Tehotenská nevoľnosť

Tehotenská nevoľnosť

Tehotenstvo je zázračné, ale aj krehké obdobie, ktoré každá žena prežíva ináč. Pre jednu je to všetko nádherné, pre inú náročné a komplikované a potrebuje pomoc. Keďže by sa mala vystríhať ťažkej chemickej liečby, možno prišiel čas preveriť schopnosť homeopatie a jej silu.

Najčastejšie problémy v tehotenstve

Typickými problémami v tehotenstvedýchavičnosť, kŕče, pálenie záhy, kŕčové žily, časté močenie, strie a mnohé iné ťažkosti. Medzi najčastejšie problémy na začiatku tehotenstva jednoznačne patrí tehotenská nevoľnosť. Obvykle trvá do troch mesiacov, no u niektorých žien môže pretrvávať aj dlhšie, zriedkavo celé tehotenstvo. Je to veľmi nepríjemný stav.

Prečo vznikajú tehotenské nevoľnosti

Prečo vznikajú tehotenské nevoľnosti a čo je ich spúšťač, sa presne nevie. Predpokladá sa, že to môže byť reakcia organizmu na cudzí element v tele, ale aj vnútorný strach z novej situácie, hoci sa mamička na dieťatko teší. Môže ísť o rôzne druhy strachov, napríklad: vyplaví sa strach, ktorý mala vaša mama v dobe, keď vás čakala, alebo sa ocitnete v nejakej životnej situácii z detstva, či v nejakej ťažkej situácii, z ktorej môžete mať pocit, že je už vyriešená. Samozrejme to môžu byť aj rôzne ťažkosti s prijatím tehotenstva či strach zo zmeny postavy, alebo rôzne problémy v partnerstve, poprípade to môže byť aj finančný problém.

Najčastejšie homeopatiká používané v prípadoch tehotenskej nevoľnosti

SEPIA

Časté homeopatikum pre tehotenstvo. Zahŕňa typický obraz tehotenskej nevoľnosti. Neznáša pachy, aj pomyslenie na ne spôsobuje nevoľnosť. Averzia k manželovi, k priateľom, nechce sa stretávať, odmieta dotyky, je emocionálne podráždená. Má odpor k pohlavnému styku. Zvracanie môže mať vodnaté, mliečne sfarbené, s prímesou krvi.

Zhoršenie: akékoľvek pachy, pri jazde v aute, v lietadle, na lodi, keď sa nenaje.

Zlepšenie: pohybom (v tehotenstve sa ale nemôže veľmi hýbať, lebo je jej hneď zle), zjedenie aspoň malej porcie jedla, ľah.

Chute: na sladké, no hlavne na kyslé (kyslé uhorky, ocot...); má odpor k mastným jedlám a k mlieku.

PULSATILLA

Veľmi časté homeopatikum v období tehotenstva. Odráža stav potreby hniezdenia v tehotenstve. Je plačlivá, náladová. Potrebuje utešiť, poláskať, cítiť oporu a ubezpečenie, že všetko bude v poriadku. Musí sa niekomu vyrozprávať o svojej nevoľnosti a môže byť ľútostivá v zmysle: „Prečo práve ja musím tak trpieť?“. Má menlivé príznaky (napr. najprv zvracia, potom má hnačku). Žalúdok ako na vode. Možná príčina: z jedenia tzv. „piate cez deviate“. Nemá chuť piť, a ak niečo vypije, tak najradšej trošičku vody.

Zhoršenie: vykúrené miestnosti, tučné a mastné jedlá

Zlepšenie: čerstvý vzduch, rozprávať o svojom probléme, útecha

Chute: mlieko, maslo, chlieb, ovocie

AMYGDALUS PERSICA

Zvracanie a pretrvávajúca nevoľnosť. Možno vyskúšať aj v prípade, že vybrané homeopatikum nefunguje.

NUX VOMICA

Pre zodpovednú, výkonnú, ambicióznu, netrpezlivú, zrýchlenú, prehnane pracovitú ženu. Býva podráždená, ale aj precitlivená. Tehotenstvo jej môže (ale nemusí) prekážať v pracovnej kariére. Napína ju na zvracanie, ale nemôže sa vyvracať. Nux vomica spustí vracanie, po ktorom sa jej uľaví. Môže to byť aj nevoľnosť z prejedenia. Dobré homeopatikum aj na prepracovanosť, ktorú sprevádza bolesť chrbta a zimomravosť.

Zhoršuje: chlad, odkrytie, ráno, jedlo

Zlepšuje: teplo a vlhkosť

Chute: káva, stimulanty

tehotenská nevoľnosť a homeopatia

PHOSPHORUS

Aj veľmi úporné vracanie.

Citlivá žena. Vie sa vcítiť do všetkého, čo jej povedia, a naplno to prežíva. Veľmi ľahko sa vystraší. Potrebuje spoločnosť a všetko zdieľať s partnerom alebo priateľkou. Môže veľa rozprávať, ale je milá.

Zlepšuje: pitie studenej vody, čo na chvíľu uľaví, no len čo sa voda ohreje v žalúdku, prichádza opäť nevoľnosť a zvracanie.

Chute: slané, no to môže tiež vyvolať nevoľnosť a zvracanie

CHINA

Veľmi užitočné homeopatikum, ak žena veľa zvracia a hrozí jej dehydratácia. China má schopnosť zabrániť dehydratácii. Odporúča sa 2x denne po 1 globulke, ak je zvracanie intenzívne. Homeopatikum sa môže pridať aj ku homeopatiku, ktoré žena užíva na nevoľnosť.

NATRUM MURIATICUM

Môže ísť o ženu, ktorú tehotenstvo zaskočí, hoci je aj plánované. Vnútorný pocit, akoby o niečo prišla. Tají, že je tehotná. Je smutná, nemá dobrú náladu. Má okolo seba akoby múr, cez ktorý k sebe nikoho nepustí. Má z tehotenstva strach, ani nevie prečo.

Túži po slaných veciach. (Aj Phosphorus môže túžiť po slanom. Phosphorus je však veľmi otvorený a urozprávaný. Natrum muriaticum je uzavreté.)

COCCULUS INDICUS

Homeopatikum prvej voľby na nevoľnosť počas jazdy v aute alebo v inom dopravnom prostriedku.

Žena je citlivá na pach jedla, nemôže naň ani pomyslieť. Pocit, že má kamene v bruchu.

Citlivá na nedostatok spánku, hlavne ak sa o niekoho stará, napr. o dieťa. (Toto homeopatikum je často indikované aj v prípadoch, keď je žene zle, lebo celú noc nespala. V takom prípade sa podáva  1 – 3 x denne jedna globulka.)

COLCHICUM

Neznášanlivosť a nevoľnosť z akýchkoľvek pachov – tabak, výfukové plyny, detské plienky, parfumy, jedlo, no špeciálne vajíčka a ryby. Až pocit na odpadnutie.

Má hlienovitú, želatínovú hnačku so zimnicou.

Zlepšuje: keď nehybne sedí, vlhkosť, chlad

Chute: odpor k tuku, veľká chuť na kávu

TABACUM

Silné, vyčerpávajúce stavy nevoľnosti alebo vracania sprevádzané pocitom strachu a silným potením. Žalúdok je ako na vode. Tvár je bledá, pokrytá studeným potom. Môže mať sklon k omdlievaniu.

Bolesti žalúdka môžu vyžarovať do ľavej paže.

Má buď averziu k cigaretovému dymu, alebo chuť na fajčenie.

Zlepšuje: čerstvý vzduch, zavretie očí, odkrytie brucha

Zhoršuje: pohyb, cigaretový dym, uzavretá miestnosť, otvorenie očí

LAC VACCINUM COAGULATUM

Kľúčovým príznakom tohto homeopatika je, že vracanie ustúpi práve po mlieku. Tehotná má chuť na mlieko.

ASARUM EUROPEUM

Precitlivená budúca mamička, špeciálne na hluk. Má premenlivú náladu, plač sa môže striedať so smiechom. Odpor k pohlavnému styku (podobne ako Sepia).

Silná nevoľnosť a odmietanie akéhokoľvek jedla. Žalúdok je prekyslený, časté pálenie záhy, kyslé odgrgávanie, štikútavka. Zvracanie je bolestivé, namáhavé, horké alebo kyslé.

Zhoršenie: celkovo chladom (je zimomravá), ale lokálne jej pomáhajú chladné obklady (ako Pulsatille), ráno, po prebudení, večer, po jedle, hlukom

CHELIDONIUM

Môže mať pocit, že si tehotenstvom zničila zdravie a že sa jej stav nikdy nezlepší. Dominantná, praktická, materialisticky založená. Má strach o svojich blízkych.

Je to veľký pečeňový liek. Jazyk môže byť žlto povlečený, horká chuť v ústach. Pokožka môže mať žltkastý nádych.

Môže mať aj zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti. Zvracanie môže byť hlienovité, kyslé a veľmi úporné.

Zlepšenie: teplými až horúcimi nápojmi, hlavne mliekom

Chute: chuť alebo odpor k mliečnym výrobkom, najmä k syrom

LACTICUM ACIDUM

Žena pôsobí veľmi dievčensky, naivne, až detsky. Potrebuje veľkú opateru okolia a stáva sa až nesamostatnou.

Ranná nevoľnosť sa zlepší jedlom v malých dávkach. Len čo nevoľnosť prejde, začne pociťovať nenásytný hlad, a preto kombinuje rôzne jedlá (typické „tehotenské chute“). Vie sa rýchlo dostať do hypoglykémie, preto má veľkú chuť na sladké. Musí si dať aspoň cukrík, inak sa necíti dobre.

Môže mať veľký smäd a časté močenie, najmä v noci.

Veľké grganie odpornej chute.

Zhoršenie: cigaretový dym, mlieko

NATRUM SULPHURICUM

Citlivá, ale uzavretá žena. Môže trpieť depresívnymi stavmi alebo pocitom odcudzenia od vlastnej rodiny, avšak nie je schopná o tom hovoriť. Môže (ale aj nemusí) mať problém s otcom dieťaťa (napr. nechce ich dieťa, našiel si inú a pod.) alebo so svokrou, či s inými rodinnými príslušníkmi.

Má pálenie záhy, narušené trávenie najmä múčnych jedál, žlčovité zvracanie, často spojené s hnačkou. Zvracanie môže byť slané alebo horké, môže mať prímes krvi alebo žlče, môže byť hnedé, čierne alebo zeleno-žlté.

Zhoršenie: pohybom, pri vstávaní, po raňajkách, pred aj po jedle, letnou horúčavou, teplom, no pretrváva aj pri chôdzi na čerstvom vzduchu, rozčúlením (keďže je smutná a depresívna, môže sa rozčúliť len dovnútra)

Zlepšenie: suché chladné počasie

Chute: výrazná chuť alebo výrazný odpor k jogurtu, k ľadovo studenému jedlu či nápojom

MAGNESIA CARBONICA

Kŕče v bruchu vpravo dole, ktoré sa zlepšujú mliekom. Žena je veľmi citlivá na agresivitu a hrubé správanie.

Zlepšenie: teplom a teplým až horúcim obkladom na brucho

Chute: ovocie, zelenina, chlieb s maslom

LAC DEFLORATUM

Neznášanlivosť mlieka. Veľká nevoľnosť spojená s migrénou. Žena akoby stratila chuť do života (akoby stratila smotanu – toto homeopatikum je pripravené z odstredeného kravského mlieka). Cíti sa úplne vyčerpaná, depresívna, sklesnutá na duchu. Tento stav môže súvisieť s rôznymi ťažkými situáciami v tehotenstve, ktoré sa nedajú zmeniť (napr. žena čaká postihnuté dieťatko atď.) Pocit, že je všetkými opustená, zanedbávaná, prípadne že je opustená matkou.

IPECACUANHA (IPECA)

Dôležité homeopatikum pri pokročilých a závažných stavoch. Nie je schopná jesť a hrozí až hospitalizácia a infúzie.

Prudká pretrvávajúca nevoľnosť s hlienovitým hojným zvracaním, ktoré neuľavuje.

Ipeca je vhodná aj tam, kde nenájdeme žiadne špecifické symptómy iného homeopatika. Niekedy je hlavným symptómom len nadmerné slinenie a penivé zvracanie, ako aj normálne ružový, nepovlečený jazyk.

DÁVKOVANIE

Zvyčajne sa tieto homeopatiká používajú v potencii 30CH. Jednu dávku homeopatika predstavujú 1-3 globulky. Viac o dávkovaní nájdete tu.  Homeopatická samoliečba má svoje hranice dané zdravým rozumom.

Vybrané homeopatikum sa zvyčajne podáva 1 – 3 krát za deň. Prvá dávka sa podáva hneď po začatí zvracania. Pokiaľ vracanie neprejde, druhá dávka môže byť podaná za hodinu a tak isto tretia dávka za ďalšiu hodinu. Keď vracanie prejde po prvej alebo druhej dávke, ďalšia dávka sa už nepodáva. Podanie homeopatika sa opakuje až v prípade opätovného zvracania, a to napríklad na druhý deň alebo večer a podobne. Pokiaľ vracanie nepoľaví do dvoch dní, treba vybrať iné homeopatikum. AK SA ALE ZVRACANIE ZHORŠÍ ALEBO JE VEĽMI INTENZÍVNE ALEBO NIEČOMU NEROZUMIETE, OSLOVTE LEKÁRA ALEBO PROFESIONÁLNEHO HOMEOPATA.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

Jana Kolenova homeopatka

Homeopatii sa venuje od roku 2000. Študovala na Homeopatickej akadémii v Prahe a na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie (SAKH). Je zakladateľkou a riaditeľkou Školy Akútnej Homeopatie, ktorá sa zaoberá hlavne rodinnou homeopatiou. Svoje úspešné prípady publikovala v prestížnom internetovom časopise Interhomeopathy.com a v časopise Vitalita. Je odborným garantom internetového časopisu Homeopatické Zvesti. Je skúsená a vyhľadávaná klasická homeopatka s bohatou praxou v Košiciach. Má pacientov z celého Slovenska, zväčša celé rodiny.