Borax

Borax a jeho použitie v homeopatii

Názov tohto minerálu je odvodený z arabského slova buraq, resp. bauraq alebo perského būrah. Toto meno je staré asi 6000 rokov, a informácie o ňom sú spojené s jeho pradávnym využitím ako čistiaceho prostriedku. Bórax bol známy v Babylone, Starom Egypte a Číne.

Má antiseptické, antivírové a protiplesňové vlastnosti. V rastlinách a v živočíchoch je dôležitý na udržanie správnej pevnosti a funkcie spojivových tkanív a bunkových stien. Je dôležitý pre zdravú stavbu a funkciu kostí a chrupavky. Reguluje absorpciu vápnika, magnézia a fosforu v organizme.

Borax a jeho použitie v homeopatii

Najčastejšie indikácie
 • pri zápale slizníc v ústnej dutine
 • na liečenie aftov - pálivé a bolestivé, krvácajú pri jedle a veľmi bolestivo reagujú na slané a kyslé potraviny. Pocit horúčavy a suchosti v ústach, veľký smäd.
 • pri zapálených ďasnách - u detí i dospelých , ktoré súvisia s prerezávaním sa zubov.
 • na podráždenú sliznicu žalúdka
 • leaf
  pri kinetóze (nevoľnosť pri cestovaní) - hlavne v lietadle a na lodi alebo v aute
 • leaf
  pri strachu z pohybu smerom nadol (výťah, hojdačka, schody) - deti sa prebudia pri uložení do postieľky, boja sa zísť dolu schodiskom a neznášajú výťah, keď ide smerom dole
 • leaf
  ľakavosť (zľaknutie sa) - hlavne u bábätiek, ale aj dospelých, ktorí sú extrémne citliví na hluk, najmä na hlasné zvuky napr., motocyklov, lietadiel, ohňostrojov.

Okrem toho sa používa aj pri liečbe osteoporózy, pri bolestivom močení u detí, intenzívnom bielom vaginálnom výtoku a genitálnom herpese. Príznaky sa zhoršujú náhlymi zvukmi, pohybom nadol, vlhkom, chladom, pri búrke, po menštruácii, víne a ovocí. K ich zlepšeniu dochádza po stolici, po jedle a tlakom.

Borax – mentálny stav

Ľudia, ktorí potrebujú Borax, majú veľké pochybnosti o svojej vlastnej hodnote. Sú si neistí tým, čo by mali robiť a vzdajú sa pri každom nezdare. Sú veľmi súcitní, cítia s utrpením zvierat alebo ľudí, pretože si dokážu pomerne ľahko predstaviť, ako veci vnímajú iní. Všetko sa im zdá trochu neurčité a zahmlené. Sú často duchom neprítomní a zmätení. Deti sa učia neskoro chodiť a rozprávať. Často sú nervózni, úzkostní a neposední. Striedajú jednu činnosť za druhou, chodia z izby do izby. Sú extrémne citliví na hluk, ale aj tichšie zvuky ich môžu veľmi dráždiť. Nevedia kto v skutočnosti sú, majú pocit, že strácajú nad sebou kontrolu. Často nevedia čo chcú alebo čo si myslia a preto sa držia v úzadí.

Kľúčovým príznakom Boraxu je strach z pohybu nadol. Už ako bábätká plačú pri ukladaní do postieľky alebo sa boja zliezť zo stoličky, neznášajú výťahy, hojdačky, kolotoče.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku staroslivoť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

Extra tip pre milovníkov psov


Ak má aj váš psík strach z ohňostrojov alebo z hlasných rachotivých zvukov pri ktorých sa krčí od strachu a trasú sa mu končatiny, vyskúšajte Borax v nízkej potencii 9CH. Dva týždne pred Silvestrom mu podávajte jednu globulku denne.