Arnica montana

arnica zranenie homeopatia

Arnica montana v homeopatii

Arnika/Arnica montana je prírodná mnohoúčelová zbraň proti veľkému množstvu ťažkostí. Jej účinkom dôveroval aj Johann Wolfgang von Goethe a v súčasnosti ju s veľkou obľubou používajú hlavne športovci pri zraneniach, opuchoch, pohmoždeniach, či vyvrtnutiach. Účinné látky, ktoré Arnika obsahuje sú antibakteriálne, pozastavujú zápaly a pôsobia dezinfekčne. Ďalšie homeopatiká, ktoré sa často používajú v prípade zranení nájdete v tomto článku.

Hviezda medzi homeopatikami

Patrí medzi homeopatiká prvej voľby pri úrazoch, zlomeninách, podávame ju ihneď, ako je to možné, aby sme predišli šoku, zmiernili bolesť, zastavili krvácanie a zabránili infekcii. Aj opuchy v najrôznejších častiach tela, ktoré vznikli následkom zranenia veľmi dobre reagujú na Arniku. Pomôže pri bolestiach zubov, pri bolestiach a krvácaní, ktoré vznikli po vytrhnutí zuba alebo iných dentálnych úkonoch. Používame ju v prípade tvorby hematómu, čiže modriny. Veľmi často je indikovaná po operácii, uľavuje bolesti a prispieva k rýchlejšiemu zahojeniu. Je užitočná pri pôrode, pretože podporuje vypudenie plodu, uľavuje bolestiam a pomáha kontrolovať krvácanie. Na Arniku myslíme aj pri úrazoch hlavy a otrasu mozgu, ak zranený človek povie, že mu nič nie je, že je v poriadku, aj keď je omráčený a nevyzerá dobre. Nechce, aby sme sa ho dotýkali, pošle nás preč a bude na tom trvať.

Ďalšie použitie

Pôsobí aj na nervy, svaly a tráviaci systém. V chronických prípadoch sa používa hlavne pri artritíde a dne, pri ochoreniach srdca a kožných vyrážkach. Pri voľbe homeopatík zohrávajú symptómy veľmi dôležitú úlohu. Zvolené homeopatikum musí vykazovať čo najväčšiu podobnosť medzi obrazom lieku a fyzickými ťažkosťami človeka. Medzi typické symptómy Arniky patrí pocit pohmoždenia, pacient sa cíti ako zbitý, všetko sa zdá príliš tvrdé, dokonca aj vankúš či posteľ. Je nepokojný, podráždený, neznáša spoločnosť a dotyk. K zhoršeniu symptómov dochádza námahou, vlhkom a chladom, zlepšenie nastáva v ľahu s nízko položenou hlavou.

Arnica Montana ako konštitučný liek

Pri konštitučnej liečbe je dôležitá čo najväčšia podobnosť nielen medzi obrazom lieku a fyzickými ťažkosťami človeka, ale pri anamnéze sa berú do úvahy aj zvláštnosti a celková psychická štruktúra človeka. Ľudia, ktorí potrebujú Arniku pôsobia ako silné osobnosti a často nimi aj sú. Potláčajú svoju zraniteľnosť až do takej miery, že niekedy si ani sami nevšimnú, že ich niekto psychicky ranil. Často nám nevedia povedať nič alebo len veľmi málo o svojej citlivej stránke. Ich zraniteľnosť sa prejaví paradoxným spôsobom a to tak, že sa oveľa častejšie ako iní ľudia zrania alebo zapletú do nejakej nehody. Veľmi zle znášajú, ak im niekto hovorí, čo majú robiť. Majú pocit, že si musia brániť svoje hranice proti útokom, chcú si vytvoriť silné obranné múry. Majú radi pekné slnečné počasie a zvyčajne sú zimomriví. Toto je veľmi skrátený popis Arniky ako konštitučného homeopatika, viac detailov je uvedených napríklad na stránkach Jana Scholtena​ alebo v rôznych materiách medikách, ktoré sú voľne dostupné na internete. 

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.