Zápal močových ciest

Zápaly močových ciest

Zápal močových ciest je veľmi rozšírený problém, ktorý občas potrápi väčšinu z nás. Týmto ochorením trpia prevažne ženy. Močová trubica žien má totiž iba päť centimetrov, zatiaľ čo tá mužská dobrých dvadsať. Preto je cesta baktérií do močového mechúra oveľa jednoduchšia. Muži ochorejú bakteriálnym zápalom močového mechúra zriedkavejšie. Problémy môžu nastať pri zväčšenej prostate, kde dochádza k zúženiu močovej trubice, čo zapríčiňuje horšie odtekanie moču. Tak sa môžu pôvodcovia choroby nazhromaždiť v močovom mechúre a v močovej trubici.

Infekciami močových ciest, ktoré postihujú rovnako dolné aj horné močové cesty sa vo všeobecnosti označujú infekcie spôsobené baktériami. Za najväčšieho škodcu je v tejto súvislosti považovaná baktéria Escherichia coli. Tento druh parazitov žije v tráviacej sústave a na koži v okolí konečníka, odkiaľ preniká do močového mechúra. Stačí nesprávne poutieranie po stolici či sexuálny styk, pri ktorom môže dôjsť ku kontaktnej infekcii. V letnom období môžu byť príčinou zápalu aj vlhké plavky, chladnejšia voda v bazéne alebo prítomnosť baktérií vo vode v ktorej sa kúpeme.

Prejavy zápalu

 • časté nutkanie na močenie a zároveň neschopnosť moč vylúčiť
 • bolesť a pálenie alebo rezanie pri močení
 • kŕče v podbrušku
 • zakalený, páchnuci alebo tmavý moč, prípadne krv v moči
 • leaf
  bolesti v dolnej časti chrbta
 • leaf
  zvýšená teplota či malátnosť

Homeopatiká, ktoré sa často používajú pri zápaloch močových ciest 

 • Cantharis - intenzívne pálenie pri močení, ak každá kvapka páli ako kyselina. Neustále nútenie na močenie, ale odchádza len pár kvapiek moču. Hlavným symptómom je bolesť.
 • Nux Vomica - myslíme na ňu ak hlavným symptómom je časté nútenie na močenie a pocit plnosti, ale odchádza len malé množstvo moču. K zlepšeniu dochádza teplými obkladmi alebo teplým kúpeľom. Človek má pocit, že moč je horúci, je podráždený a nepokojný.
 • Pulsatilla - pri nepravidelnej záchvatovitej bolesti, čím viac odkladáme vymočenie, tým je bolesť intenzívnejšia. K zhoršeniu symptómov dochádza studeným, vlhkým počasím a premoknutím nôh. Nechcený únik moču, po vymočení prichádza ostrá bolesť.
 • Sarsaparilla - časté močenie, s najväčšou bolesťou ku koncu močenia, pri močení musí stáť
 • leaf
  Apis - pálivé a pichavé bolesti hlavne na začiatku močenia, zlepšenie nastáva studenými obkladmi.
 • leaf
  Berberis - rezavé, pálivé bolesti, ktoré vyžarujú do močovej trubice, nutkanie sa zhoršuje pohybom, k zlepšeniu dochádza počas močenia.
 • leaf
  Staphysagria - cystitída po zákrokoch v močopohlavnej oblasti.

V prípade, ak sa vaše príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum. Niekedy môže byť dobrou pomocou homeokomplex z homeopatickej lekárne, ktorý sa skladá z niekoľkých homeopatík najčastejšie používaných pri danom probléme alebo konzultácia s homeopatom.

Pri chronickom probléme je vhodnejšie použiť homeopatikum vybrané na základe opakujúceho sa problému a mentálneho rozpoloženia človeka. Celkovo sú mentálne symptómy veľkou pomocou pre homeopata, preto je veľmi dôležité trénovať sebapozorovanie, či už na mentálnej, emocionálnej alebo fyzickej rovine.
Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

Extra tip na záver


Na posilnenie močového mechúra sa odporúča Equisetum 5 CH. Nie je to nič iné, ako praslička v homeopatickej forme. Je známa svojím blahodarným účinkom na močový mechúr, posilňuje ho a podporuje jeho správnu funkciu. Má tiež odvodňovaciu schopnosť a podporuje vylučovaciu funkciu obličiek. Vďaka obsahu kremíka prispieva aj k spevňovaniu ochabnutého tkaniva daného orgánu.

Upravený článok  z príspevku homeopatiaonline.