Tehotenstvo a pôrod

Autorka: PhDr. Daniela Dubajová

Byť ženou je úžasné. Byť mamou je úžasné. Sprevádzať svoje dieťatko od počatia je nádherný, neopísateľný a neopakovateľný pocit. Každý kto ho zažil, vie, o čom hovorím.


Otehotnieť, donosiť a porodiť dieťatko dnes vôbec nie je samozrejmosťou. Absentujúca alebo nepravidelná menštruácia, cysty na vaječníkoch, syndróm polycystických vaječníkov, následky po dlhodobom užívaní antikoncepcie - to je len zopár z mnohých „prekážok“ k bezproblémovému otehotneniu.


Z pohľadu homeopatie je najlepšou voľbou individuálne, konštitučné poradenstvo s empatickým homeopatom alebo homepatkou. Nájsť homeopatikum presne pre vás, je výhrou nielen pre vás, ale aj pre vaše (budúce) dieťatko a vaše okolie. Orgánovo je veľkou pomocou homeopatika Apis melifica, zvyčajne v nízkych potenciách (6 DH, 2-3-krát denne, dlhodobo). Apis naštartuje hormonálne procesy v tele ženy. Z absentujúcej alebo nepravidelnej menštruácie sa stáva pravidelná, cysty sa strácajú, vaječníky produkujú primeraný počet zdravých vajíčok. Mám niekoľko prípadov, kedy sa u ženy po dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie nevedel stabilizovať cyklus a práve homeopatický liek Apis pomohol dostať cyklus do rovnováhy a následne žena otehotnela, donosila a porodila zdravé dieťatko.

Tehotenstvo

Konečne prišla tá vytúžená chvíľa. Dieťatko je súčasťou maminky a začína svoju púť na zemi. Toľko sme sa na tento okamih tešili, snívali sme o tom. A v tom prichádzajú veci, ktoré nám nie sú celkom príjemné. Telo opúcha, zavodňuje sa, prsia sú bolestivé, objavujú sa ranné nevoľnosti. Sme nekľudné, nervózne, podráždené, odmietame partnerovu blízkosť, takto sme si to predsa nepredstavovali. Pomôže nám homeopatický liek Sepia, zvyknem odporúčať potenciu 30 CH, dvakrát denne. Vďaka nej prejdeme tehotenskými ťažkosťami, objavujúcimi sa hlavne v prvom trimestri, s ľahkosťou a dokážeme sa tam sústrediť na to najpodstatnejšie – naše vytúžené dieťatko. Pokiaľ nás sprevádza veľká plačlivosť a naviazanosť na partnera, prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu nám robia dobre, je často indikované homeopatikum Pulsatilla, tiež v potencii 30 CH, dvakrát denne.

Posledné týždne tehotenstva

Tvrdnutie bruška a svalové kŕče pomôže zmierniť Magnesium phosphoricum 6 DH. Homeopatia má v zásobe aj niekoľko liekov na opúchanie nôh a zavodnenie. Po porade so skúseným homeopatom a presnej špecifikácii sa ich ľahko zbavíte. 

Strach z pôrodu vám pomôže prekonať Gelsemium 30 CH. Zvyknem k nemu pridávať aj Bachove kvapky prvej pomoci 39 (Krízová esencia), 3 kvapky do dvoch decilitrov vody, popíjať počas celého dňa. Táto „protistrachová kúra“ sa môže začať aj 2-3 týždne pred očakávaným pôrodom.

Základnými homeopatikami pri prirodzenom priebehu pôrodu sú:

Caulophyllum 9 CH, Arnica 30 CH, Hypericum 30 CH, China 30 CH

Caulophylum sa používa na otváranie krčka maternice pred predpokladaným termínom pôrodu, dvakrát denne. Dňom pôrodu sa končí aj jeho užívanie. Arnica sa používa na zastavenie krvácania, lepšie hojenie rán, proti tvorbe zrazenín a trombov. Užíva sa minimálne trikrát denne dva dni pred predpokladaným termínom pôrodu, v deň pôrodu a cca dva týždne po pôrode. Hypericum je vynikajúcou pomocou pri bolestiach, na nervové zakončenia, zvyknem ho nazývať homeopatické analgetikum.  China je vynikajúcim a nenahraditeľným pomocníkom pri vyčerpaní, strate tekutín (napríklad krvi). Užíva sa pri veľkej strate krvi počas pôrodu. Mliečko po pôrode pomôže spustiť napríklad homeopatikum Ricinus, v nízkej potencii.

Zo srdca vám prajem láskyplné a pohodové tehotenstvo a krásne chvíle s vytúženým dieťatkom.


Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

PhDr. Daniela Dubajová, SAKHom.

Volám sa Daniela Danišová Dubajová a so svojou rodinkou si spokojne nažívam v meste pod Zoborom,‭ ‬Nitre. V rokoch‭ ‬2008‭ ‬až‭ ‬2012‭ ‬som študovala homeopatiu na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie. Homeopatia‭ ‬je‭ ‬nielen mojím povolaním,‭ ‬ale aj poslaním a láskou.‭ ‬Pravidelne,‭ ‬niekoľkokrát ročne,‭ ‬absolvujem semináre pod vedením skúsených zahraničných homeopatov.‭ ‬Som členkou Slovenskej komory homeopatov. S homeopatiou sme najlepšie priateľky už vyše dvadsať rokov.‭ ‬Aktívne sa venujem poradenstvu v homeopatii - individuálnemu aj akútnemu v homeopatickej lekárni. ‭ Asi ako každý homeopat,‭ ‬aj ja som začínala samoliečbou a liečbou najbližších.‭ ‬Postupne som prišla na to,‭ ‬že homeopatia má aj širšie využitie ako len liečbu prechladnutia,‭ ‬bolestí hrdla a krčnej chrbtice.‭ ‬Každým dňom prenikám hlbšie a hlbšie do tajomstiev homeopatie a snažím sa byť nápomocná tam,‭ ‬kde ma o pomoc žiadajú.