Belladonna Atropa

belladonna atropa

Jedno z dvoch najčastejších homeopatík pre prudké a náhle stavy. Často sa používa pri náhlych horúčkach, s červenou prekrvenou tvárou a halucináciami. Homeopatikum prvej voľby pri febrilných kŕčoch. Angíny a iné zápaly s veľkým prekrvením a tepavými bolesťami. Veľká precitlivelosť zmyslov - svetlo, hluk, otrasy.

Atropa belladonna - stará liečivá rastlina

V gréckej mytológii bola Atropa, alebo ľuľkovec zlomocný sudička, ktorá prestrihovala niť života; slovo „atropos" znamená neodvrátiteľný. Rimanky si kvapkali šťavu z ľuľkovca do očí, aby sa im rozšírili zreničky. Od toho sa odvodzuje druhové pomenovanie rastliny: „bella donna" - pekná žena.

Na druhej strane belladonna je prudko jedovatá rastlina, obsahuje až 1 % jedovatých alkaloidov a jej konzumácia spôsobuje otravu, smrteľnú už pri pár bobuliach. Preto je z fytoterapie vylúčená. V homeopatii sa používa v bezpečnej forme riedená a potencovaná.

Belladonna v homeopatii

Belladonna má v homeopatii nezastupiteľné miesto, pre svoje známe terapeutické vlastnosti. Je vhodná pri liečbe náhlych horúčok, s prekrvenou červenou tvárou, výrazným potením bez pocitu smädu, rozšírenými zreničkami, horúcou hlavou a ľadovo studenými rukami a nohami. Pri vysokých horúčkach sú často prítomné halucinácie a delírium. Pomôže pri liečbe vírusov, zápale nosohltana, pri angíne, laryngitíde, zápaloch stredného ucha alebo zápale priedušnice, ak sprievodným príznakom je suchosť, začervenie, opuch. Ťažkosti sa objavujú na pravej strane. Je veľkým liekom na ohlušujúcu bolesť hlavy, bolesti chrbta, kĺbov i brucha. Zmierňuje bolesť pri popáleninách prvého stupňa, ak je povrch kože začervenaný ako je tomu v prípade solárnej dermatitídy alebo úpale. Pomôže aj pri návaloch tepla, s červenou tvárou, veľkým potením a búšením srdca. Je jedným z hlavných liekov pri vysokom krvnom tlaku a hroziacom infarkte myokardu. Úľavu prináša aj tehotným ženám, ktoré majú ťažkosti pri močení, ak moč tečie slabým prúdom alebo odchádza po kvapkách. Bolestivá menštruácia, krvácanie z maternice mimo menštruačného cyklu s tmavou krvou a tmavými zrazeninami je ďalšou indikáciou belladonny. Medzi charakteristické znaky belladonny patrí pulzácia, ktorá je citeľná na celom tele. Ďalšou charakteristikou je nečakanosť a prudkosť akou choroba prichádza. Problémy sa zhoršujú alebo začínajú po ostrihaní alebo umytí vlasov a následným vystavením prievanu. Celkové zhoršenie je o 15.00 hod., pohybom, svetlom, hlukom, otrasmi a dotykom. K zlepšeniu dochádza odpočinkom v posteli, v kľude a zaklonením sa dozadu.

Belladonna je jedným z najdôležitejších homeopatík pre deti, preto nečudo, že po nej siahajú najmä mamičky, ktoré ju dávajú svojím deťom hlavne pri vysokých teplotách a febrilných kŕčoch. Je aj typickým detským konštitučným liekom.

Belladonna dieťa - živé a predčasne vyspelé

Belladonna dieťa je divoké, má veľa nápadov, ktoré rado realizuje s využitím všetkej svojej sily. To môže byť veľmi stresujúce pre rodičov a pedagógov. Na druhej strane je takým slniečkom, na ktoré sa nemožno hnevať. Svojim nenapodobniteľným šarmom si totiž vie každého získať na svoju stranu, aj keď práve vyviedlo nejakú poriadnu hlúposť. Silná túžba po aktivite a veľká zvedavosť prispievajú k rýchlejšiemu rozvoju. Belladonna deti sú motoricky, ale aj rečovo oveľa vyspelejšie ako ich rovesníci. Pri chorobe má belladonna dieťa závažné príznaky. Napr. pri vysokých horúčkach majú často strašidelné vízie s delíriom a zmätenou rečou. V zdravom stave sú veľmi silní a bojaschopní. Medzi strachy, ktorými belladonna dieťa trpí, patrí strach z čiernych psov, z tmy, pri zaspávaní chce mať zasvietené svetlo. Veľmi výrazný je aj strach z vody, preto nečudo, že belladonna deti majú problémy naučiť sa plávať. Vodu ani radi nepijú, uprednostňujú limonády, citróny a kyslé nápoje.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.