Homeopatia na zúbky

By Admin / 16. augusta 2016
prerezávanie zúbkov, dentícia

​Prerezávanie zúbkov

A už sú tu, prvé detské zúbky. Avšak nie vždy je prerezávanie zúbkov spojené len s radosťou. Ak má Vaše dieťa problémy je možné mu pomôcť homeopatikami. Je potrebné zvážiť aké sú sprievodné prejavy pri prerezávaní zúbkov, ako danú situáciu dieťa zvláda a reaguje na ňu, a podľa toho vybrať vhodné homeopatikum.

Najčastejšie homeopatiká pri prerezávaní zúbkov

  • Chamomilla: asi najčastejšie používané homeopatikum pri problémoch s prerezávaním zubov. Aby však bolo účinné, treba ho použiť v súlade s jeho vlastnosťami. Dieťa je veľmi plačlivé, podráždené, tvrdohlavé a veľmi nevrlé. Bolesť je pre dieťa neúnosná, je veľmi náladové a nič ho neupokojí. Zhoršenie v noci. Ak ho matka nosí na rukách trochu sa ukľudní. Jedno líčko môže byť rozpálené a červené a druhé zas bledé. Prerezávanie zubov môže sprevádzať riedka stolica.
  • Aconitum: veľká bolestivosť sprevádzaná strachom, nervozitou a zapálenými ďasnami, ktoré si dieťa stále snaží šúchať rúčkami alebo zovretou päsťou aby si uľavilo od bolesti. Zhoršuje pobyt na chladnom vzduchu a po napití sa studených nápojov.
  • Kreosotum: zúbky sa začínajú kaziť veľmi rýchlo potom, čo sa prerezali. Dieťa je nekľudné, vzrušené a často veľmi náladové v tomto období. Ďasná sú veľmi zapálené, vyzerajú ako hubovité a môžu krvácať.
  • Calcarea carbonica: vhodná, ak je vývoj zubov oneskorený, môže byť oneskorený aj vývoj kostí všeobecne (napr. pomalé zaceľovanie fontanely), dieťa sa hojne potí na hlave, stolica môže byť riedka a kyslo zapáchajúca. Dieťa je skôr bacuľatejšie.
  • leaf
    Calcarea phosphorica: vhodná, ak je vývoj zubov oneskorený, môže byť oneskorený aj vývoj kostí všeobecne (napr. pomalé zaceľovanie fontanely). Ľahko sa kazia zuby. Dieťa, ktoré potrebuje toto homeopatikum na zlepšenie svojho stavu je skôr štíhlejšie.

Existujú aj viaczložkové homeopatické čapíky, ktoré sú vhodné pri bolestivom prerezávaní zubov sprevádzanými teplotami a nekľudom. 

Ak sa žiadne z uvedených homeopatík nezhoduje s problémami, ktoré má Vaše dieťa pri prerezávaní zubov, kontaktujte skúseného homeopata, homeopatík, ktoré sa pri problémoch s prerezávaním zúbkov používajú je viac a význam má zvyčajne len čo najpresnejší výber homeopatika na konrétnu situáciu.

Niektoré ďalšie tipy súvisiace so zubami uvádzame v článku Bolesti zubov.

Extra tip na záver


V prípade, že sú zúbky krehké a drolia sa, veľmi dobrú službu im spraví kombinácia dvoch tkanivových solí Calcarea phosphorica, ktorá posilní vnútorné štruktúry zubov a Calcarea fluorica, ktorá posilní sklovinu. Tkanivové soli sa zvyčajne vyrábajú v potenciách D6 alebo D12.