Rozhovor s homeopatkou, dulou a laktačnou poradkyňou Irenou Peña

tehotenstvo a pôrod

Ďakujem Irene, že si prijala moje pozvanie na rozhovor. Veľmi sa teším, lebo si odborníčkou na našu dnešnú tému, ktorou je tehotenstvo a pôrod v spojení s homeopatiou. Si dula aj homeopatka zároveň, aké výhody má toto spojenie?

Som dula a tiež aj laktačná poradkyňa. Za dulu a laktačnú poradkyňu som sa začala učiť po skončení štúdia homeopatie. Môj záujem vyplýval z toho, že som si počas štúdia homeopatie uvedomila, aký veľký vplyv má spôsob, akým sa narodíme, na náš ďalší život. Často si ho ani neuvedomujeme. Mám dojem, že tým, že som sa zaujímala o túto tému ako dula, som začala lepšie chápať, aký veľký vplyv má na náš ďalší život práve pôrod.

Preto si tiež myslím, že v súčastnosti je jedným zo smerov, ktorý sa v rámci psychológie ešte viac rozvinie, prenatálna psychológia. A to je veľmi pozitívne, lebo v homeopatii už dávno vieme, aké je veľmi určujúce prenatálne obdobie a je dôležité, že aj v iných odboroch sa prehlbuje záujem o toto obdobie ľudského života.

To, ako bábätko prežije prenatálne obdobie veľmi ovplyvní celý jeho ďalší život. Homeopatiou môžeme veľmi pomôcť, aby bolo toto obdobie čo najharmonickejšie. Svoju úlohu tu hrajú napríklad pocity, ktoré majú matka a otec alebo miesto, ktoré má toto ešte nenarodené dieťatko v rodine a podobné súvislosti. 

Keď poviem, že som dula, často chcú ženy poradiť pri ranných nevoľnostiach, pálení záhy, opuchoch alebo iných pocitoch diskomfortu počas tehotenstva. Ale homeopatia ide oveľa hlbšie. Môžeme pomáhať, aby si bábätko odnieslo z bruška dobrú skúsenosť. To má veľký vplyv na rozvoj jeho emocionálnej inteligencie neskôr v živote. Homeopatia ide oveľa hlbšie než pomoc s fyzickými pocitmi diskomfortu.

Homeopatia a problémy v tehotenstve

S akými ťažkosťami sa na teba obracajú mamičky?

Je to celá rada typických fyzických ťažkostí. Napríklad už spomínané ranné nevoľnosti, pálenie záhy, opuchy. Potom sú mamičky, ktoré počas tehotenstva normálne ochorejú. Prídu, pretože počas tehotenstva nechcú užívať konvenčné lieky a homeopatia je bezpečná a netoxická aj počas tehotenstva. Keď zistia, že veľmi dobre funguje, chcú pokračovať s homeopatiou aj po pôrode.

Prídu aj páry, ktoré majú problémy s neplodnosťou. Na začiatku tehotenstva prichádzajú mamičky, ktoré majú problém prijať tehotenstvo, alebo sa nevedia zmieriť so situáciou, že otehotneli. Nedávno prišla mamička a povedala, že cíti medzi ňou a bábätkom veľký múr a nedokáže to bábätko prijať. Je dôležité, aby verejnosť vedela o tom, že homeopatia dokáže pomáhať aj pri takýchto problémoch. 

Homeopatia pomáha, aby tehotenstvo bolo niečo harmonické, príjemné a bábätko sa cítilo vítané a prijaté. Čiže existuje celá rada situácií, v ktorých príde žena počas tehotenstva k homeopatovi.

Najčastejšie homeopatiká v tehotenstve

Ktoré sú najtypickejšie homeopatiká pre toto obdobie? Aj keď sa nedá v homeopatii paušalizovať a odporučiť jedno homeopatikum na jeden problém, môžeš povedať pár praktických príkladov použitia homeopatie pri riešení každodenných problémov tehotných?

Homeopatia má široké spektrum prípadov a použití aj počas tehotenstva a pôrodu. Pre ranné nevoľnosti počas prvých troch mesiacov je napríklad veľmi typická Sépia alebo Nux vomica. Potom sú ale ženy, ktoré majú majú nadmerné zvracanie Hyperemesis Gravidarum. Tieto ženy bežne bez homeopatie končia v nemocnici na infúziách, pretože vracajú neustále počas celého tehotenstva. Takže homeopatia môže byť vítanou pomocou. Medzi často používané homeopatiká v tomto prípade patria Ipeca, Tabacum, Colchicum. Veľmi dobrým homeopatikom na opuchy je Apis

Ďalšou veľkou kapitolou, keď sa ženy prídu ku mne sa pripraviť na pôrod, sú úzkosti a strachy. Sú ženy, ktoré majú veľmi zdravý a samozrejmý prirodzený vzťah k pôrodu a nepotrebujú absolútne žiadny liek, ale sú ženy, ktoré cítia určité strachy a trému, keď sa približuje dátum pôrodu. Tam môžeme myslieť na Gelsemium, na Arsenicum a dokonca Aconitum

Sú ženy, ktoré prídu, lebo mali veľmi zlú skúsenosť pri prvom pôrode. Teraz sa veľmi kvôli tejto skúsenosti sa obávajú pôrodu. V takých prípadoch je veľmi časté homeopatikum Cimicifuga. Môžeme veľmi pomáhať aj psychicky a fyzicky.

Keď sa už približuje pôrod, je témou poloha bábätka. Homeopatia pomáha aj v týchto prípadoch. Častými homeopatikami sú Pulsatilla, Natrum muriaticum, niekedy Tuberculinum, podľa konkrétnych symptómov. 

Raz - dvakrát za mesiac mám prípad, kedy mi volajú ohľadne prenosenia bábätka. O prenosení hovorím po 42 týždni. Existujú aj homeopatiká na vyvolanie pôrodu, ak je bábätko pripravené. Nefunguje to vtedy, ak bábätko ešte nie je pripravené. Ale ak má nejaký blok, ktorý znemožňuje začiatok pôrodu mamička, a bábätko je už pripravené, vtedy to funguje fantasticky. Niektoré homeopatiká možno použiť v prípade, že sa neotvára krčok. V prípadoch, že má žena hodiny kontrakcie, ale krčok je stále veľmi tvrdý a zavretý, pomaly sa otvára, bolesti sú už veľmi silné často zvažujem Caulophyllum alebo Cimicifugu.

Alebo pôrod je dlhý a je to silná fyzická námaha, takže mamička už začína byť vyčerpaná. Keď mamička začína strácať silu, odvahu, má pocit, že to nezvládne pomáha dobre Caulophyllum. Pulsatilla je veľmi dobrým homeopatikom pre pôrod, keď kontrakcie sú veľmi chaotické. Nie sú ani periodické ani nestúpa ich intenzita, pôrod akoby ani nechcel začať. Počas pôrodu, najmä v druhej dobe je často používaná Arnica. Arnica je homeopatikum pre veľkú fyzickú námahu. Keď je žena veľmi vyčerpaná, môžeme zvážiť aj toto homeopatikum.

Z môjho pohľadu je veľmi viditeľný prínos homeopatie v období po pôrode, na zotavenie. Ten rozdiel v pocitoch oproti mamičkám, ktoré neužili homeopatiká je značný.

Homeopatia po pôrode

Aká je úloha Arniky a iných homeopatík po pôrode?

Nezávisí od toho, či ide o vaginálny pôrod alebo o cisársky rez, je to istý maratón. Hoci je pôrod prirodzená vec pre ženské telo, je to určitá záťaž.

Arnica po pôrode je profilaxiou pre popôrodné krvácanie a tiež pomáha pri bolestiach, opuchoch, modrinách. Ubolenosť je oveľa menšia alebo úplne zmizne. Mala som mamičky, ktoré už rodili 2-3 krát. V týchto prípadoch paradoxne zavínanie maternice každý krát bolí viac. A tieto ženy mali také silné bolesti, až mi ich príbuzní zavolali, hoci neboli zástancami homeopatie. Ich skúsenosť s Arnicou bola, že bolesť sa vypla akoby vypínačom. Teraz sú tieto rodiny mojimi dlhoročnými klientmi. 

Bellis perenis je hlboká Arnica a je dobrým homeopatikom pre maternicu. Nezávisí, či mala žena nástrih alebo cisársky rez, v týchto prípadoch zvyknem odporúčať niekoľko dní sa umývať alebo aplikovať Calendulu.

Homeopatia môže pomôcť aj pri emocionálnych problémoch po pôrode, či už ide o problémy s dojčením, popôrodné blues a podobne.


Ďakujem za rozhovor.

Lic. Vet. Irena Pena-Strohlein, SAKHom.
Diplomovaná homeopatka, certifikovaná dula a laktačná poradkyňa

Pochádzam zo Španielska, kde som vyrástla a vyštudovala veterinárnu medicínu (1982-1987). Po štúdiu som začala pracovať ako zverolekár v oblasti poľnohospodárstva a veľmi rýchlo som si uvedomila, že spôsoby, akými sa so zvieratami zaobchádzalo, akými sa liečili a akými sa očakávalo, že by som aj ja mala liečiť, mi vôbec nevyhovovali. Vtedy som sa začala viac vzdelávať a venovať sa iným spôsobom liečenia, ako sú fytoterapia, hydroterapia a neskôr homeopatia. Absolvovala som 4-ročnú homeopatickú školu na Slovenskej Akadémii Klasickej Homeopatie a 3-ročnú školu Slovenskej Lekárskej Homeopatickej Spoločnosti. Hneď ako som sa začala venovať homeopatii, som vedela, že som našla to pravé. Homeopatia je spôsob liečenia, ktorý je jemný, neinvazívny a efektívny. Klient a všetky jeho prejavy sú dôležité, pomáhame mu, ale neškodíme a neexistuje pre mňa vďačnejšia a fascinujúcejšia profesia. Naďalej sa v homeopatii vzdelávam, praktizujem ju v mojej poradni CuraSana a učím ju v Škole rodinnej homeopatie v Žiline. Kontakt: 0911 254420, dulairena@gmail.com, FB: CuraSana-Homeopatia