Rozhovor s autorkou homeopatických článkov

rozhovor s autorkou a homeopatkou Drahomirou Camajovou

Dnes Vám v rozhovore predstavíme jednu z autoriek, ktoré pravidelne prispievajú svojimi článkami na web homeopatia.sk. Drahomíra Čamajová je študentkou homeopatie a zároveň píše veľa článkov s informáciami o rôznych situáciách a o tom, ako na ne homeopatia nazerá. Rozhovor si môžete buď vypočuť, alebo prečítať v článku pod prehrávačom audia.

Ďakujem, Dada, že si dnes prijala moje pozvanie. Chcem Ti položiť pár otázok, keďže si autorkou mnohých článkov na portále www.homeopatia.sk. Prečo si sa do tohto projektu zapojila?

V prvom rade som chcela priniesť nové informácie z oblasti homeopatie a myslím si, že je to vhodný spôsob a miesto aj pre ľudí, ktorí o homeopatii ešte veľa nevedia. Snažím sa preto svoje články písať tak, aby boli čitateľné pre ľudí, so žiadnymi alebo základnými znalosťami o homeopatii. Chcem im tak ponúknuť možnosť oboznámiť sa s homeopatiou. Týmto spôsobom sa takisto snažím propagovať homeopatiu na Slovensku.

Ty si homeopatka alebo aký vzťah máš k homeopatii, prečo o nej píšeš?

Zatiaľ homeopatiu študujem, ale v budúcnosti by som chcela pracovať v oblasti homeopatie. Chcela by som sa stať homeopatkou. Dúfam, že sa mi to aj podarí.

Prečo sú články o homeopatii dôležité, prečo je to písanie dôležité?

Široká verejnosť by sa mala zoznámiť s homeopatiou. Mali by vedieť, na akom princípe funguje a aké pozitívne výsledky sa dajú dosiahnuť pomocou homeopatie. Je to aj prírodná forma liečby.

Kde nachádzaš tieto informácie a svoje podnety na písanie. Je ťažké nájsť nejaké zdroje na internete alebo niekde inde?

V súčastnosti je na internete veľa zdrojov. Väčšinou chodím na nemecké stránky, pretože homeopatia v Nemecku je rozšírenejšia než tu na Slovensku.

Postavenie homeopatie v Nemecku

Aké je jej postavenie v Nemecku, keď to porovnáš?

V Nemecku už asi 60-70 percent ľudí dôveruje homeopatii alebo vyskúšalo homeopatický liek. Takže v Nemecku, je homeopatia rozšírenejšia než na Slovensku. Túto medzeru sa snažím premostiť aj mojimi článkami. Chcela by som, aby v podobnom percentuálnom pomere bola homeopatia rozšírená aj na Slovensku.

Na akých článkoch momentálne pracuješ?

Nejaké články mám rozpísané, ale uvažujem aj nad témou homeopatia a náboženstvo. Táto téma je dôležitá, pretože na Slovensku existuje problém, ktorý sa týka homeopatie a náboženstva. Tento v Nemecku nie je. Rozprávala som sa na túto tému s veľa farármi. Povedali mi, že v Nemecku tento problém nepoznajú.

Práve naopak, jeden, s ktorým som sa nedávno zhovárala, mi povedal, že som sa vydala na dobrú cestu, len nech v nej pokračujem, pretože on homeopatiu vôbec nevidí ako šarlatánstvo. Rozprával o tom, že ešte nikto nevie, na akom princípe homeopatia funguje, ale je to niečo na molekulárnej úrovni, na nanočasticiach. Veľmi prekvapilo, že on ako kňaz, má takéto informácie ohľadne homeopatie.

To je veľmi zaujímavé. V nedávnom čase vzniklo aj krátke video na túto tému, ktoré sme s našimi čitateľmi zdieľali v článku Homeopatia a náboženstvo. Ako vidíš, napriek týmto ťažkostiam, postavenie homeopatie na Slovensku v budúcnosti?

Bola by som rada, keby sa homeopatia vyrovnala konvenčnej medicíne. Dúfam, že to tak bude, že bude mať podobné postavenie, ako má momentálne v Indii. Že v bude uznaná štátom a budeme mať veľa klientov, ktorí sa budú chcieť liečiť homeopaticky.

Ešte na záver sa chcem spýtať, či máš nejaký odkaz pre čitateľov homeopatia.sk?

Čitateľom homeopatia.sk odkazujem, aby naďalej čítali naše články, aby sa ďalej vzdelávali v oblasti homeopatie a aby sa prihlásili na odber noviniek.