Dávkovanie a potencie homeopatík

By Admin / 10. decembra 2016

Vhodné podanie a potenciu homeopatík vždy najlepšie určí homeopat, pri konkrétnej konzultácii, na základe podrobnej anamnézy klienta. Každý človek je jedinečný, prichádza k homeopatovi so svojím špecifickým problémom, na ktorý homeopat vyberá potenciu a dávkovanie.

Stupeň riedenia homeopatického lieku.

Nižšie potencie (6 DH, 5 CH, 9 CH, 12 DH) sa zvyčajne používajú na mierne akútne telesné príznaky (napr. prechladnutie, chrípka). Väčšinou sa tieto potencie užívajú u ľudí, ktorí z určitého dôvodu (vek, patológia, životná kríza) nie sú pripravení podstúpiť liečbu, ktorá súvisí s hlbokou reštrukturalizáciou. Sú to najčastejšie používané potencie pri samoliečbe.

Stredné potencie (30 DH, 30 CH, 200 DH, 200 CH) sa zvyčajne odporúčajú pri chronických telesných a emocionálnych príznakoch. Tieto sa zvyčajne používajú u ľudí, ktorí sú pripravení na miernu reštrukturalizáciu.

Vysoké potencie sú zvyčajne zamerané na mentálny a emocionálny stav alebo veľmi akútne telesné príznaky. Tieto potencie sa zvyknú používať u tých, ktorí sú schopní prejsť hlbokými telesnými a emocionálnymi vnútornými zmenami.

Jednozložkové a viaczložkové homeopatiká

Viaczložkové homeopatiká – postupujte podľa návodu užívania v príbalovom letáku doporučeného výrobcom.

Jednozložkové homeopatiká – zvyčajne používame najviac dostupnú potenciu v našich lekárňach 9CH. Túto môžete pokojne použiť pri všetkých symptomatických ochoreniach liečených svojpomocne. Nezáleží na veku pacienta a tiež ju podávame aj zvieratkám.

Homeopatiká sa najviac predávajú vo forme guličiek, ktoré sa neberú do rúk, ale prostredníctvom uzáveru sa vysypú do úst, kde sa nechajú voľne rozpustiť. Bábätkám a malým deťom, ktoré ešte nevedia guličky dobre vycmúľať, je vhodné rozpustiť 3 guličky v 1dcl vody a podávať po lyžičkách.

Dávkovanie:

Zvyčajné dávkovanie homeopatík je 3 krát za deň 3 globulky. Pri akútnom probléme (šok, úraz, horúčka, atď...) je vhodné podať 2 globulky každú pol hodinu, pri postupnom zlepšovaní stavu postupne predlžovať intervaly podávania, až nakoniec homeopatiku vysadiť úplne. Toto isté platí pri každom dávkovaní. V prípade, že sa začne stav zlepšovať, postupne znižovať frekvenciu podávania, až napokon homeopatikum úplne vysadiť.

15 minút  pred užitím homeopatika by sme nemali jesť, piť, fajčiť alebo požiť alkoholický nápoj. Homeopatiká podávame pod jazyk alebo globulky rozpúšťame vo vode a užívame po dúškoch. Vysoké potencie od 200CH sa pri samoliečbe neodporúčajú.​

Ak sa stav zhoršuje, alebo ak sa do dvoch dní nezlepší, treba vyhľadať odbornú pomoc či už homeopata, lekára alebo lekárnika. Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Viac informácií nájdete v článku o samoliečbe.