychovaniu chladu.
 • leaf
  SPONGIA – suchý, štekavý kašeľ, zhoršený okolo polnoci a chladným vzduchom i studenými nápojmi, výrazné zlepšenie teplým nápojom, kašeľ pomáha zmierňovať aj cmúľanie pastiliek proti kašľu.

V prípade, ak kašeľ nezodpovedá týmto základným homeopatickým prostriedkom, treba s pomocou lekára alebo homeopata zvoliť iný prostriedok na zlepšenie stavu.  Homeopatická liečba nenahrádza bežnú lekársku starostlivosť, ale ju dopĺňa.


Janette Bakajsová
http://www.ahomeopatia.sk/