Reumatologické ochorenia

Nasledujúce video prináša pohľad renomovaného reumatológa a homeopata doktora Petra Fishera na to, ako homeopatia a iné alternatívne metódy pomáhajú, keď alopatická liečba nie je uspokojivá. Komplexný prístup k pacientovi iste prináša lepšie výsledky než úzkoprsé sústredenie sa na jednu metódu.

Homeopat sa na človeka musí pozerať celistvo, pretože homeopatia ako metóda je založená práve na tomto princípe. "Ak chcete úspešne liečiť homeopaticky, musíte sa pozerať na človeka ako celok", hovorí Dr. Fisher. Homeopatia nie je jedinou metódou, ktorú možno použiť v rámci integratívnej starostlivosti. V prípadoch osteoartritídy a fibromyalgie može byť však veľmi nápomocná. Viac sa dozviete v nasledujúcom videu.

 

 

Existujú štúdie z oblasti reumatológie v homeopatii?

V observačnej štúdii z Bristolu, Glasgowa, Liverpoolu, Londýna a Tunbridge Wellsu z roku 2008 boli spracované údaje od 1602 pacientov. Pri druhej konrole zaznamenalo zlepšenie 34 percent sledovaných. Pri šiestej kontrole bola miera zlepšenia 59%. Najčastejšie indikácie, v ktorých boli homeopatiká použité boli ekzém, chronická únava, menopauzálne problémy, osteoartritída a depresia.

V štúdii EPI3 z rokov 2008-12 boli výsledky pacientov s muskuloskeletálnymi problémami liečených homeopaticky približne zhodné s pacientmi liečenými konvenčnou medicínou, ale narozdiel od nich užívali len polovicu nestredoidných protizáalových liekov a mali preto menej nežiadúcich účinkov. 

Kto bol Dr. Peter Fisher?

Peter Fisher bol riaditeľom výskumu v Kráľovskej londýnskej nemocnici UCL pre integrovanú medicínu a lekárom Jej Veličenstva Alžbety II. Celý svoj profesionálny život venoval liečeniu a vede. Snažil sa vytvoriť dialóg medzi svetom vedy a svetom homeopatie. Ukázal, že aj v homeopatii prebieha seriózny výskum a že existuje viac ako 1000 klinických štúdií v oblasti homeopatie, ktoré potvrdzujú jej účinnosť. Peter Fisher tragicky zahynul pri dopravnej nehode.