Zvracanie a poruchy trávenia u psov

zvracanie a poruchy trávenia u psov
Každý psíčkar sa minimálne raz v živote so svojím chlpáčom stretne s nepríjemnosťou ako zvracanie. Príčin je mnoho, tieto zdravotné komplikácie môžu byť vyvolané stresom, zmenou prostredia, zmenou stravy, vnútornými parazitmi, cudzím telesom v tráviacom trakte alebo si jednoducho pes na prechádzke obohatil svoj jedálniček o niečo voňavé, čo mu práve nesadlo.
Taktiež je jednou z možných príčin studená voda alebo jedlo, kúpanie sa v studenej vode, zápal podžalúdkovej žľazy, baktérie či vírusy. V tomto článku vám predstavíme niekoľko homeopatík, ktoré sú vhodné v prípade zvracania.

​Vracanie je jednou zo základných obranných reakcií organizmu. Aj psy majú zažívacie a tráviace ťažkosti, s ktorými si nemôžu pomôcť tak, ako ľudia. Preto je možné čas od času uvidieť psa, ako dychtivo a rýchlo hltá jedno stebielko trávy za druhým, bez toho aby ho riadne prežul. Práve dlhá tráva v krku a v bruchu psa spôsobuje dráždivé pocity, ktoré mu umožnia vyvrátiť objem svojho žalúdka von. Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že so psom niečo nie je v poriadku, nemusí to tak byť.

Najčastejším problémom vracania u psov sú ochorenia tráviaceho traktu. Napríklad, ak sa zvracanie pozoruje na prázdny žalúdok alebo ihneď po jedle a spravidla ráno, môžeme hovoriť o gastritíde (zápale žalúdka).

Domáca liečba zvracania u psa

 • check
  obmedziť prísun jedla najmenej na 24 hodín, aby sa podráždený žalúdok mohol regenerovať
 • check
  zabezpečiť dostatočný prísun tekutín, aby nedošlo k dehydratácii​
 • check
  na druhý deň nasadiť diétnu stravu pozostávajúcu z varenej ryže a bieleho kuracieho mäsa v malých dávkach 4-6 krát denne.
 • check
  nepodávať granule, pretože odoberajú telu tekutiny a dráždia sliznicu žalúdka
 • check
  pomalý návyk na normálnu stravu
 • check
  psíkovi dopriať pokoj, nevystavovať ho stresu a prílišnej námahe

Homeopatiká pri zvracaní a gastridíde

Pri ľahkej gastritíde môžeme psíkom pomôcť podávaním homeopatík.

 • ARSENICUM ALBUM- akútne zvracanie s hnačkou a vyčerpanosťou. Príčinou zvracania môže byť pokazené jedlo, požieranie snehu alebo zmrazeného jedla. Po požití tekutín nastáva okamžité zvracanie. Psík je nepokojný, často mení miesto, môže byť prítomná aj zimnica. Pohľad alebo vôňa jedla môže vyvolať nevoľnosť. Zvracanie je vodnaté alebo hlienovité s nepríjemným zápachom. Typický je aj smäd na malé dúšky vody. Psík vyhľadáva teplé miesto. Zlepšenie: teplom, čerstvým vzduchom.
 • BRYONIA- ak pes zvracia ihneď po jedle a zvracanie je žlčovité . Je mrzutý a zlostne reaguje na dotyk. Typický je veľký smäd. Jazyk žltkastý alebo s bielym povlakom. Brucho je citlivé na dotyk. Zhoršenie: teplom a pohybom. Zlepšenie: odpočinkom a ľahom na bolestivej strane.
 • NUX VOMICA- pri akútnej gastritíde , zvracanie nastáva 1-2 hodiny po jedle. Napínanie na zvracanie, poruchy trávenia po ťažkom, mastnom alebo pokazenom jedle. Pes je podráždený a cíti sa lepšie po zvracaní a horšie po jedle. Brucho je pri dotyku napäté a bolí. Môže byť prítomná plynatosť a zvuky v žalúdku. Zlepšenie: večer a teplom.
 • IPECA- zvracanie nestráveného jedla, s veľkým množstvom bieleho hlienu alebo žlče. Napínanie na zvracanie a veľká nevoľnosť, ktorá nepoľavuje ani po zvracaní. Aj keď je už žalúdok prázdny, zvracia ďalej. Zvratky môžu obsahovať krv. Pes je vyčerpaný a slabý, má nechuť do jedla a pitia. Veľká strata tekutín. Jazyk je zvyčajne čistý, sťažené dýchanie. Zhoršenie: teplom a pohybom.
 • MERCURIUS- neustále zvracanie. Hlien je spenený so žlčou. Prítomný nepríjemný zápach z úst a silné slinenie. Pes má veľký smäd, môže byť prítomná aj zelená hlienovitá hnačka.
 • VERATRUM ALBUM- podobné príznaky ako Arsenicum album. Veľká nevoľnosť s násilným zvracaním. Ľadový chlad celého tela, pes je veľmi vyčerpaný a vyvracia vodu hneď po napití sa. Zvracanie môže byť bolestivé a často sprevádzané hnačkou. Ďasná a sliznice sfarbené do modra a pulz je slabý a rýchly. Zhoršenie: pohybom, pitím. Zlepšenie: teplom, ležaním.
 • PULSATILLA- zvracanie z preplneného žalúdka alebo ak psík zožral príliš studené jedlo. Vracanie jedla alebo žltého hlienu. Nemá smäd. Striedanie symptómov, bolesti žalúdka sa striedajú s nevoľnosťou, zvracaním, flatulenciou a hnačkou. Potrebuje blízkosť svojho pána. Zlepšenie: na čerstvom vzduchu, útechou. K zhoršeniu príznakov dochádza po jedle, teplom a večer.
 • ACIDUM SULPHURICUM- veľa žalúdočných kyselín, psík vylizuje zvratky. Prítomná nechuť do jedla, slabosť a tras. Zhoršenie: ráno, po jedle.

Ak do dvoch dní nenastane zlepšenie a zdravotný stav vášho miláčika sa zhorší a pridruží sa k tomu horúčka, hnačka, dýchavičnosť alebo celková slabosť, je potrebné okamžite navštíviť veterinára.


Nevoľnosť pri jazde autom- kinetóza

Choroba sa môže objaviť u všetkých psov, bez ohľadu na ich pohlavie, rasu a veľkosť. Najčastejšie postihuje mladé zvieratá. Až každý šiesty pes trpí na nevoľnosť pri jazde autom. Ide o symptómy v podobe strachu, úzkosti alebo túžby uniknúť. Psi trpiaci kinetózou, majú počas jazdy pocit nevoľnosti, objavuje sa aj slinenie a vracanie. Aj tu dokáže homeopatia pomôcť veľmi jemným spôsobom.

Homeopatiká pri kinetóze

Homeopatiká podávame hodinu pred jazdou v nízkej potencii a dávku opakujeme každú hodinu. 

 • COCCULUS-zvracanie, slinenie, strach, skučanie a nepokoj počas jazdy v aute. Pes sedí pokojne v aute, od strachu sa bojí pohnúť. Pred zvracaním intenzívne sliní. Po jazde autom sa zotavuje len veľmi pomaly.
 • NUX VOMICA- pes je nepokojný, nechce v aute sedieť, skučí. Zvratky sú číre alebo biele. Môže byť prítomné aj grganie.
 • TABACUM-podávame psovi, ktorý zvracia počas jazdy. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj vodnatá hnačka. Na dotyk je studený a neznáša cigaretový dym. V aute ticho leží. Zlepšenie: na čerstvom vzduchu.
 • PETROLEUM-kyslé, žlčovité zvratky, slinenie, nervozita. Nevoľnosť sa zlepšuje jedlom a zhoršuje dýchaním chemických látok ako je napr. benzín.

V prípade, ak sa príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum. Tieto informácie sú informatívneho charakteru a nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.