Top 8 homeopatík pre športovcov

By Dagmar Ferencziová / 12. augusta 2016
homeopatiká pre športovcov

Všetci teraz žijeme Olympiádou v Riu. Sledujeme rôzne disciplíny a športovcov, ktorých výkony nás motivujú. Tiež ale pozorujeme rôzne zakopnutia, pády a zranenia. V takýchto prípadoch môže byť homeopatia veľkou pomocou pri prvotnom šoku a pri rýchlejšom zotavovaní sa. 

Najčastejšie používané homeopatiká nielen pri športových, ale aj zraneniach v bežnom živote, ako akútna pomoc:

  1. Arnica montana - zranenia - pravdepodobne jedno z najpoužívanejších homeopatík na svete, pretože je často prvou voľbou pri menších, ale aj pri závažných zraneniach. Urýchľuje liečenie, znižuje bolestivosť a pôsobí na sťahovanie modrín. Niektorí športovci ju používajú na rýchlejšiu regeneráciu svalov.
  2. Bellis perennis - vnútorné zranenia, pomliaždeniny
  3. Rhus tox - natiahnutie svalov, väzov a šliach, podvrtnutia - ak má potrebu sa hýbať a pohyb zlepšuje; v opačnom prípade Ruta
  4. Ruta graveolans - natiahnutie svalov, väzov a šliach, vykĺbenia, podvrtnutia, natrhnutia, tenisový lakeť
  5. Aconitum - šok, veľké zranenie, prievan 
  6. Hypericum - poranenia nervov, nervových zakončení, privretie prstov apod.
  7. Cuprum metallicum - ​Kŕče svalov
  8. Callendula - poranenia kože, rezné rany, na urýchlenie hojenia rán. Často sa používa ako obklad na postihnuté miesto vo forme roztoku alebo maste. Má protizápalový účinok.
Samozrejme, tieto môžu byť homeopatikami prvej voľby do ošetrenia lekárom, alebo ako sprievodná terapia. Skúsenejší homeopat sa riadi nielen tým, že ide o zranenie, ale aj individuálnymi prejavmi a vnímaním zranenia u konkrétneho človeka, a preto nevolí paušálne to isté homeopatikum v každom prípade.
Ak by ste sa chceli o akútnych homeopatikách dozvedieť o niečo viac, v prístupnej forme, odporúčam prečítať si informácie na tejto stránke. 
Športovcov, ktorí otvorene hovoria o používaní homeopatie  je čoraz viac, napríklad nemecký futbalový tým, alebo Usain Bolt, naposledy som zaregistrovala pekný článok s českou oštepárkou Barborou Špotákovou. Spomína sa v ňom, že používa homeopatiu pre seba aj pre svoje dieťa. Je vynikajúce, ak si ľudia vedia najmä v akútnych prípadoch pomôcť, aj keď pozitív používanie homeopatie je isto viac. Rozsiahlejší článok na túto tému nájdete aj tu.