Natrium muriaticum

Natrium muriaticum

image ​courtesy of pixabay.com

Určite každý z nás pozná rozprávku Soľ nad zlato v ktorej obyčajná soľ znamenala viac ako všetko zlato sveta. Tohto názoru bude určite aj veľká časť homeopatov, pretože v homeopatickej praxi má toto homeopatikum nezastupiteľné miesto. V tomto článku vám predstavíme jedno z často indikovaných homeopatík, vyrobené práve zo soli.

Natrium muriaticum (chlorid sodný NaCl alebo kuchynská soľ)

 je chemická zlúčenina kryštalického typu. Patrí medzi základné živiny nevyhnutné pre riadne fungovanie organizmu, keďže chlorid sodný si ľudské telo nevie samo vyrobiť. Vedci majú už mnoho rokov protichodné názory na optimálne množstvo soli, ktoré by malo byť prijaté vo forme stravy. Všeobecné tvrdenia hovoria vynechať soľ z jedálneho lístka v čo najväčšej možnej miere. Faktom však ostáva, že nedostatok soli môže pôsobiť negatívne rovnako, ako jej prebytok. Látky obsiahnuté v soli sú pre ľudské telo dôležitými elektrolytmi. Pomáhajú udržiavať rovnováhu vody a iónov, zabezpečovať prenos nervových vzruchov a správnu funkciu svalov.

Najstaršia známa správa o použití soli v medicíne siaha do 3. tisícročia pred našim letopočtom a pochádza pravdepodobne z Egypta. Rôzne zmesi zo soli a ostatných látok egyptskí liečitelia využívali ako preháňadlá, k urýchleniu pôrodu, zastaveniu krvácania, alebo pri tvorbe rôznych mastí a zábalov. O niekoľko storočí neskôr sa soľ objavila v starogréckej medicíne. Pri nevoľnosti soľ používali v zmesi s vodou a octom ako vyvolávač zvracania, ochorenia sleziny liečili nápojom z kravského mlieka a slanej vody, na čistenie vredov slúžila zmes soli a medu. Už za čias starovekých Rimanov a Grékov bolo známe využitie slanej vody pri kožných ochoreniach a inhalácia morskej vody pri chorobách dýchacích ciest.

Natrium muriaticum v homeopatii

V homeopatii používame na označenie soli latinský názov Natrium chloratum alebo názov Natrium muriaticum odvodený od názvu kyseliny chlorovodíkovej- acide muriatique (franc.), ktorý sa začal používať v 18. storočí na označenie chlóru a chloridov.

Natrium muriaticum je veľmi hlboké a dlho pôsobiace homeopatikum. Hlavnými charakteristikami tohto lieku sú smútok a zármutok. Na Natrium muriaticum reagujú dobre ľudia, ktorí skrývajú svoje city, vyhýbajú sa spoločnosti, neznášajú súcit a sú introverti. Ich nervová sústava je v stave podráždenosti, bolesti sú pichavé. Ich ťažkosti sa zhoršujú na slnku, teplom, hlukom, utešovaním. Klasickým príznakom je zhoršenie o 10.00 hodine a periodicita. Môžu to byť periodicky sa objavujúce alebo zhoršujúce bolesti hlavy, horúčky, herpetické vyrážky, senná nádcha, ekzémy alebo iné problémy, ktoré sa môžu zlepšovať alebo zhoršovať pri mori. Medzi typické chute Natria muriatica patrí slané, kyslé, ryby a horké. Odmietajú mastné a slizké jedlo a kurča. Uprednostňujú studené nápoje a jedlo chcú mať na tanieri pekne upravené, neznášajú jedlá zmiešané dohromady v jednom hrnci.

Typické črty Natrium muriaticum

Centrom chorobných zmien Natria muriatica je emocionálna bolesť pochádzajúca z obdobia ranného detstva. Deti Natrium muriaticum sú zdržanlivé, slušné, majú veľkú potrebu lásky a sú veľmi zraniteľné. Sú neuveriteľne citlivé na emocionálnu atmosféru doma, takže cítia, že k nim neprúdi bezpodmienečná láska. Nehovoria o tom, ako sa cítia pretože vedia, že ich nepochopia. Nie sú veľmi spoločenské a radšej sa venujú emocionálne bezpečným aktivitám ako je napríklad čítanie alebo hudba. Pri výčitkách môžu mať záchvaty zlosti, ktoré sa zhoršujú utešovaním.

Dospelý človek Natrium muriaticum je zdržanlivý. Nedáva najavo svoje pocity a vyhýba sa situáciám, ktoré ich môžu vyvolať. Učí sa potláčať svoje pocity a veľa času venuje úsiliu získať prestíž, rešpekt a istotu. Tým, že potláča a ovláda svoje city, môže pôsobiť veľmi napäto a neprirodzene. Dotknúť sa jeho citov je veľmi ľahké. Poznámky na svoju osobu alebo kritiku si pamätá a len veľmi ťažko ju odpúšťa. Keď sa v jeho živote objaví strata (napr. smrť milovanej osoby) alebo odmietnutie neopätovanou láskou, dostane sa do dlhého obdobia smútku a depresie. Túto depresiu znáša v tichosti a často zadržiava plač. Je aj veľmi romantický a často sa zamiluje do nedosiahnuteľných osôb, ale po sklamaní sa uzatvára voči ďalším vzťahom na mnoho rokov. Medzi jeho strachy patrí strach zo zlodejov, hmyzu, emocionálnej bolesti, sociálneho a spoločenského odmietnutia. Typická je aj averzia voči verejným toaletám. Jedným z dôvodov je strach zo špiny, no tým hlavným je strach z trápneho pocitu, že ľudia vo vedľajších kabínkach počujú, čo robí.

Najčastejšie indikácie

  • Bolesti hlavy a migrény — pociťované „ako keď udierajú malé kladivká“. Bolesti sa zlepšujú ležaním v tmavej miestnosti a chladnými obkladmi. Zhoršenie je o 10.00 hod. alebo od 10.00 do 15.00 hod., svetlom, slnkom, hlukom, menštruáciou. Bolesti hlavy u školáčok alebo zo zármutku.
  • Senná nádcha spojená s výtokom, ktorý pripomína vaječné bielko. Nádcha a upchatý nos sa zhoršujú na čerstvom vzduchu alebo vetre. Prítomné slzenie, ktoré sa zhorší vždy, keď vyjde von. Nádcha začína kýchaním.
  • Herpetické vyrážky najmä okolo pier, ale aj na tvári, brade, v kútikoch nosa a úst. Zhoršenie: emočným stresom, akýmkoľvek akútnym ochorením alebo horúčkou. 
  • Afty v ústach, na ďasnách a jazyku, ak je príčinou ochorenia stres.
  • leaf
    Bolesti chrbta — bolesť a stuhnutosť dolnej časti chrbta po potlačených emóciách. Ľahko sa ohne, ale nemôže sa znova narovnať. Zhoršenie: skoro ráno, kašľom, po pohlavnom styku. Zlepšenie: tlakom, ležaním na chrbte alebo niečom tvrdom, tlačením chrbta o knihu alebo o päsť.
  • leaf
    Ekzém s pľuzgiermi a intenzívnym svrbením. Z pľuzgierov pri škrabaní vyteká vodnatá alebo bielok pripomínajúca tekutina. Najčastejšie sa ekzém objavuje na okrajoch vlasovej časti, medzi prstami a na slabinách, kde sa o seba obtierajú stehná.
  • leaf
    Nespavosť zo zármutku alebo myšlienok na minulé nepríjemné udalosti.

Okrem toho sa používa pri astme, depresii, závratoch, horúčke, ochoreniach štítnej žľazy, zápche, vaginitíde, psoriáze a pri slzení očí, ktoré sa zhoršujú vonku a vo vetre.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.