Homeopatia v stomatológii

homeopatia v stomatológii
Bolesť zubov sa obyčajne objaví bez akéhokoľvek varovania a jej intenzita rýchlo narastá. Pri problémoch zo zubami nie je vhodné odkladať návštevu zubného lekára, no pokým sa vám podarí dostať k zubárovi môže vám homeopatia poskytnúť pomoc, uľaviť od bolesti alebo vyliečiť zápal. Taktiež vie byť nápomocná pri hojení rán po stomatologických chirurgických zákrokoch.

Často používané homeopatiká pri problémoch so zubami

  • Arnica montana – pomáha po chirurgických zákrokoch kedy dochádza ku vstrebávaniu vyliatej krvy (krvné podliatiny, opuch), uľavuje od bolesti a podporuje rýchlejšie hojenie rán. Bolesti majú charakter ubolenosti (Je výborne podať ju preventívne pred plánovanými zubnými zákrokmi vytrhnutie zubov, osadzovanie zubných implantátov).
  • Aconitum napellus – Bolesti zubov neurologického charakteru, prichádzajú náhle, zväčša po pobyte na studenom vzduchu. Bolesti sú intenzívne, vystreľujúce. Tvár červená na ubolenej strane . Môže byť znížená citlivosť úst, jazyka.
  • Belladonna - Bolesť je silná pulzujúca, často vystreľuje aj do ucha. Tvár býva červená, zreničky očí rozšírené. Postihnutý od bolesti zatína zuby. Okolo boľavého zubu je ďasno červené a opuchnuté. Bolesti sú horšie v noci.
  • Coffea - Bolesti prichádzajú náhle a náhle aj odchádzajú. Bolesti sú trhavé, zlepšené studenou vodou .
  • leaf
    Chamomilla vulgaris – Bolesť je neznesiteľá, postihnutá osoba je pri nich agresívna, zúrivá, nekľudná. Tvár – jedno líce je červené a jedno bledé. Zhoršenie teplom, v noci. Zlepšenie chladom.
  • leaf
    Hypericum perforatum – Neuralgické bolesti po vytrnutí zubu, môže pomocť aj pri citlivých zuboch pri odstraňovaní zubného kameňa.
  • leaf
    Mercurius solubilis – bolesť zubu spôsobená zubným kazom. Zvýšená tvorba slín, zápach z úst. Ďasná sú v okolí postihnutého zubu mäkké so sklonom ku krvácaniu. Zhoršenie chladom aj teplom. Použitie pri hnisavých ložiskách ďasien a na koreni zubov.
  • leaf
    Magnesium phosporica – náhla ostrá bolesť alebo tupá pulzujúca bolesť. Zlepšenie teplým obkladom a tlakom na postihnuté miesto.
  • leaf
    Staphisagria – zubný kaz, zuby sa kývu, drolia sa a nedržia pevne v ďasnách. Zhoršenie chladom a studenými nápojmi, zlepšenie teplom alebo zatnutím zubov.
  • leaf
    Symphytum – pomáha pri hojení, kde sú pri chirurgických zákrokoch zasiahnuté aj kosti ako je napr. resekcia zubných koreňov.
  • leaf
    Plantago major – bolesť zubu intenzívna, neznesiteľná, vystreľujúca do ucha, karies, nadmerné slinenie, krvácanie z ďasien.

Uviedla som len zopár homeopatík zo širokej ponuky homeopatík, ktoré nám vedia priniesť úľavu, dodať impulz nášmu organizmu a naštartovať liečivý samouzdravovací proces jemne, účinne a bez nežiadúcich vedľajších účinkov.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu zubného lekára. Pri ťažkostiach a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte kvalifikovaného homeopata, lekára alebo lekárnika.

Akútný prípad z praxe 35-ročná žena, resekcia zubného koreňa

Pacientka pociťovala náhle bolesti zubu v dolnej čelusti, vľavo prvá stolička. Bolesti boli veľmi intenzívne, pri röntgeni bolo zistené, že koreňová výplň nie je dostatočná, bol tam nález - úlomok z nástroja, ktorým sa čistia koreňové kanáliky. Pri koreni sa tvorili zápalové ložiská. Pacientka postúpila na druhý deň resekciu zubných koreňov.

Resekcia zubného koreňa je úkon, pri ktorom je zasiahnuté mäkké tkanivo ďasna prerezaním a taktiež sa musí otvoriť kosť, ktorá chráni koreň zubu.

Pacientka užívala pred zákrokom Arnicu a po zákroku homeopatiká Arnica, Hypericum a Symphytum.

Resekcia zubu bola vykonaná v podvečerných hodinách a trvala hodinu. Po zákroku pacientka neužívala žiadne lieky na tlmenie bolesti okrem uvedených homeopatík. Na druhý deň ráno, keď išla pacientka na kontrolu, dostala od zubného lekára pochvalu, že takúto pekne hojacu sa čerstvú ranu už dávno nevidel. Pacientka mala bezproblémové hojenie a odvtedy je bez ťažkosti. Aj takto nám vie byť homeopatia nápomocná, citlivo a účinne podporiť hojace procesy v našom organizme.

Ak homeopatická samoliečba neprináša požadovaný efekt, je potrebné kontaktovať skúseného homeopata, ktorý dokáže symptómy lepšie posúdiť a nájsť vhodnejšie a presnejšie homeopatikum. V prípade, že zdravotný problém pretrváva alebo sa časom zhoršuje, je potrebná návšteva zubného lekára.