Homeopatická liečba zvierat – prípad z praxe

homeopatia a psy

Liečba zvierat prebieha v homeopatii rovnako ako u ľudí. Jedno, či je to pes, mačka alebo zajac, na zviera pozeráme komplexne, berieme do úvahy nie len jeho fyzické ťažkosti, ale aj jeho povahu a správanie.

V mojej praxi často liečim všetkých členov rodiny, zvieratká nevynímajúc. Takto sa ku mne dostal do homeopatickej liečby aj pes Aslan. Po úspešnom vyliečení dvoch detí a samotnej matky, ma majiteľka požiadala, aby som vyšetrila ich vtedy 7 ročného boxera Aslana.

boxer

Aslana trápili problémy s labkami, mával na nich bradavice, plesne, zapaľovali sa mu aj chlpy na labkách, ktoré neraz hnisali. Opakované problémy s labkami mal od šteniatka. Labky pri chôdzi boleli, pes kríval. Majiteľka bola už zúfalá, vyskúšala všetky dostupné prostriedky, či už prírodné, alebo maste od veterinára, ktoré však problémy nikdy natrvalo neodstránili. Okrem toho Aslan trpel opakovanými zápalmi uší, nadmerným slinením a zápachom z úst.

Homeopatické vyšetrenie psa prebieha rovnako, ako vyšetrenie malého dieťatka, ktoré ešte nerozpráva.

Počas sedenia sledujem správanie psa a zisťujem od majiteľa detailnejšie informácie o problémoch, s ktorými prichádzajú. Ako sa presne prejavujú, akú má pes povahu, správanie psa v rôznych situáciách, ako napríklad vo svorke, čo rád robí, čo má rád, atď.

V prípade psa Aslana sa dozvedám, že je skôr introvert. V domácnosti majú ďalších dvoch psov, pri ktorých je skôr zdržanlivý. Nemá rád, keď sa ho iný pes dotýka počas spánku, nervózne potom krúži okolo pelechu a hľadá pre seba voľný priestor. Neraz sa uchýlil aj k spánku na podlahe. Má však veľmi rád ľudí. Aslan si obľúbil majiteľkinho otca, pri ktorom dokáže hodiny sedieť pri práci v záhrade. Na druhej strane je impulzívny. Ak sa mu niečo v okolí nepozdáva, v sekunde vyskočí, a aj napriek bolestiam sa rozbehne a hlasno brechá.

miska pre psy

Počas konzultácie si starostlivo zapisujem všetky informácie o psovi.

Symptómy zadávam do homeopatického programu, ktorý redukuje výber vhodného homeopatika. Už teraz myslím na homeopatikum, ktoré som mu neskôr predpísala. Počas konzultácie dostávam ďalšie informácie, ktoré mi len potvrdzujú výber vhodného homeopatika. Aslana pri jedle musia oddeľovať od ostatných psov, pretože keď sa niekto priblíži k jeho miske, začne na ostatné psy štekať, pravdepodobne zo strachu, že mu niektorý zje večeru. Niekoľko krát sa dokonca stalo, že mal pri tejto situácií na chvíľu paralyzované predné nohy, ktoré mal úplne vystreté a nevedel s nimi pohnúť. Keď bol šteniatko, bojoval o svoju pozíciu medzi staršími psami. Aj teraz, keď dostane misku s vodou, vypije ju radšej celú naraz.

Aslanovi som vybrala homeopatikum Mercurius solubilis. Je to homeopatikum vyrobené z ortute, ktorá sa v periodickej tabuľke prvkov nachádza v perióde č. 6 pod protónovým číslom 80. Človek, alebo zviera, ktorý potrebuje toto homeopatikum je zvyčajne skôr introvert, cíti sa inak ako ostatní a radšej si od ostatných udržuje odstup. Pacient je tiež impulzívny, dlho potláčané pocity a strachy môžu vyústiť až do agresívneho správania voči ostatným. Pacienti, ktorí dobre reagujú na Mercurius často trpia rôznymi zápalmi, napríklad uší, v ústnej dutine, hrdla, na koži, atď. Prichádzajú k nám s opakovanými bradavicami, aftami, ale aj s neurologickými ťažkosťami ako je tras rúk, alebo paralýza.

Homeopatická liečba Aslana

Po homeopatiku Mercurius solubilis sa Alasanovi postupne vyliečili všetky problémy. Nezmizli iba ťažkosti s labkami, ktoré sa už nevrátili, netrpel už ani zápalmi uší, ustúpilo nadmerné slinenie a zápach z úst. Tiež sa začal viac socializovať s ostatnými psami a prestal sa báť o svoje jedlo.

O Aslanovi som nepočula skoro 3 roky, až do jeho mozgovej príhody. Bolo to v čase, keď rodina odišla na týždeň na dovolenku. Aslan 2 týždne po porážke trpel ataxiou, nevedel koordinovať svoj telesný pohyb, chodiť rovno, skláňal hlavu na stranu, mal opuchnutú jednu stranu hlavy, ovisnuté viečko a spodnú peru, z ktorej mu tiekli sliny, pomočoval sa. Veterinár mu nedával šancu na regeneráciu.

Po opätovnom podaní homeopatika Mercurius majiteľka nevidela zlepšenie a preto ma poprosila o konzultáciu.

Po zadaní nových Aslanových ťažkostí do homeopatického programu ma upútalo homeopatikum Plumbum – vyrobené z olova, ktoré sa nachádza v periodickej tabuľke prvkov blízko Mercuriusu s protónovým číslom 82. Plumbum sa v homeopatii používa najmä na arteriosklerózu, ktorá často postihuje mozgové cievy, čím vzniká rada rôznych neurologických prejavov. V minulosti Aslanovi vyliečilo jeho ťažkosti homeopatikum z tejto periódy, tak som neváhala a doporučila Plumbum.

Do 24 hodín po podaní Plumbum sa ataxia zredukovala na 95%, Aslan vedel koordinovať pohyby a chodiť rovno.

Do týždňa močil bez problémov, odpuchla mu hlava a prestal ju skláňať nabok. Momentálne je Aslan úplne bez ťažkostí. Majiteľka si pochvaľuje, že napriek tomu, že Aslan má teraz 10 rokov, vyzerá ako mladík. Zmeny postrehla celá rodina. Pes je hravý, šťastný, chce sa maznať a má veľa energie. Zmizli mu aj prvé šediny, ktoré mal okolo tváre. Z homeopatie je nadšená.

Domáca homeopatická lekárnička

Základná homeopatická lekárnička pre domáce zvieratá

Tieto tri uvedené homeopatiká by u vás doma rozhodne nemali chýbať a tešiť sa z nich bude každý pes aj mačka.

Homeopatiká podávate priamo do papule zvieraťa, alebo rozpustené vo vode, z ktorej zviera pije.

  • Ledum palustre 9 CH – vhodné na rezné, bodné rany, pokúsanie a na prevenciu proti chorobám spôsobených kliešťom obyčajným. Vtedy je potrebné podať 2 guličky jednorázovo po odstránení kliešťa.
  • Arnica montana 30 CH – podávate pri akýkoľvek zraneniach a úrazoch, zlomeninách, krvácaní, po operácií, atď.
  • Ruta graveolens 30 CH – vhodné na spojivové tkanivá, natiahnuté svaly a šľachy, pri svalovom presilení, výrone.

Autor: Lucia Klačková, SAKHom.