Poruchy menštruačného cyklu a falošná gravidita u feniek

falošná gravidita a poruchy menštruačného cyklu u psov

Po zime prichádza jar a okrem prebúdzajúcej sa prírody sa na teplé dni pripravujú aj naši miláčikovia. Pre fenky sa začína obdobie hárania, ktoré neodmysliteľne patrí k zdravému dozrievaniu každej sučky. Tento stav sa dá charakterizovať ako obdobie, kedy sučka dosahuje určitú úroveň hormonálnej aktivity. Vo vaječníkoch jej začínajú dozrievať vajíčka, ktoré sa pripravujú na oplodnenie. Avšak nie u všetkých feniek prebieha ovulácia bez problémov. V nasledujúcom článku sa dozviete ako sa pomocou správne vybratého homeopatika môže stať takýto problém minulosťou.

Háranie

Prvé háranie sa u feniek začína vo veku medzi 6 až 12 mesiacom. Vo všeobecnosti platí, že malé plemená psov začínajú hárať skôr, zatiaľ čo u veľkých plemien psov je to zvyčajne vo veku 8-12 mesiacov. Na začiatku hárania sa objavuje krvavý výtok z vulvy, ktorý má fena obvykle cca týždeň. Na začiatku tejto fázy sa sučka stará o svoju hygienu, dôkladne sa čistí. Vulva je výrazne zväčšená, opuchnutá, feny začínajú byť atraktívne pre psy, sú neposlušné, nepokojné, odmietajú potravu, viac pijú a močia.
Zhruba po týždni a viac sa charakter výtoku mení z krvavého na žltooranžový slamovožltý, ktorý je riedky a je už v menšom množstve. Táto fáza trvá zvyčajne 5-9 dní. Fena je vtedy
veľmi atraktívna pre psy, dokonca ich sama vyhľadáva a pobáda k páreniu, nastavuje sa im a dáva chvost na stranu, keď na ňu vyskočia.

Poruchy menštruačného cyklu

Príčiny menštruačných problémov ako napr. príliš silné, dlhé, skoré alebo žiadne krvácanie sú rôznorodé. Spúšťačom môže byť napr. zápal maternice, cysta na vaječníku, hormonálne poruchy, bakteriálna infekcia, ale aj duševná trauma, strach, nepokoj, nervozita. Nepravidelný cyklus môžeme pomocou homeopatie pozitívne ovplyvniť. Dôležité pri tom je, aby sme si všímali po prípade si zapísali dĺžku a intenzitu hárania, konzistenciu, farbu a pach výtoku, ale aj časové obdobia medzi jednotlivými cyklami. Tieto symptómy nám pomôžu pri voľbe správneho homeopatika.

Homeopatiká pri poruchách menštruačného cyklu

  • AGNUS CASTUS- pri nepravidelnom cykle, ak je menzes silný, častý a bolestivý. Fenka je skľúčená alebo depresívna. Zhoršenie: chladom a vlhkom. Agnus harmonizuje a reguluje menštruačný cyklus, stimuluje tvorbu hormónov vo vaječníkoch, normalizuje ovuláciu a podporuje hormonálnu rovnováhu.
  • APIS- príliš krátky časový odstup medzi cyklami, dlhý menzes, svetlá krv. Vulva je opuchnutá, bodavá bolesť, sklon k tvorbe edémov. Fenka je nepokojná, hyperaktívna a veľmi citlivá na dotyk a tlak.
  • PULSATILLA- pri veľmi slabom, dlhom, nepravidelnom menzese alebo pri chýbajúcom krvácaní. Pri zníženej funkcii vaječníkov, ak je výtok mliečnej farby, žltkastý a slabý. Fenka je plačlivá, veľmi prítulná, nemá skoro žiaden smäd.
  • CIMICIFUGA- pri chýbajúcom, veľmi skorom, príliš silnom alebo slabom menzese. Fenka je nepokojná a stále v pohybe, pôsobí skľúčene. Veľmi citlivá na dotyk v oblasti panvy, zatuhnuté svaly. Zlepšuje teplo. Uvoľňuje kŕče a reguluje hormonálny systém.
  • MILLEFOLIUM- pretrvávajúce silné svetločervené vodnaté krvácanie. Zhoršenie chlad a tlak. Zlepšenie pohybom. Účinkuje posilňujúco a tonizujúco a pozitívne na zrážanlivosť krvi.
  • SABINA- skorá, silná a bolestivá menštruácia so svetlo červenou krvou. K zhoršeniu príznakov dochádza pohybom a teplom.
  • SEPIA- pri neskorej, veľmi slabej alebo chýbajúcej menštruácii. Často pred alebo po háraní hnedastý výtok. Znížená funkcia vaječníkov. Fenka je nervózna, náladová, ľahostajná, odmietavá, chce pokoj, nemá rada malé deti alebo mladých psov, sklon k pigmentovým škvrnám. Typická je aj ranná slabosť a večerná čulosť. K zhoršeniu dochádza útechou, dotykom, chladom, prievanom. Sépia má hlboký účinok na celkovú genitálnu oblasť.

Dávkovanie

Ak má fenka problémy s menštruačným cyklom podávaním homeopatík môžeme začať už mesiac pred cyklom. Homeopatikum podávame 2x denne v nízkej potencii.

Falošná gravidita

Falošná gravidita sa u sučiek prejavuje veľmi rozmanito a nie vždy rovnako intenzívne. Majitelia si najčastejšie všimnú zmeny na mliečnej žľaze a zmeny v správaní sa sučky. Na fene pozorujeme správanie, ako keby bola gravidná (hrá sa s hračkami, zhromažďuje ich, robí si miesto pre vrh, môže prísť ku zväčšeniu bradaviek, k aktivácii mliečnej žľazy, dokonca aj k laktácii). Nástup pseudogravidity je najčastejšie 1 – 2 mesiace po háraní. Falošná gravidita sa vyskytuje najmä u dobre živených feniek s úzkou väzbou na majiteľa.

Aké sú príznaky?

  • zmeny v správaní zahŕňajú: nepokoj, zaliezanie do pelechu, maznavosť, kňučanie, prenášanie hračiek do pelechu, neposlušnosť, odmietanie prechádzok, stráženie pelechu až agresivita voči okoliu, zvýšená žravosť, zmena chuti, pomalosť a opatrnosť pri pohybe, v niektorých prípadoch až kontrakcie pri imitovanom pôrode
  • zmeny na mliečnej žľaze sú rôzne, od nepatrného zväčšenia po výrazný opuch mliečnej žľazy so silnou sekréciou mlieka, ktorá môže prejsť až do zápalu mliečnej žľazy tzv. mastitídy.
  • zmeny na vonkajších pohlavných orgánoch – opuch vulvy, príp. výtok z vulvy

Terapia

Chovateľské opatrenia pozostávajú z úplného odstránenia všetkých hračiek a pelieškov – sučke teda zmiznú zo života jej fiktívne „šteniatka“ a aj miesto, kam si ich znáša a kde ich „opatruje“. Zvýšenie záťaže výborne pomáha sučkám prečistiť si hlavu, treba ich zaujať a vybiť ich energiu iným spôsobom, ako starostlivosťou o hračky. Je teda vhodné predĺžiť prechádzky, zmeniť trasy prechádzok, jednoducho treba sučku vybehať. Je dobré obmedziť maznanie a prejavovať sučke lásku inak – najlepšie spoločnou hrou. Tiež pomáha prechodné obmedzenie príjmu krmiva (najmä bielkovinového) na polovičnú dávku v období min 10 dní.

Homeopatiká pri falošnej gravidite

  • ASA FOETIDA- mliečne žľazy naplnené veľkým množstvom mlieka. Fenka je nepokojná, nervózna, agresívna aj na majiteľa. Výrazná citlivosť na dotyk, nočný nepokoj. Homeopatikum zastavuje produkciu mlieka.
  • CYCLAMEN- vhodné homeopatikum ak je fenka unavená, malátna s výrazným smädom. Zlepšenie teplom. Reguluje hospodárenie s hormónmi.
  • IGNATIA- striedanie nálad, plač a hystéria, strach a nervozita. neprestajná starostlivosť o fiktívne „ šteniatko“ ( napr. plyšovú hračku), opuch prsných žliaz bez laktácie. Fenka vyhľadáva teplé miesta, chce byť prikrytá. Zhoršenie: večer a v noci. Reguluje hormonálne poruchy.
  • PULSATILLA- fenka má veľkú potrebu lásky, je náladová alebo depresívna. Minimálna sekrécia mlieka, hormonálna porucha. Zaobchádza láskyplne so svojimi fiktívnymi „šteniatkami“. Zlepšenie: vonku, útechou, starostlivosťou.
  • SEPIA- fenka je nervózna, náladová, mrzutá, ľahostajná k ľuďom ale aj k ostatným psom. Nechce, aby sa jej dotýkali. Ranná slabosť zlepšená k večeru.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.