Homeopatia a adaptácia v škôlke

adaptácia v škôlke

Máte doma škôlkára a každé ráno riešite problém so škôlkou? Nechce tam chodiť, bojí sa rozlúčiť s mamou, drží sa jej ako kliešť alebo si plačom vynucuje, aby ste ho vzali preč? Samozrejme, chcete sa mu venovať, ale už nastal ten čas, kedy musíte chodiť do práce alebo kedy cítite, že by už mal zvládnuť pár hodín stráviť aj bez vás. Aké možnosti má homeopatia a jeden prípad z praxe vám ponúka nasledujúci článok.

Prechod z domáceho bezpečného prostredia do neznáma, akým je pre dieťa na začiatku škôlka, býva často spojený s veľkým citovým vypätím dieťaťa, ale aj rodiča . V tomto náročnom období nám vie alternatívna liečba účinne a jemne poskytnúť svoju pomoc.

Pri nástupe do materskej školy je dieťa skľúčené, častejšie plače. Jeho prosby zostať doma zaťažujú vzťahy medzi dieťaťom a rodičom. Rodičia sú prekvapení a prajú si, aby nástup ich dieťatka do materskej školy bol bezproblémový. Rodičia chcú mať čo najskôr istotu, že sa ich dieťa cíti dobre, má kamarátov a je v kolektíve akceptované. Medzi najčastejšie prejavy nespokojnosti patrí plač a hnev. Rodičia sa stretávajú každé ráno s tými istými situáciami. Dieťa plače, nechce sa „odlepiť“ od matky, sťažuje sa na bolesti bruška, má zvýšenú agresivitu a iné. Tieto reakcie sa u mnohých detí vyskytujú na začiatku a postupne pominú. Na druhej strane sú aj prípady, keď sa dieťa pod vplyvom emočného vypätia môže začať zajakávať, pomočovať, alebo môže mať aj iné osobité prejavy.

Niektoré z mnohých homeopatík používaných v uvedenom detskom období

  • Ignatia - deti ktoré potrebujú tento liek sú veľmi súťaživé, citlivé na kritiku. Keď sú sklamané alebo emocionálne zranené, neprejavujú to navonok. Svoj zármutok skrývajú a potláčajú. Keď si spomenú na svoj zármutok, vedia sa pustiť do nekontrolovateľného plaču. Na fyzickej úrovni sa u nich môže objaviť po potlačení emócii nespavosť, nechutenstvo, kašeľ, strata hlasu.
  • Natrium muriaticum – pre uvedený liek je charakteristická rezervovanosť, ktorá mohla byť spôsobená napríklad oddelením dieťaťa od matky veľmi skoro v rannom veku alebo pobytom dieťaťa v inkubátore. Deti Natrium muriaticum sa cítia veľmi zraniteľné, ale aj citlivé (často uhýbajú očnému kontaktu) a mávajú starosti o druhých. Kvôli potláčaniu (zablokovaniu svojich emócií, majú tieto deti časté bolesti hlavy, zápchu alebo herpesy (opary)).
  • Pulsatilla – sú to milé, jemné a citlivé deti. Tieto deti môžu trpieť často na ušné infekcie, zápaly očí, kašeľ. Pre tento liek je typické to, že deti požadujú útechu, pozornosť, chcú byť na rukách alebo držať sa za ruku, pretože vtedy sa cítia dobre.
  • Calcarea carbonica – dieťa pôsobí silným dojmom, silne až robustne, avšak vo vnútri sú to veľmi zraniteľné detičky. Mentálne sú tvrdohlavé so silnou vôľou. Liek vie pomôcť v situácii, keď je prechod z bezpečného prostredia domova do škôlky pre deti traumatizujúci. Môžu sa u nich prejaviť strachy z tmy, strach z výšok alebo z nových vecí. Emocionálne vypätie u týchto detí vie spôsobiť fyzické problémy ako ekzémy, chronické nachladnutia, ale môže spôsobiť aj spomalenie alebo pozastavenie vývoja u dieťaťa. Liek Calcarea carbonica vie posilniť dieťa zvnútra a napomôcť v získaní sebadôvery.
  • leaf
    Chamomila vulgaris  deti, ktorým môže pomôcť uvedený liek nevedia nájsť svoje uspokojenie. Chcú byť silné a nezávislé, problémy sa u nich objavia pri veľkých zmenách v živote. Svoju nespokojnosť dávajú najavo protestom, krikom, udieraním, hryzením alebo aj škriabaním. Dieťa sa ukľudní, ak si ho zoberiete na ruky a budete sa sním prechádzať a jemne hojdať. Na fyzickej úrovni je dieťa citlivé tráviace ťažkosti, problémy s vyprázdňovaním, časté sú problémy s ušami, ako aj ťažkosti pri prerezávaní zúbkov.
  • leaf
    Aconitum – u detí, ktoré potrebujú uvedené homeopatikum všetky symptómy začínajú náhle. Prejavy sú intenzívne a súvisia s pocitom strachu a úzkosti. Deti Aconitum sú vo vnútri veľmi citlivé, avšak svoju citlivosť nedávajú najavo. Keď sú choré, odmietajú kvôli svojej precitlivenosti často dotyky. Keď ich niečo trápi, vedia sa chovať naozaj neznesiteľne a svoje emócie vyjadrujú silno, intenzívne, kričia a šíria paniku okolo seba. Často sa strachy u detí prejavujú formou pomočovania a u detičiek, ktoré ešte nerozprávajú, to môže byť aj formou zadržiavania moču.

Bachove kvetové esencie

Okrem homeopatík sú ďalšou veľmi jemnou a vhodnou možnosťou ako ovplyvniť negatívne vnímanie dieťaťa pri nástupe a adaptácii do škôlky Bachove kvetové esencie. Pomáhajú deťom zvládnuť obdobia, ktoré sú pre nich veľmi citovo náročné. Príkladom takýchto situácií môže byť odlúčenie od rodičov, úrazy, sklamania, smútok, strach alebo detský hnev, ktoré väčšinou pociťuje na začiatku adaptačného obdobia. Sú vhodnou prevenciou pred ochorením, pretože umožňujú vytvoriť vnútornú harmóniu skôr, ako sa nerovnováha v organizme prejaví na fyzickej úrovni ako ochorenie.


Prípad 3 ročného chlapčeka a jeho adaptácie do škôlky

Chlapček, ktorý je veľmi silno naviazaný na svoju maminu. Nebol nikdy bez mamky ani opatrovaný cudzou osobou alebo inou blízkou osobou. Prvý deň škôlke bol veľmi plačlivý a v ďalšie dni už chodil s plačom nechcel sa prezuť do papučiek ani sa prezliecť. Plakal, že chce ísť domov a plakal veľmi často aj počas dňa. Každý deň sa jeho emocionálny stav zhoršoval - bol veľmi uplakaný a ešte viac sa naviazal na maminu. Neustále ju strážil a nemohla sa bez neho pohnúť ani na krok. Dokonca začal odmietať aj svojho otca a chcel byť len so svojou maminou.

Takéto obdobia adaptácie dieťa na škôlku sú náročne nielen pre dieťa, ale aj na samotných rodičov. Títo môžu prežívať stavy úzkosti a výčitiek z odloženia dieťaťa. Na piaty deň dostal chlapček roztok Bachových esencií mix (Rescue remedy + Mimulus). Stav sa zlepšil zo dňa na deň. Keď na druhý deň chlapec vstúpil do triedy bez plaču s úsmevom na tvári, bola pani učiteľka veľmi príjemne prekvapená z takej veľkej zmeny. Chlapček sa s úsmevom na tvári a s pusou rozlúčil so svojou maminou a s prísľubom, že ju bude v škôlke čakať a hrať sa kým príde pre neho. Od toho dňa chlapček prejavuje radosť v škôlke a teší sa na dni strávené so svojimi novými kamarátmi.

Každá mamina túži po tom, aby jej dieťa čas, ktorý strávi bez nej, pokiaľ si ona rieši svoje pracovné povinnosti, strávilo v príjemnom a emocionálne vyrovnanom stave, pretože je krásne vidieť ako dieťa s úsmevom a radosťou objavuje nový svet so svojimi rovesníkmi .

Bachové kvetové esencie sú vhodnou voľnou na začiatku adaptačného obdobia a vyberajú sa na základe emocionálneho rozpoloženia dieťaťa. Bachove esencie sú dobrou voľbou na začiatku nielen pre dieťa, ale odporúčam ich aj rodičom, ktorí sú tiež často vystavení väčšiemu psychickému vypätiu.

Je dôležité si uvedomiť, že pri homeopatickej liečbe je každý pacient jedinečná osobnosť so svojimi pocitmi, vnímaním a reakciami na situácie vo svojom živote. Ak máte nejaké ťažkosti, ktoré sa len čiastočne zhodujú s uvedenými príkladmi, navštívte kvalifikovaného homeopata, ktorý sa pokúsi porozumieť vám a odporučí vhodné homeopatikum pre vašu situáciu.