Zápcha v tehotenstve

Zápcha v tehotenstve

Zázrak nového života so sebou často prináša búrku zmiešaných pocitov – prekvapenie, radosť a najmä nekonečnú túžbu po zdravom priebehu tehotenstva i pôrodu. Spolunažívanie dvoch srdiečok v jednom tele komplikuje podávanie klasických liekov aj pri pomerne jednoduchých ťažkostiach ako je nádcha, žalúdočné problémy, angína, alebo zápal močových ciest. Práve táto situácia býva u nastávajúcich mamičiek prvým impulzom k vyskúšaniu bezpečnej, šetrnej a účinnej liečebnej terapie – homeopatie.


Prírodnú pomoc hľadala v druhom tehotenstve aj mladá mamička. Veľmi sa tešila na vytúžené dievčatko, ktoré malo o necelé tri mesiace pribudnúť k päťročnému synčekovi. Obdobie radostného očakávania však znepríjemňoval nezvaný zdravotný problém.

Trápi ma silná zápcha,“ začala mamička homeopatický rozhovor. „Na veľkú potrebu sa dostanem tak raz za tri až štyri dni, aj to len po podaní preháňadiel. Mám pocit nafúknutého brucha, postupom času sa pridajú aj vetry kŕče v podbrušku, pri ktorých ma až oblieva pot. Samotná stolica je veľmi tvrdá. Viem, že nemôžem zmeškať, ak sa náznak nutkania objaví ráno. Vtedy nesmiem prepásť príležitosť, šanca na úspech je v tomto dennom čase najväčšia. Preto si pri raňajkách zvyknem posedieť, ak by som sa postavila a začala chodiť, musela by som s cielenou návštevou toalety počkať až do ďalšieho dňa. Celkovo sa lepšie cítim pri fyzickej aktivite, pomôže mi aj jemná masáž. Problém sa zintenzívni pri zmene prostredia, ak napríklad odídem z domu na návštevu.“

Sympatickej mladej dáme som po dôkladnom zvážení vybrala homeopatikum Nux vomica. V jej popise nachádzame zápchu v tehotenstve, pri ktorej môže byť nutkanie neúčinné, prípadne úplne absentovať. Odborná literatúra uvádza aj zápchu s nutnosťou použitia preháňadiel a pocit plnosti v bruchu. Tento nepríjemný stav môže byť sprevádzaný kŕčovitými bolesťami. Zaujímavosťou je aj zhoršenie počas pobytu mimo domova, prípadne cestovania.

Rozlúčili sme sa s odporúčaním užívať homeopatikum Nux vomica 9CH 2x denne po dve globulky. V tehotenstve rada používam nižšie potencie, ktoré pôsobia jemnými impulzmi. O dva týždne ma potešili pozitívne správy: „Už nemusím užívať rôzne sirupy na podporu vyprázdňovania, stolica je pravidelnejšia a ak mám napríklad jeden deň pauzu, tak jednorazovo užijem globulku Nux vomicy a opäť mám na dlhší čas pokoj,“ usmiala sa spoza stola. „Stolica už nie je tvrdá a pocit plnosti v bruchu sa zmiernil. Na veľkú potrebu už nechodím výlučne ráno, ale aj počas dňa,“ zhodnotila žienka aktuálny stav.

Homeopatia sprevádzala mladú ženu aj v závere tehotenstva a pri pôrode. Malá princeznička zvládla príchod na svet v priebehu dvoch hodín a pomohla tak mamičke prekonať nepríjemný zážitok z prvého pôrodu.

Mať homeopatickú lekárničku poruke predstavuje veľký dar. So základnými znalosťami ju využijete nielen v tehotenstve a po pôrode, ale aj pri starostlivosti o bábätká, menšie i väčšie deti, dospelých i seniorov.


Viac sa o téme tehotenstvo a homeopatia dozviete z článkov:

Ing. Jana Kováčová, SAKHom.

Vyštudovala Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie v Bratislave, aktívne pôsobí v Liptovskom Mikuláši. Pevne verí, že účinnosť, celistvosť, jemnosť a absencia vedľajších účinkov predurčujú homeopatiu byť liečbou budúcnosti. Pomáha ľuďom s chronickými problémami a zároveň organizuje kurz Homeopatia pre každého, ktorý je zameraný na zvládanie bežných ochorení v pohodlí domova. Na šírení dobrého mena kráľovnej alternatívnych metód liečby sa podieľa spolutvorbou facebookových stránok Slovenská komora homeopatov a Academy of Homeopathy