Ako som rodila s homeopatiou

homeopatia a pôrod

Homeopatia počas tehotenstva

Bol týždeň pred plánovaným termínom pôrodu nášho očakávaného a vytúženého bábätka. Išli sme s priateľom k jeho starkej, kde som hrala s deťmi futbal a naháňačku. Zažili sme kopec srandy, stretla sa tam celá rodina a každý sa pýtal, ako sa cítim a ako mi je. Cítila som sa výborne - veď som pod srdcom nosila naše vytúžené bábätko. Tehotenstvo prebiehalo úplne v poriadku, až na malé nedostatky, akým bola napríklad nízka hladina železa v tele. To sa dalo krásne doplniť pomocou homeopatika Ferrum Phosporicum. Únava ustúpila a hodnoty železa v krvi boli hneď v poriadku. Žeby zázrak? Nie, homeopatia.

Druhý deň prebiehal pri domácich prácach a na prechádzke. Cítila som niečo nezvyčajné, ale ako prvorodička som to nevedela identifikovať a pripisovala som to poslíčkom, ktorí ma sprevádzali poctivo počas celého tehotenstva. Až večer, keď sme si šli ľahnúť, pocit sa zintenzívnil, odstopovali sme to a to čo som každý deň očakávala bolo tu.

Homeopatia a pôrod

Keď sme dorazili do pôrodnice, užila som svoj homeopatický balíček na ľahký pôrod. Celý proces pôrodu bol už rozbehnutý a bolo treba len čakať, kedy nadíde tá chvíľa a naše vytúžené a milované bábätko budem držať v náručí. Hodiny leteli a ja som sa pomaly dostávala do tranzu, po asi 4 hodinách predýchavania som si zase dala dávku pre ľahší pôrod, ktorá pozostávala z piatich globuliek. Potom ma zmonitorovali a všetko bolo na dobrej ceste. Neskutočne som sa tešila na ten moment. Keď som sa dostala na sálu, už bolo za mnou desať hodín čakania. Potom prišiel na sálu môj priateľ a to bolo ako balzam na dušu. Veľmi mi v tých posledných chvíľach pomohol. Striedala som chôdzu a sprchu a cítila som, že už chýba len kúsok. Potom prišla tá chvíľa a malý Jožko prišiel na svet. Čudujte sa svete - bez nástrihu, bez oxytocínu, bez epidurálky a samozrejme aj bez cisárskeho. Celý pôrod bol prirodzený a precítený.

Ako je to možné, že sa to všetko dá zvládnuť bez ukrutných bolestí a pomerne rýchlo?

Mne v tom veľmi pomohla homeopatia. Vieme, že je jemná a šetrná nielen pre matku, ale rovnako aj pre dieťatko. Pred pôrodom som užila Arnicu montanu. Arnica zlepšuje funkciu svalov a ciev a tým pomáha predchádzať krvácaniu a ubolenosti počas a aj po pôrode. Je možné Arnicu montanu kombinovať s homeopatikom na príslušný strach, ak máte strach z pôrodu, ja som niečo také nepociťovala, tak som užívala iba Arnicu.

homeopatia a ľahší pôrod

Homeopatická pomoc

V čase, keď začal pôrod som si dala už spomínaný balíček na ľahší pôrod súčasťou balíčka boli nasledovné homeopatiká v potencii 5 CH.

Užívané homeopatiká

 • check
  Arnica montana – spomínané účinky sú popísané vyššie
 • check
  Caulophylum – počas pôrodu zabezpečuje rýchlejšie otváranie krčka maternice. Tiež sa odporúča podávať od prvej kontrakcie 1x za hodinu.
 • check
  Cimiciguga (Actea racemosa) – je možné striedať s Caulophylom v prípade silných, nepravidelných kontrakcií.
 • check
  Gelsemium – v prípade strachu a úzkosti z pôrodu
 • check
  Pulsatilla – slúži úpravu kontrakcií ak sú stále slabé, chaotické, nemajú periodicitu, raz silnejšie, potom slabšie a pôrod nezačína.

Homeopatiká po pôrode

Po pôrode som takisto nenechala nič na náhodu a dávala som si trikrát denne jednu guličku Arnica montana a Bellis perenis počas pobytu v nemocnici. Po návrate domov som ešte pár dní užila Arnicu montanu jedenkrát denne. Krvácanie a čistenie maternice prebehlo rýchlo a bez akýchkoľvek komplikácii.

Po pôrode sa často stretávame s ďalšou prekážkou, a to, že sa nám hneď nemusí spustiť mliečko. Sme rôzne a ja som tiež na nemocničný stres a prostredie reagovala tak, že sa mi mlieko samé nespustilo. Na jeho spustenie som najprv použila Riccinus communis. Keďže mi však homeopatikum nepomáhalo, užila soma Urticu urens v potencii 5 CH a mliečko sa do rána spustilo. Veľmi som sa z toho tešila, pretože nie je nič krajšie, ako kŕmiť svoje dieťa.

Dôležité


Pre správny výber homeopatík a ich dávkovania sa treba poradiť s vyškoleným homeopatom.

Homeopatiká, ktoré som použila, boli použité pre moje špecifické správanie a pocity.
Napísala: Ing. Lenka Staroňová, PhD.