Apis mellifica – včela medonosná

apis mellifica

Už sa vám niekedy stalo, že ste ráno pri zobudení kvôli opuchu nemohli otvoriť oči? Skúšali ste studené lyžičky, uhorky či vrecúška s čiernym čajom ale opuch pretrvával? Vedeli ste, že užitím homeopatika Apis dokážeme tento opuch zmierniť? Homeopatikum z včely medonosnej je dôležitým liekom na liečbu alergií, zápalov a opuchov. Používa sa pri príznakoch, ktoré sa podobajú včeliemu bodnutiu. V tomto článku sa dozviete pri akých ďalších ťažkostiach je toto homeopatikum vhodné použiť.

Včela medonosná je známa svojou schopnosťou produkovať med. Vedci predpokladajú, že pochádza z Orientu. Už pred 6000 rokmi ju chovali starí Egypťania. Svedčí o tom mnoho obrazových dokumentov v hrobkách i v starých chrámoch. Včela žije sociálnym spôsobom života v početnej kolónii. Dáva nám sladký med, ale vie nás aj agresívne uštipnúť. Použitie žihadla sa stáva pre ňu osudným.

Včelie žihadlo obsahuje jed, ktorý má liečebné účinky a pomáha obzvlášť pri ochoreniach kĺbov a kostíNajslávnejší grécky lekár Hipokrates, nazývaný aj otec medicíny, využíval včelí jed na liečbu artritídy.

V súčasnosti sa včelím jedom liečia aj reumatické zápaly, krvné zrazeniny, astma a choroby spojené s vysokým krvným tlakom.

Apis a jeho využitie v homeopatii

V homeopatii sa Apis používa od roku 1848. Pomáha pri stavoch veľmi podobných tým, ktoré pociťujeme po uštipnutí včelou, teda napríklad pálenie, štípanie, začervenanie a opuch. Tieto nie sú súčasťou jednej konkrétnej diagnózy alebo stavu, ale môže ísť o zápal mandlí podobne ako o poštípanie hmyzom alebo o veľa iných situácií, ktorých príznaky ale zodpovedajú príznakom apisu. Apis je jedným z najteplokrvnejších homeopatík materie mediky. Všetky jeho príznaky zhoršuje teplo a zlepšuje chlad a studené obklady. Fyzické príznaky Apisu sú prudké a náhle.

Najčastejšie indikácie

  • Zápal močového mechúra - ak moč odchádza po kvapkách, pálivé a pichavé bolesti pri močení. Moč je tmavý a zapácha.
  • Alergické reakcie na potraviny, hmyz - prítomný opuch, začervenanie, pálenie zlepšené studenými obkladmi
  • Bolesti hrdla - zlepšené studenými nápojmi. Červené, veľmi zapálené mandle s bodavou bolesťou pri prehĺtaní, hlboké vredy na mandliach a podnebí s opuchom uvuly.
  • Ženské problémy - pomáha pri liečbe bolestivej a nepravidelnej menštruácie, pri príznakoch predmenštruačného syndrómu, v menopauze, pri návaloch tepla. Obzvlášť nápomocná pri zápale vaječníkov, niekedy s cystami na vaječníkoch.
  • leaf
    Problémy s očami - zápaly očí, opuch okolo očí, niekedy až tak silný, že len s ťažkosťami otvorí oči. Opuch spojivky, ktorá je červená, páli a vyzerá ako „živé mäso.“

Okrem toho sa používa aj pri retencii moča najmä u novorodencov, úpale, žihľavke, pri akútnom zápale kĺbov a rôznych edémoch. Používa sa často pri podráždení kože s opuchom, napr. po poštípaní hmyzom, pri vyrážke po slnení alebo pri zápaloch kože. Veľké využitie má aj pri iných zápalových ochoreniach ako: zápaly spojiviek, angína, zápal pohrudnice, zápal pošvy, predkožky alebo vaječníkov.

Príznaky sa zhoršujú teplom, teplými nápojmi, teplou posteľou, dotykom a tlakom. K ich zlepšeniu dochádza studenými nápojmi, chladným vzduchom a sedením vo vzpriamenej polohe. Bolesť býva pálivá a pichavá, zlepšená chladom a studenými obkladmi. Bolestivé miesta sú opuchnuté a horúce. 


Apis - mentálny stav

Pre osobnosti Apis je charakteristické, že sa stále niečím intenzívne zaoberajú, sú vitálni a silní, ale aj nervózni a nepokojní. Mohli by sme povedať, že veľa robia a aj veľa dosiahnu, ale ich činnosť dostatočne nevyživuje ich dušu a preto sú neustále nespokojní s tým čo už dosiahli. Apis sa často opisuje ako vdova, ktorej chýba prejavovanie sa jej ženskej stránky, nemá už možnosť sexuálneho uvoľnenia sa a musí sa potláčať. Môže kontrolovať celú rodinu a prejavovať žiarlivosť. Ak je v ohrození ona alebo jej rodina, rýchlo vystúpi do popredia agresivita. Často plačú bez príčiny, typický je aj strach zo zranenia a bolesti.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.