Ekzém a iné kožné problémy homeopaticky

Ekzém a iné kožné problémy homeopaticky
Ekzém je nepríjemné alergické kožné ochorenie, často úporne svrbiace, obťažujúce nielen vizuálne. Priebeh je zvyčajne dlhodobý, prípadne sa striedajú obdobia zlepšenia s akútnymi prejavmi. Používanie kortikoidných krémov môže často viesť k potlačeniu patológie na hlbšie úrovne. Niektoré homeopatiká majú výrazný vzťah k tomuto druhu problémov.

Homeopatiká, ktoré majú vzťah ku koži a ekzémom:

 • ANTIMONIUM CRUDUM- prítomná je hrubá, popraskaná koža, klient je zvyčajne citlivý a sentimentálny, veľmi rád jedáva, môže mať nadváhu. Deti sú plaché a popudlivé, nechcú, aby sa ich iní dotýkali alebo sa na ne pozerali.Svrbenie sa zhoršuje teplom a vystavením slnku.
 • ARSENICUM ALBUM - homeopatikum pre úzkostných, nepokojných ľudí. Koža je suchá, svrbí a intenzívne páli. Úľavu prináša prikladanie teplých obkladov.
 • CALCAREA CARBONICA - homeopatikum pre zimomrivých ľudí, ktorí sa ľahko unavia, majú veľkú chuť na sladké. Ekzém je horší v chladnejších obdobiach.
 • GRAPHITES - kožovitá pokožka s prasklinami, v anamnéze pacienta sú zvyčajne rôzne kožné problémy (impetigo, herpesy..). Koža za ušami, okolo úst a na rukách je často popraskaná. Objavuje sa žltkastý, olejovitý výtok z vyrážok. Svrbenie sa zhoršuje v teple postele.
 • leaf
  RHUS TOXICODENDRON - prítomné sú kožné erupcie v podobe svrbiacich pľuzgierikov. Úľavu prinášajú teplé obklady. Typ Rhus toxicodendron máva často veľkú chuť na studené mlieko.
 • leaf
  PETROLEUM - extrémne suchá koža pacientov má sklon k prasklinám, najmä na končekoch prstov a dlaniach. Ekzém je horší v zime, svrbenie sa zhoršuje v noci.
 • leaf
  SULPHUR - ekzém sprevádza intenzívne pálenie, svrbenie. Vyrážky sú zapálené, zhoršujú sa teplom a kúpaním sa.
Tieto homeopatiká sú malým výberom z mnohých, ktoré majú výraznú afinitu k ekzémom. Pomôcť však môže oveľa viac homeopatík. Pre čo najpresnejší výber konkrétneho homeopatika v konkrétnom prípade, odporúčame konzultáciu s klasickým homeopatom. Výhodou homeopatickej liečby je fakt, že je šetrná a nie je sprevádzaná nepríjemnými vedľajšími účinkami. 

prevzaté z Homeopatia Online