Rozhovor s homeopatkou – Pavlína Hollá

rozhovor s homeopatkou

Rozhovor so skúsenou homeopatkou Pavlínou Hollou o homeopatickej praxi, o tom, s akými problémami a s akou informovanosťou ohľadom homeopatickej konzultácie prichádzajú klienti a o  jej vnímaní homeopatie a poslania homeopatov. Rozhovor si môžete vypočuť, alebo prečítať v článku pod prehrávačom audia.

Ahoj Pavlína, ďakujem, že si si našla čas na tento rozhovor. Chcela by som sa spýtať pár otázok k tvojej praxi. Ako začala tvoja cesta k homeopatii?

Podľa mňa tak, ako u väčšiny študentov homeopatie. Bolo to vďaka mojej dcére, ktorá má alergiu. Niekto nám odporučil homeopatiu, a tak sme začali chodiť na konzultácie k homeopatke. Spočiatku som vôbec nemala poňatia, čo sa ma to pýta a o čom homeopatia je. Neskôr ma to začalo zaujímať, keďže ako vedľajší účinok liečby, prestala dcéra chodiť k nám do postele a začala v noci spať. To podnietilo moju zvedavosť, začala som o homeopatii čítať, študovať a už ma to nepustilo.

Sú to len problémy detského veku, alebo sa stretávaš vo svojej praxi aj s inými ochoreniami?

Je to tak široká škála, že sa to nedá užšie špecifikovať. Chodia ku mne napríklad rodičia s deťmi kvôli poruchám správania. To je častý problém v súčasnosti. Ďalším častým problémom sú poruchy imunity. U dospelých sa často objavujú úzkosti, pretože dnešná doba na nás kladie vysoké nároky. V strednom veku sa začínajú drobné problémy, ktoré ľudia nechcú riešiť liekmi. No a potom sú to aj ťažké ochorenia ako rakovina.

Prečo ich ľudia nechcú riešiť liekmi, prečo si vyberajú homeopatiu?

Čo sa týka mamičiek, tie sú rozhodnuté, že chcú deti liečiť prírodnejšie. Začínajú sa orientovať na alternatívnejší životný štýl a okrem toho mnohokrát vidia, že pri častom opakovaní liekov, tieto nepomáhajú. Pri poruchách správania sa chcú vyhnúť psychofarmakám, čo je úplne pochopiteľné.

Čo sa týka dospelých, tí si uvedomujú, že pri klasickej liečbe dostanú mnohokrát k jednému lieku ďalší a ďalší. To im veľmi nevyhovuje a chcú sa takejto špirále vyhnúť. Informovanosť o vedľajších účinkoch začína byť veľká, a preto ľudia hľadajú alternatívu.

Prichádzajú ľudia na stretnutie už informovaní o priebehu homeopatického rozhovoru, alebo sú zvyčajne prekvapení tým, ako rozhovor prebieha?

Niekedy majú presne pripravené to, čo budú rozprávať. Majú to naštudované. A potom prichádzajú ľudia, ktorým tak ako mne kedysi, odporučil homeopata len niekto známy alebo kolega. Keď prídu, sú veľmi prekvapení, že sa zhovárame viac o mentálnych problémoch, pocitoch a o životných ťažkostiach ako o fyzických problémoch, ktoré majú. Nakoniec sa pozhovárame, vyjasníme si súvislosti a väčšinou sú spokojní.

Ako dlho trvá, kým nastane zlepšenie pri chronických problémoch?

Je to rôzne. Samozrejme, veľmi záleží od toho, nakoľko si porozumieme a nakoľko sa podarí správne vybrať homeopatikum. Pri chronických problémoch, hoci je homeopatikum zvolené správne, trvá často mesiac až šesť týždňov, kým sa liečba viditeľne prejaví. To však neznamená, že by sme mali hodiť flintu do žita. Po tých rokoch, čo bolo telo zvyknuté fungovať istým spôsobom, chvíľu trvá, kým sa znova naštartuje.

Ako hodnotíš komunikáciu s klientmi, prichádzajú na kontrolu pravidelne, telefonujú ti? Tento aspekt je zväčša iný ako pri konvenčnej liečbe. Sú dostatočne aktívni?

Veľmi to neriešim, nechávam to na klientoch. Prvú kontrolu si zvyčajne dohodneme a neskôr, keď klient chce, dohodneme si aj ďalšiu kontrolu. Ale nechávam to na ľuďoch. Sú ľudia, ktorí často komunikujú, majú snahu, píšu mi a sme v neustálom kontakte. Potom sú takí, ktorí sa ozvú len vtedy, keď im to príde na myseľ, alebo keď sa im ten problém nejakým spôsobom pripomenie. Zodpovedá to obrazu ich lieku. Zodpovedá to tomu, v akom stave sa nachádzajú, takže je to úplne prirodzené.

Aká je v tomto procese liečenia tvoja úloha homeopatky?

Skôr to chápem ako podporu, pomocnú ruku v danom okamihu. Občas je možno potrebný len iný pohľad na vec, iné stravovanie, trošku si dopriať oddych, lebo ani homeopatiká nevyriešia všetko. Niekedy musí človek vziať do svojich rúk to, čo môže meniť. Pomoc, ktorá môže v danom okamihu prísť, aby si človek potom vedel určitým spôsobom pomôcť sám. S tým súvisí aj nájdenie homeopatika, čo znamená pochopenie človeka. Nájdenie správneho homeopatika niekedy človeku umožní rozpustiť bloky, ktoré vznikli a ktoré možno ani nedokáže sám nájsť, lebo nie vždy si človek dokáže pomôcť sám. Nemožno mu povedať - to je vaša vina a toto si odstráňte a budete zdravý.

Niekedy sme tak zahrabali to, čo nás trápi, že sa to nedá tak ľahko vyhrabať. Homeopatiká majú silu aj napriek tomu tieto bloky rozpustiť a nájsť ten nový smer.

Čo ti prináša práca homeopatky?

Mne homeopatia pomohla pochopiť ľudí ako takých, lebo ja som bola vo svete dosť stratená a potom som zistila, že všetci máme podobné problémy. Tých tém, ktoré nás trápia a s ktorými sa všetci brodíme, je málo. Takže som začala ľudí viac chápať a možno som ich začala mať vďaka homeopatii rada.

Verím, že sa počas svojej praxe stretávaš s mnohými výzvami. S ktorými najčastejšie?

Mojou najväčšou výzvou je momentálne to, ako vyjadriť homeopatikum v pár bodoch, pretože ja dokážem o jednom lieku rozprávať 4 hodiny. To je pre mňa neuveriteľná výzva, ako vysvetliť laikom čo najjasnejším spôsobom nejaké homeopatikum.

V praxi je pre mňa najväčšia výzva to, ako viesť rozhovor, ako klientovi pomôcť, aby dokázal pomenovať to, čo ho trápi, aby sa otvoril, aby sme sa dostali do tých miestočiek, ktoré poskrýval sám pred sebou.

Ak by si teraz začínala s homeopatickou praxou, akú radu by si si spätne dala, ako začínajúcej homeopatke?

Povedala by som si: „Neber veci príliš osobne a nenakladaj na seba príliš veľkú zodpovednosť za tých druhých.“ Lebo zo začiatku som neustále premýšľala nad prípadmi, budila som sa v noci. Dnes to chápem tak, ako vraví pán Dušek v Štyroch dohodách: „Rob veci najlepšie ako vieš a nesnaž sa ich robiť lepšie“. Ale ja by som sa aj tak neposlúchala, človek si tým musí prejsť.

Ďakujem pekne za rozhovor.

Pavlína Hollá

Volám sa Pavlína Hollá a pracujem ako klasická homeopatka. Prapôvodne, kedysi dávno som vyštudovala matematiku na Univerzite Komenského. Konkrétne, počítačovú grafiku, ktorej základom je analytická geometria. Ide vlastne o to, ako matematicky popísať okolitý svet, či už plošný alebo priestorový, aby bolo možné jeho obraz vytvoriť v počítači.Neskôr som vyštudovala homeopatiu na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie, u MUDr. Petrociho. Homeopatia je veľmi podobná. Ide o to, ako popísať pomocou príznakov chorobný stav človeka, vytvoriť z nich obraz a nájsť odpovedajúci medzi homeopatikami. Homeopatia je mojou vášňou. Komunikujem s klientami, pracujem so študentami a ďalej vzdelávam praktikujúcich homeopatov. Sama sa neustále vzdelávam a hľadám ako najlepšie odovzdať poznatky ďalej, a najmä ako čo najviac zjednodušiť používanie homeopatie bez toho, aby to narušilo základné princípy jej používania. Viac p mojej práci sa dozviete na stránkach www.mojahomeopatka.sk a www.homeopatiadoma.sk.

Rozhovor pripravila Mgr. Dagmar Ferencziová 

www.ferencziova.sk