Mercurius solubilis

mercurius solubilis

Mercurius solubilis (Hydrargyrum mettalicum)  je zmes kovovej ortuti a oxidu ortuťnatého. Využívanie nerastov vyrobených z minerálov a chemických zlúčenín má v liečiteľstve dlhú tradíciu.

Prvé záznamy o použití ortute na medicínske účely sú zaznačené na egyptských papyrusoch z roku 1600 pred Kristom. Ortuť používal už Paracelsus v 16storočí. Mercurius solubilis overil Samuel Hahnemann a publikoval v knihe Materia Medica Pura (1821-1834). Na Západe sa používala ortuť až do roku 1900 pri agresívnej liečbe syfilisu a iných ochorení, kým sa nezistilo, že jej toxické účinky sú príliš nebezpečné.

Ortuť už v staroveku nazývali živé striebro (argentum vivum), tekuté striebro alebo strieborná voda. Odtiaľ pochádza aj jej súčastný latinský názov hydrargyrum. Ortuť je okrem brómu jediný prvok, ktorý je za normálnych atmosferických podmienok v kvapalnom stave. Ortuťové výpary sú veľmi toxické.

Homeopatia a ortuť

Najčastejšie používanou homeopatickou formou je Mercurius solubilis, zlúčenina ortuti, amoniaku a dusičnanu.

Veľa substancií, z ktorých sa vyrábajú homeopatiká, pochádzajú z veľmi účinných a niekedy aj z jedovatých látok. Homeopatiká sú bežne riedené do takého vysokého stupňa, že z pôvodnej substancie nezostane v roztoku ani jedna molekula. Z toho vyplýva, že napriek používaniu vysoko jedovatých substancií pri príprave, sú homeopatiká úplne bezpečné.

Niektoré klinické použitia homeopatika Mercurius solubilis :

 • Akútna a chronická faryngitída
 • Zápal stredného ucha
 • Sinusitída
 • Stomatitída
 • leaf
  Syfilis
 • leaf
  Tonzilitída
 • leaf
  Infekcie horných dýchacích ciest
 • leaf
  Akné, abscesy

Samozrejme, tak ako vždy pri každej z týchto indikácií, je na výber správneho homeopatika treba zvážiť individuálne prejavy u toho ktorého človeka. V akútnych prípadoch často pozorujeme páchnuce potenie alebo výtoky, žltozelený hlien, zhoršenie v noci. Afty a vredy na jazyku a v ústach. Infekcie oka, konjunktivitídy so žltým a zeleným výtokom a krvou. Je typická veľká citlivosť na teplo aj chlad - tak ako je typické pre ortuť teplomera.

Konštitučne je to zdržanlivý, rezervovaný a introvertný človek. Je však prítomná veľká podozrievavosť. Má prudké a deštruktívne vnútorné impulzy - napríklad zabiť alebo bodnúť. Často je pozorované nadmerné a páchnuce potenie, ktoré neprináša úľavu. Môže byť prítomná kovová chuť v ústach alebo zapáchajúci dych, či páchnuce výtoky. Ďalším príznakom je silné slinenie najmä v noci. Ostatné príznaky nájdete napríklad v Materii medike of W.Boerickeho.

Prípad z praxe: čierny jazyk

35–ročný muž mal problémy s jazykom a celkovo sa cítil slabý. Jazyk bol čierny a bola prítomná veľká vyčerpanosť. Muža dva týždne pred konzultáciou bolelo hrdlo a mal pulzujúce bolesti hlavy na temene.

S bolesťou hrdla sa objavil aj čierny jazyk, bol celý úplne čierny, ale bez bolesti.

Keď prišiel ku mne na konzultáciu, tak už ho hrdlo nebolelo, ale čierny jazyk stále pretrvával a pri prehĺtaní cítil zdurenie hrdla - opuch. Cítil všetky chute jedla, ktoré zjedol. Odvtedy, čo mal čierny jazyk, mával zimnicu, ktorá sa striedala s návalmi tepla. Návaly tepla mal vtedy, keď vstúpil do teplej miestnosti. Cítil veľké teplo na celom tele a na rukách a ramenách. Hneď sa začal potiť a bolo mu vtedy veľmi horúco. Bežne sa nezvykol takto potiť. Pri pobytevonku, hneď cítil chlad, ale až extrémne. Ihneď pociťoval veľkú zimu (pozn. bolo to v zimnom období). Od vtedy mával aj bolesti hlavy (frontálna časť, záhlavie) a občas rezanie očí. Cítil sa veľmi unavený, úplne bez energie, a preto si v práci musel vziať aj jeden mesiac dovolenky. V tom období mal chuť na teplé nápoje. Mal absces pod pravou pazuchou - tvrdý a bolestivý. Na stehnách a na lýtkach sa mu vytvorili drobné červené vyrážky.

Po homeopatickej analýze prípadu som mužovi odporučila  Mercurius 30 CH v dávkovaní 2 globulky 2 x po 1 hodine.

Reakcia po homeopatiku

Na druhý deň od užitia homeopatického prípravku sa absces pod pazuchou zmenšil. O ďalšie dva dni sa cítil dobre a už nemal pocit únavy. Na piaty deň od podania homeopatika absces pod pazuchou zmizol úplne a pomaly začala ustupovať čierna farba z jazyka. Na desiaty deň od podania homeopatika zmizla čierna farba z jazyka.

Mužovi sa do 9 mesiacov od prvej návštevy ešte trikrát zopakovalo zafarbenie jazyka, ale už bez ďalších symptómov. V takom prípade vždy užil 2 globulky uvedeného homeopatika a do 10 dní ustúpilo zafarbenie jazyka. Od posledného zopakovania, ktoré bolo pred rokom sa mužovi už žiadne z uvedených ťažkostí neobjavili.

V homeopatii často postačí jedna dávka homeopatika, avšak niekedy treba dávku zopakovať. Tak to bolo aj v tomto prípade. Homeopatia pôsobí jemne, účinne a bezpečne i napriek pôvodným substanciám – východiskovým látkam, z ktorých je dané homeopatikum vyrobené.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.