Soplíky, kašlíky, jeseň je tu

soplíky, Ochorenia jesenného obdobia, jeseň je tu

Ochladzuje sa, horúce leto nám vystriedali chladné rána a možno čoskoro prídu aj vlhké dni. A nielen to. Bezstarostné leto sa preklopilo do dní školských povinností. Toto všetko so sebou prináša menej svetla, telesný chlad a únavu. Preto sa nemôžeme čudovať, že v rádiu na nás čoskoro budú útočiť štatistiky ako narástla chorobnosť a ktorý kraj vyhráva.

​Ochorenia jesenného obdobia prichádzajú, máme sa začať báť? 

Mnohí z nás sme prežili už viac jesení i zím a verím, že prežijeme aj túto. Stačí si uvedomiť, čo sa deje. Podporiť imunitu kvalitnou stravou, bylinnými čajmi a pohybom na čerstvom vzduchu. Ak nezabudneme na vrstvené oblečenie a dostatočný oddych, nie je sa čoho báť. A ak by aj niečo prišlo, máme predsa homeopatiu.

Čo si doplniť do jesennej lekárničky?

Aconitum. Ochorenie prichádza náhle, často po vystavení sa suchému chladu alebo studenému vetru. Veď viete, babie leto, na slniečku je krásne teplo a v priebehu pár minút sa zamračí a fúka naozaj studený vietor. A prechod z plného zdravia do choroby vyzerá podobne. Ráno je dieťa fit a poobede má zrazu horúčku. Môže sa objaviť nádcha, či bolesť hrdla. Podstatné je, že všetko nastupuje rýchlo a prudko.

Arsenicum album. Chlad zvonka prenikol dovnútra do tela a tam aj zostal. Ochorenie prichádza z vlhka a chladu, napríklad po státí na zastávke v rannom chlade alebo po sedení na studenom múriku. Prechladnutie sa prejavuje najmä silnou zimomrivosťou a slabosťou. V nose i očiach páli, nádcha je riedka vodnatá a dráždivá. Chorý je často mimoriadne úzkostný a neustále potrebuje popíjať po malých dúškoch.

Causticum. Dieťa sa zrazu začne v noci pocikávať po tom, ako sedelo na studenej zemi. Môže byť prítomný chrapot a strata hlasu alebo suchý a rachotivý kašeľ. Zaujímavosťou je, že vlhké a daždivé počasie sa chorému páči a aj sa mu vtedy lepšie dýcha.

Dulcamara. Najbežnejšie homeopatikum na jesenné prechladnutia zo sychravého počasia. Prejavuje sa nádchou s hojným žltým výtokom. Môže sa pridružiť aj žltý výtok z očí, podráždené hrdlo alebo herpes na perách.

Nux vomica. Podobne ako pri Arsenicum album, vonkajší chlad sa presunie do tela, ale možno ešte intenzívnejšie. Často sa objaví taká silná zimnica, že chorého nedokáže nič zahriať, ani niekoľko prikrývok. Toto homeopatikum hravo rozpoznáme najmä ráno. Po ťažkej noci, keď vďaka upchatému nosu chorý nemôže takmer vôbec dýchať, sa ráno ozve nekonečné a úmorné kýchanie a konečne sa spustí číra nádcha.

Mercurius solubilis. Ochorenia z prudkých zmien teploty, z vlhkého počasia. Chorý je nepokojný, silne sa potí a sliní. Väčšinou sa jedná o zápaly hrdla, zelený soplík alebo bolesti uší. Objavuje sa zápach z úst alebo páchnuce výtoky.

Phosphoric acid. Toto homeopatikum nesúvisí až tak s počasím, skôr s jesenným obdobím ako takým. Používa sa na ochorenia z mentálneho vyčerpania, dni sa skracujú, učenia je veľa a času na relaxáciu málo. Najprv prichádza únava zo školských povinností a skorého vstávania a následne sa pridá fyzické ochorenie.

Phosphorus. Prechladne pri každej zmene počasia. Je zaujímavý tým, že počas ochorenia má hlad, nádcha veľmi rýchlo prechádza do kašľa a hrozí zápal pľúc. Napriek tomu však túži po ľadovo studených nápojoch.

Pusatilla. Ochorenie prichádza z premočených nôh a je typická svojou premenlivosťou nálad aj symptómov. Pomerne ľahko ju spoznáme podľa toho, že dieťa je uplakané a mimoriadne prítulné. Potrebuje blízkosť mamy a najmä nehu. Objavuje sa žltý soplík, ktorý zateká a spôsobuje nočné kašle a oči môžu byť zalepené žltým hlienom. Typické pre ňu je, že potrebuje čerstvý vzduch. Ak dieťa dôkladne pozakrývame a otvoríme okno, zrazu sa mu uľaví a dokáže dýchať.

Rhus toxicodendron. Prechladnutie z vlhkého počasia, najmä po premočení. Používa sa na chrípkové stavy, keď je prítomná horúčka s bolesťou kĺbov. Napriek slabosti a pocitu dobitosti, chorý nevie vydržať v posteli, musí často vstať a rozhýbať sa. Keď sa predsa len pokúsi odpočívať, má nepokojné nohy a musí nimi často pohybovať.

Silicea. Prechladne pri každom ochladení alebo ak počas teplých jesenných dní sedí na studenej zemi. Nádcha sa veľmi rýchlo zastaví a hrozí zápal dutín. Môžu sa objaviť aj bolesti uší alebo bronchitídy. Odmieta teplé nápoje a často nás prekvapí, ako sa tomu rozkošnému malému stvoreniu potia nohy a páchnu.

Sulphur. Ochorenia prichádzajú v zamračené dni a často cez víkend, typické sú najmä víkendové bolesti hlavy. Chorému je teplo, má horúce dlane aj chodidlá a červené pery. Môžu sa objaviť bronchitídy, bolesti uší alebo suché nočné kašle.

Ak sa ochorenia pravidelne opakujú a komplikujú, väčšinou sa nejedná o jednoduché prechladnutie. Vtedy je potrebné vyliečiť podstatu a podporiť imunitu, aby sa organizmus vrátil do pohody. Niekedy stačí len upraviť stravu a naordinovať si oddych. A ak to nepomôže, tak si doprajte rozhovor s klasickým homeopatom, aby ste si aj Vy mohli užiť krásnu a farebnú jeseň. 

Pavlína Hollá

Volám sa Pavlína Hollá a pracujem ako klasická homeopatka. Prapôvodne, kedysi dávno som vyštudovala matematiku na Univerzite Komenského. Konkrétne, počítačovú grafiku, ktorej základom je analytická geometria. Ide vlastne o to, ako matematicky popísať okolitý svet, či už plošný alebo priestorový, aby bolo možné jeho obraz vytvoriť v počítači. Neskôr som vyštudovala homeopatiu na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie, u MUDr. Petrociho. Homeopatia je veľmi podobná. Ide o to, ako popísať pomocou príznakov chorobný stav človeka, vytvoriť z nich obraz a nájsť odpovedajúci medzi homeopatikami. Homeopatia je mojou vášňou. Komunikujem s klientami, pracujem so študentami a ďalej vzdelávam praktikujúcich homeopatov. Sama sa neustále vzdelávam a hľadám ako najlepšie odovzdať poznatky ďalej a najmä, ako čo najviac zjednodušiť používanie homeopatie bez toho, aby to narušilo základné princípy jej používania. Viac o mojej práci sa dozviete na stránkach www.mojahomeopatka.sk a www.homeopatiadoma.sk.