Nux vomica

By Admin / 19. decembra 2016
nux vomica

Nux vomica patrí medzi základné homeopatiká, ktoré by v domácnosti nemali chýbať. Ani počas sviatkov.

Prejedenie sa

Vianoce sú už predo dvermi a príprava na ne vrcholí. Okrem lásky a pokoja sú aj symbolom hojnosti a rozmanitosti sviatočne prestretého stola. Počas tohto obdobia je náš tráviaci systém vystavený väčšiemu náporu jedla ako zvyčajne a môže sa stať, že to s množstvom jedla aj preženieme. Následkom je spomalenie trávenia, pocit ťažoby a nafukovanie, čo môže značne znepríjemniť pohodu sviatočných dní. Nux vomica je tu osvedčeným pomocníkom. Podporí proces a činnosť trávenia, uvoľní ťažobu v žalúdku. Dobre účinkuje aj pri zápche s neustálym a zároveň neefektívnym nutkaním na stolicu. Na toto homeopatikum si spomeňte aj v stavoch pri „opici“, často doprevádzaných bolesťou hlavy a slabosťou žalúdka. 

Samozrejme ako vždy, čím presnejší je výber homeopatika, tým lepšie zaberie. Nux vomica je síce častým, ale nie jediným homeopatikom v takejto situácii. Viac o tom píše Hana Poukarová v tomto článku.

Nux vomica konštitučne

Nux vomica sa hodí obzvlášť pre ambicióznych ľudí, ktorí sú podráždení a netrpezliví, neustále sa ponáhľajú a v noci trpia nespavosťou z myšlienok na prácu. Túžia po stimulantoch ako je káva alebo alkohol, sú zimomriví a v stave nepohody môžu byť citliví na pachy, hluk a svetlo.​

U ľudí tohto typu vidíme často prehnanú ambicióznosť, súťaživosť a workoholizmus. S tým súvisí jeho uponáhľanosť, netrpezlivosť a túžba po stimulantoch ako káva, alkohol a vzrušenie. Človeku nux vomica vadí, ak ho niekto ruší, prerušenie činnosti ho rozčúli. Počas ochorenia sa stávajú precitlivenými na podnety – pachy, svetlo, hluk a vďaka svojej prestimulovanosti trpia nespavosťou. Z fyzických problémov sa objavujú tráviace problémy, hemoroidy a problémy s pečeňou, všetko ako dôsledok nestriedmeho života. Vďaka tomuto obrazu je toto homeopatikum vhodné na detoxikáciu alebo na problémy po nestriedmom stravovaní (napr. po rôznych oslavách a sviatkoch).

Toto homeopatikum je považované za jedno z najpoužívanejších, či už pri akútnom alebo konštitučnom predpise. Typickým použitím je gastrointestinálne problémy po prejedení sa alebo alkohole, cystitída, chrípka.

Každé z týchto ochorení však musí zodpovedať konkrétnym charakteristikám a zvyčajne aj nastavenie mysle zodpovedá obrazu uponáhľanosti, prepracovanosti, neschopnosti vypnúť, potrebe nových podnetov apod.

Na YT existuje niekoľko videí opisujúcich toto homeopatikum:

https://www.youtube.com/watch?v=Z1QX9SMFEiU

https://www.youtube.com/watch?v=gSxtPqWYh5U

https://www.youtube.com/watch?v=ZTaPdLPBRNY

Má nux vomica svoje miesto aj vo Vašej lekárničke?


Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.