Ovčie kiahne a homeopatia

By Admin / 14. marca 2016
ovčie kiahne

Eruptívne ochorenia

Ovčie kiahne patria medzi detské eruptívne ochorenia a väčšina detí ich stihne prekonať ešte v predškolskom veku. Spoznáme ich podľa typických tmavočervených pupencov, ktoré sa začnú objavovať postupne, viac či menej, po celom tele. Neskôr sa naplnia tekutinou a zmenia sa v malé pľuzgieriky, ktoré zakrátko začnú praskať a na ich mieste sa vytvorí chrastička. Predchádzať im môže zvýšená teplota, celková slabosť, nechutenstvo či bolesť hrdla. Ovčie kiahne majú vo väčšine prípadov mierny priebeh a odznejú spontánne.

cit

Typické prejavy

Sprevádzať ich však môže aj vysoká horúčka alebo úporné svrbenie. Stav sa tiež môže skomplikovať hnisaním pľuzgierikov alebo pridružením sa kašľa a následne bronchitídy. Už v akomkoľvek štádiu ochorenia sa dieťa nachádza, môžeme mu prirodzene a účinne pomôcť vhodne zvoleným homeopatikom. Pri homeopatickej liečbe kiahní je ich priebeh často oveľa rýchlejší a ľahší. Poďme sa teda pozrieť na najčastejšie indikované homeopatiká pre dané ochorenie.

Najbežnejšie homepatiká v prípadoch kiahní

  • SULFUR 9 CH - podáva sa jednorazovo - v 1.štádiu, keď sa objavujú prvé vyrážky, výsev je celkovo pomalý a dieťa sa necíti vo svojej koži alebo v poslednom štádiu na záver, ak sa choroba preťahuje a trvá už viac ako 2 týždne. Vhodný je tiež v prípade, ak vyrážky svrbia a svrbenie sa zhoršuje teplom, zahriatím v posteli a v noci, prípadne, ak ste na svrbenie už podali Rhus toxicodendron a nepomohol.
  • RHUS TOXICODENDRON 9 CH - ak vyrážky začínajú veľmi svrbieť, dieťa je z toho nervózne, škrabe sa a v noci sa nepokojne prevaľuje v posteli. Toto homeopatikum je možné podať aj v prípade, ak okrem svrbenia nie je prítomný žiaden iný príznak.
  • MEZEREUM 9 CH - ak sa už vytvorené pľuzgieriky alebo chrastičky začnú zapaľovať a následne hnisať, môže z nich vytekať hustý, do žlta sfarbený hnis.
  • ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH –  v poslednom štádiu, keď sa už tvoria chrasty modro-fialového sfarbenia, aby nevznikali po nich jazvy. Na tento homeopatický liek myslíme aj v prípade, ak kiahne komplikuje vlhký kašeľ alebo bronchitída, voľným uchom počujeme rachot hlienov v hrudníku počas dýchania alebo kašľania a dieťa nedokáže hlien vykašľať.
  • leaf
    PULSATILLA – ak je dieťa plačlivé a vyžaduje si spoločnosť mamky, chce sa k nej túliť, môže mu byť zima, ale celkovo sa bude lepšie cítiť pri otvorenom okne, odkiaľ prúdi čerstvý vzduch. Počas ochorenia nie je smädné. Taktiež môže, ale nemusí byť prítomná aj horúčka.
  • leaf
    BELADONNA – kiahne s veľmi rýchlym nástupom vysokej horúčky, dieťa je v tvári rozpálené, má červené líca a uši, horúcu kožu, studené ruky alebo nohy, potí sa, nepociťuje smäd a môže mať rozšírené zrenice. Pri vysokej horúčke sa môžu objaviť halucinácie.
  • leaf
    ACONITUM – je vhodné na začiatku ochorenia s náhlym nástupom horúčky, dieťa je nepokojné, môže sa zdať ustrašené, je smädné, má chuť na studenú vodu, je menej rozpálené v tvári ako Belladonna a nepotí sa.
  • leaf
    FERRUM PHOSPHORICUM – môžeme podať na začiatku ochorenia, keď sa dieťa necíti celkom dobre vo svojej koži, môže mať horúčku a nie sú prítomné žiadne iné a jasné príznaky, ktoré by indikovali konkrétne homeopatikum.

Homeopatická liečba nenahrádza bežnú lekársku starostlivosť, ale ju dopĺňa. V prípade vážnejšieho a komplikovaného stavu ochorenia odporúčame kontaktovať okrem lekára aj kvalifikovaného homeopata, ktorý vám podľa prítomných príznakov vyberie vhodné homeopatikum.


ZDROJ: facebook.com/homeopatiaonlinesk