Homeopatia a rakovina – ako čeliť tejto chorobe?

Homeopatia a rakovina - ako čeliť tejto chorobe?

Autorka: Vanda Machalová

V dnešnej dobe sa stretávame s rakovinou v rôznych podobách, u ľudí v rôznych vekových kategóriách a s odlišným životným príbehom. Už to dávno nepatrí do škatuľky - muž, nad 45 rokov, tuhý fajčiar a alkoholik. Dnes táto zákerná choroba postihuje nielen mužov, ale aj ženy a deti. Dostali sme sa do momentu, kedy vek, pohlavie, či spôsob života prestal hrať rolu a onkologické ochorenia sa rozšírili na všetky skupiny ľudí.

Konvenčná alebo alternatívna liečba

Najhorší moment v živote človeka nastane vtedy, keď sedí u lekára a počúva negatívne výsledky svojej histológie. Život sa mu premieta pred očami pomedzi odborné výrazy doktora, ktorý sa čo najšetrnejším spôsobom snaží zahrať svoju rolu. V hlave sa vynorí milión myšlienok. Čo chcem ešte stihnúť? Čo so mnou bude ďalej? Prežijem to? Začneme sa obviňovať a vyčítať si spôsob života, akým sme žili, hľadať vinníka, či príčinu nášho stavu, namiesto toho, aby sme uchopili svoju šancu na prežitie hneď v danom momente a začali bojovať. Siahame po literatúre hľadajúc vysvetlenia, rady na spásu, bojíme sa urobiť rozhodnutie sami za seba a chceme nájsť dôvody, prečo odmietnuť liečbu, prečo nebojovať, prečo sa to stalo mne. 

Postup liečby nádorových ochorení v konvenčnej medicíne nám je všetkým známy. Operácia, chemo a rádioterapia a nekonečné dúfanie, že zajtra mi už bude lepšie. Každého z nás však vždy napadne otázka: „A neexistuje žiadna alternatíva, ktorá by mi mohla pomôcť k uzdraveniu?“ Aj v homeopatii existuje niekoľko špecialistov, ktorí sa venujú pacientom s rakovinou. Ich postupy a názory môžu byť samozrejme odlišné. Jedného z nich, známeho indického homeopata Dr. Farokha Mastera, ktorý sa liečbe pacientov s rakovinou venuje už 30 rokov, som požiadala, aby sa s nami podelil o svoje skúsenosti s liečbou onkologických pacientov. Doktor Master bol veľmi ochotný a navrhol mi zodpovedať moje otázky cez videohovor.

Kto je Dr. Farokh Master

Dr. Farokh Master je jedným z najvýznamnejších svetových homeopatov v súčasnosti. Svoju skúšku z homeopatie zložil na univerzite s dizertačnou prácou s názvom Nádory v homeopatii a rovnako pomenoval aj svoju knihu, ktorá bola preložená do niekoľkých jazykov. Potom začal prednášať v mnohých európskych krajinách o homeopatickom liečení rakoviny a v 80. rokoch bol vo Švajčiarsku na klinike LUKAS KLINIK, kde sa oboznámil s novou terapiou ISCADOR a z tejto kliniky následne obdržal aj certifikát. Terapia Iscador formuluje liečbu rakoviny rastlinou Viscum Album, ktorá sa na základe výskumu a vývoja stala najčastejšie používanou alternatívnou liečbou rakoviny na svete.

Bol prvým Indom, ktorý bol ocenený britskou snemovňou lordov za propagáciu homeopatie. Ako lekár - homeopat pracoval v rokoch 1995 - 2006 v Komisii pre homeopatiu pod ministerstvom zdravotníctva  a rodiny. Okrem rozsiahlej lektorskej činnosti, je autorom mnohých článkov a viac ako 50 kníh z oblasti homeopatie. 

Rozhovor s Dr. Farokhom Masterom


Pán doktor, máte pacientov s rakovinou, ktorí sa liečia len homeopaticky? Je to bezpečné?

Máme veľa pacientov s rakovinou, ktorých liečime aj homeopaticky, ale vždy sú liečení aj klasickou liečbou. Mali sme len veľmi málo prípadov, kedy sa pacienti liečili len homeopaticky a liečba bola úspešná a nie je to dostačujúce na to, aby sme vedeli vedecky podložiť fakt, že homeopatia bola kľúčom k vyliečeniu. Homeopatiu používame hlavne na odstránenie vedľajších účinkov liečby klasickou metódou a hľadáme konštitučný liek pre pacienta, ktorý mu pomôže s uzdravením.

Čo v prípade, že klasická medicína už nedokáže pomôcť? Ak sa jedná o terminálne štádium?

V tomto prípade sa už nesnažíme o vyliečenie rakoviny. Je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by sme dokázali pacienta úplne uzdraviť. Tu mu pomáhame zlepšiť kvalitu života jeho posledných dní, mesiacov. Keďže tu už majú pacienti prevažne veľké bolesti, snažíme sa im od nej uľaviť. Napríklad silné bolesti hlavy, žalúdka, zvracanie... Tu pristupujeme paliatívne - neriešime choroby, len symptómy a snažíme sa dať pacientovi komfort v jeho posledných momentoch života.

Kedy k vám ľudia s rakovinou prichádzajú?

Sú dva typy ľudí:
1. Tí, ktorí už skúsili homeopatiu v minulosti a poznajú jej liečivé účinky a chcú pomôcť s liečbou.
2. Tí, ktorým klasická medicína nevie pomôcť a hľadajú alternatívu. Takých je však menej. Lebo vo veľa prípadoch vie medicína pomôcť. U mnohých rakovín je operácia veľmi dôležitá a taktiež aj následná chemo a rádioterapia. Je veľmi veľa nádorov, ktoré na to reagujú veľmi pozitívne.

Viete povedať konkrétne typy?

Týka sa to väčšiny. Pokiaľ sa dá nádor odstrániť, treba ho odstrániť a následne ožarovať. Je to však veľmi individuálne, tak, ako aj každá rakovinová bunka sa správa úplne inak. Tu vieme pomôcť pred a po operácii a eliminovať vedľajšie účinky chemo a rádioterapie.

Keby k vám príde pacient s myšlienkou, že odmieta akúkoľvek liečbu a chce sa liečiť len homeopaticky, snažili by ste sa ho presvedčiť?

Samozrejme, je to jeho rozhodnutie, ale určite ho musíme informovať o následkoch. Vieme mu dať množstvo príkladov, ako sa to dá zvládnuť spolu s klasickou liečbou a ako vieme ľuďom zlepšiť kvalitu života a eliminovať vedľajšie účinky. Pretože mnoho pacientov odmieta konvenčnú medicínu práve z toho dôvodu.

Rakovina - ako jej čeliť

Keď nás život postaví pred lekára, ktorý nám nekompromisne vyslovuje verdikt s menom ZHUBNÉ, čas začne hrať proti nám. Čo robiť v tej chvíli? Ako reagovať? Doktor Bagot vo svojej knihe napísal pár rád.

 • Dôverný vzťah s vašim onko lekárom je veľmi dôležitý. Mal by byť oboznámený o vašej podpornej homeopatickej liečbe, čo umožní aj vášmu homeopatovi prístup k vašim lekárskym záznamom a dobrý vzťah s tímom lekárov, ktorí sa o vás starajú.
 • Pýtajte sa na všetko. Neexistujú hlúpe otázky.
 • Využite podporu svojej rodiny a priateľov. Sociálna štruktúra hrá veľkú úlohu. Neodmietajte ich.
 • Buďte opatrní s odmietnutím liečby. Niekedy existuje pochopiteľná túžba po odmietnutí konvenčnej liečby. Môže to byť súčasťou popretia choroby, nedôvera a odmietanie konvenčnej medicíny. Bohužiaľ však zatiaľ neexistuje iná alternatíva. Nečakajte dlho, môžete stratiť šancu na vyliečenie.
 • Neverte obhajcom zázračného vyliečenia. Niektoré firmy predávajúce výživové doplnky zneužívajú dôveru a nádej chorých na predaj svojich produktov. Môže to spôsobiť vedomé oddialenie vašej liečby, v horšom prípade jej odmietnutie a môže to mať katastrofálne následky.
 • leaf
  Neutrápte si svoje zdravie. Oznámenie svojej diagnózy musíte stráviť. Čas je najlepším spojencom k prijatiu neprijateľného.
 • leaf
  NIE STE ZODPOVEDNÍ ZA SVOJU CHOROBU. S vinou sa veľmi často stretávame hneď pri prvej konzultácii. Mať rakovinu je v našej spoločnosti často spojené s pojmom viny. „Nemal si toľko fajčiť a piť.“ „Mal si jesť viac ovocia a zeleniny.“ „Chcel si rozvod, teraz plať za následky.“ Prečo dostalo týždenné bábätko rakovinu? Jeho rodičia prišli k doktorovi Bagotovi na konzultáciu a neurobili nič zlé. Veľa otázok na pôvod rakoviny ostáva často nezodpovedaných. Vina je zbytočná.
 • leaf
  Hľadanie príčiny choroby. Tento postoj môže niektorých ľudí viesť k nebezpečnému oddialeniu napríklad dátumu operácie, prípadne inej liečby. Niektoré aktuálne teórie odporúčajú najskôr navštíviť psychológa pred začatím konvenčnej liečby, aby našiel psychický šok, ktorý bol predpokladaným spúšťačom choroby. Na základe týchto teórií sa môžu objaviť pooperačné metastázy, ak psychická trauma nie je vyriešená v čase operácie. Oneskorenie začiatku liečby môže mať veľmi závažné následky.
 • leaf
  Pozitívny prístup. Rakovina sa dá v niektorých prípadoch vyliečiť. Môžete to byť práve vy.
 • leaf
  Otázka štatistík. Neexistuje správnejšia odpoveď na otázku, aká je šanca, že nepríde relaps a aká je štatistika, že prežijem, ako tá, že každý z nás je jedinečná bytosť. Pekná rakovina neexistuje. Pri každom type je určité percento, aj keď malé, tých, ktorí sa vyliečia. Čo môžeme spraviť je, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme patrili do tej šťastnejšej časti štatistiky. Nevzdávajte sa, dúfajte v nemožné a zostaňte opatrní voči štatistikám.
 • leaf
  Oznámenie relapsu a postoj - ako môžem ešte niečomu veriť? Nastáva veľa logických otázok pacientov. Kde zobrať ďalšiu silu? Celá liečba predtým bola zbytočná? Pamätajte, nič nie je stratené. Ešte môžete žiť veľmi dlho a mať dobrý a kvalitný život. Dúfajte, čas bude na vašej strane a vráti vám späť motiváciu, silu bojovať a ísť vpred. Podporná liečba, ktorú už poznáte, vám pomôže s vedľajšími účinkami a všetko opäť zvládnuť.

Mali by sme si uvedomiť, že je veľa dlhodobých víťazov, teda tých, ktorý svoju rakovinu porazili a žijú dodnes. Ako sa odlišujú od ostatných? Majú veľkú vnútornú silu, pevnú vôľu, špeciálnu osobnosť, túžia po zúčastnení sa na výbere správnej liečby a veľmi často... používajú komplementárnu medicínu.