Faringitída – zápalové ochorenie hltana a homeopatia

faryngitída

Akútne zápalové ochorenie hltana - faryngitída - je ochorenie veľmi časté v detskom období, no hlavne tam, kde je väčší kolektív ako je napríklad škôlka.

Faringitída môže byť bakteriálneho (napríklad streptoková infekcia) alebo vírusového pôvodu. Medzi niektoré príznaky patria: ťažkosti pri prehĺtaní, sucho v hrdle, pocit škriabania v hrdle, bolesť hltana spôsobená zápalom a opuchom hltana, v časti krku, ktorý spája ústnu dutinu a pažerák. Farynigitídu môže doprevádzať vysoká horúčka, častý suchý kašeľ, červené hrdlo a červené opuchnuté mandle.

Keďže faryngitída, či už bakteriálna alebo vírusová, je veľmi nákazlivé ochorenie je nutné dôsledne dodržiavanie základných hygienických návykov.

HOMEOPATIA A FARINGITÍDA

  • Potiaže prichádzajú náhle s veľkou intenzitou a bolesťou, ktoré často prichádzajú po vystavení sa studenému suchému vetru, klimatizácii alebo po zľaknutí (šoku). Pacient je veľmi nekľudný. Hrdlo je červené, páli, prítomný je veľký smäd zvyčajne na studené nápoje. Teplota sa strieda so zimnicou, má návaly do tváre, studené končatiny.
  • Potiaže prichádzajú náhle s vysokou teplotou, oči svietia – zorničky má roztiahnuté. Nohy aj ruky ma studené, ale tvár je červená a horúca. Zapálené miesto je veľmi horúce, prítomná bolesť je pulzujúca. Pacient nemá smäd. Farynx a tonzily sú veľmi sýto červeno zafarbené, tonzily sú zväčšené.
  • Veľká únava a vyčerpanosť, zimnica sa strieda s návalmi tepla. V tvári vyzerá pacient veľmi ospalo a vyčerpane. Pacient nemá smäd.

FERUM PHOSPHORICUM

  • Teplota ale bez ďalších výraznejších potiaží, pacient má smäd. Tonzily sú opuchnuté a červené.
  • Akútna a chronická faryngitída, jazyk je potiahnutý, prítomné je slinenie. Prítomné potenie, nočné potenie, na jazyku otlačky zubov.
  • Faryngitída alebo tonzilitída, bolesť zhoršená prehĺtaním tekutín alebo slín, ale lepšia prehĺtaním tuhej stravy , bolesť hrdla vyžaruje do ucha pri prehĺtaní. Neznáša obtiahnuté oblečenie okolo krku (roláky a pod.).


PHYTOLACA

  • Farynx, mandle a koreň jazyka sú zapálené tmavočervene. Zlepšenie po studených nápojoch, zhoršenie po teplých nápojoch.


SILICEA

  • Akútna alebo chronická faryngitída, opakované faryngitídy alebo tonzilitídy, faryngitída s bolesťou ako od triesky. Pacient je zimomrivý. Kyslé potenie. Potí sa hlavne v spánku na zadnej časti hlavy. Poddajný a jemný pacient. Tvrdohlavé deti, ktoré často plačú ako im niečo povie vyčítavým spôsobom.
Ak sa žiadne z uvedených homeopatík nezhoduje s problémami ktoré máte, obráťte sa na kvalifikovaného homeopata, ktorý vám pomôže pri výbere správneho homeopatika. Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

Prípad –zápal hltana u škôlkára

Nedeľné popoludnie začalo u trojročného chlapčeka so zvýšenou teplotou. Chlapček bol bez nálady a napriek tomu, že mal len zvýšenú teplotu, pôsobil veľmi vyčerpane.

Na druhý deň ráno sa teplota zvýšila, chlapček mal už teplotu 38,4 °C celý deň aj celú noc. Navyše mal červenú tvár, suchý kašeľ, nepotil sa a mal suchú pokožku. Napriek teplote, ktorá bola medzi 38,4 až 39 °C bol chlapček veselý a hravý, avšak odmietal jesť a len pil. Podľa týchto príznakov som mamine doporučila homeopatikum Belladonna. Takýto stav u chlapčeka pretrvával až do stredy, avšak v stredu sa už zmenila aj nálada chlapčeka, bol veľmi dobrý a napriek teplote spolupracoval s maminou - dával si obklady na ručičky a nožičky. Bol veľmi mierny a poddajný. Keď a sa ho mamina opýtala, či ho niečo bolí, chlapček ukázal na hrdielko a povedal „ani tuto ma nič nebolí“. Deti veľmi často popierajú skutočný stav.

Matke som odporučila zmeniť homopeopatikum na Siliceu vo vode s častým podávaním. Po homeopatiku teplota do dvoch hodín klesla na 37,9 °C neskôr asi do 3,5 hodín sa ešte raz zvýšila na 39,8 °C a odvtedy už len klesala.

Horúčka je veľmi užitočná, lebo znamená, že imunitný systém dieťaťa robí svoju prácu tým, že bojuje s infekciou. Pri každej horúčke je dôležitá dostatočná hydratácia dieťaťa.

Na štvrtý deň keď mal chlapček už len zvýšenú teplotu 37,1°C mama išla k pediatričke na konzultáciu. Dovtedy chlapčekovi dopriala kľud, aby sa zbytočne nevystavoval ďalším vírusom, ktoré sú v čakárniach u pediatrov.

Detská lekárka vzala moč a urobila vyšetrenie CRP. Výsledky boli v norme potvrdzovali vírusovú infekciu. Pani doktorka skonštatovala, že ide o faryngitídu.

Vo štvrtok ešte pokračovali so Silceou vo vode. V piatok už bol chlapček bez teploty a vrátila sa mu chuť jesť a v pondelok nastúpil do škôlky ku kamarátom.

Mama nechala teplotu, aby za tie 4 dni urobila svoju prácu a len sa ju snažila držať pod kontrolou do 39°C tým, že mu dávala občas obklady na zápästie a nohy, keď bola teplota nad 38,5°C. Chlapček okrem vysokej teploty nemal žiadne iné potiaže, ktoré by bol silnou indikáciou na okamžitú návštevu lekára.

Áno, aj v takýchto prípadoch nám vie byť homeopatia veľmi nápomocná a podporiť vlastný imunitný systém, aby si poradil s bežnými vírusovými ochoreniam. Keď sa vírusové ochorenia zachytia na začiatku a zvolia sa správne homeopatické lieky v zmysle „princípu podobnosti“ vie homeopatická liečba priniesť rýchlu úľavu a navrátiť rovnováhu do tela.