Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída

By Admin / 5. novembra 2016
bechterevova choroba
Autorka: PhDr. Daniela Dubajová, SAKHom

Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída je chronické reumatické ochorenie, pri ktorom dochádza k neinfekčnému zápalu chrbtice. Najčastejšie sa objavuje medzi 30-tym až 50-tym rokom života. Kĺby medzi jednotlivými stavcami postupne strácajú pohyblivosť. Mobilita pacienta je veľmi sťažená, bolestivá a značne obmedzená.

Častým následkom tohto ochorenia je tvorba kostných výrastkov na jednotlivých stavcoch, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné komplikácie. Tlakom na okolité nervové štruktúry evokujú intenzívne bolesti. Následkom týchto bolestí dochádza k obmedzeniu svalovej hybnosti a celkovému vyčerpaniu. Bechterevova choroba signifikantne znižuje kvalitu života aj fyzickú výkonnosť.

Skúsenosti s Bechterevovou chorobou

Z homeopatie je pri Bechterevovej chorobe homeopatikom číslo jedna Rhus toxicodendron (sumachovec jedovatý, z čeľade Anacardiaceae). Zvyknem ho používať v nízkej potencii (6 DH, 5 CH), aj niekoľkokrát denne, dlhodobo. V obraze lieku sú reumatické bolesti a stuhnutosť, zhoršené chladným a vlhkým počasím. Pohyb vždy pacientovi prináša úľavu, preto sa cíti lepšie, ak môže každú chvíľu meniť polohu. Pohybu však nesmie byť priveľa, ten už neprináša úľavu, ale únavu a vyčerpanie.

Spomínané homeopatikum má pri liečbe Bechterevovej choroby minimálne osemdesiat percentnú úspešnosť. Pre pacientov s týmto ochorením je to nesmierna úľava. Sú vďační už aj za to, ak sa ich bolesti zmiernia len o desať – dvadsať percent. Rhus toxicodendron je homeopatikom číslo jedna pri tomto ochorení, nie je však jediným. Mala som pacienta, ktorý veľmi pekne zareagoval na homeopatikum Ferrum phosphoricum na základe konštitučného predpisu. Individuálny prístup je v tomto prípade, ak aj v celej homeopatickej liečbe, veľmi dôležitý. Pacientovi môžu pomôcť aj iné homeopatiká, na základe konštitučného predpisu. Dôležité je, v ktorom období života sa ochorenie objavilo, čo mu predchádzalo, rodinná anamnéza a mnohé faktory, ktoré výrazne vplývajú na individuálne prežívanie človeka.

Dôležité


Symptómy ochorenia sa rôznia, je veľmi potrebné pristupovať ku každému individuálne.

Pri veľkej vyčerpanosti, pocite polámanosti – akoby telo aj končatiny boli dobité, kĺby akoby boli vykĺbené, je výborným liekom Arnica (arnika horská, čeľaď Asteraceae). Ak sa posteľ zdá byť príliš tvrdá a nepohodlná, tiež siahnite po tomto úžasnom lieku. Pocit rozboľavenosti sa po ňom určite výrazne zmierni.

Aj keď je pri Bechterevovej chorobe pohyb veľmi žiaduci a zlepšujúci celkový stav a priebeh ochorenia, existujú aj prípady, kedy prílišný pohyb nepôsobí veľmi priaznivo a zhoršuje celkový stav. Vtedy je nápomocný homeopatický liek Bryonia (posed biely, čeľaď Cucurbitaceae). Dokáže tiež uľaviť od bolestivej stuhnutosti šije, pichania a pocitu stuhnutosti v krížovej oblasti. Zapálené, červené kĺby, horúce na dotyk, opuchnuté s pichaním a trhaním, zhoršené najmenším pohybom, sú tiež v obraze tohto lieku.

Jedným z najznámejších homeopatických liekov na svalový a kĺbový reumatizmus, ktorý vznikol ako následok prechladnutia, je Dulcamara (ľulok sladkohorský, Solanaceae). Reumatické bolesti vyvolané vlhkým chladom sa zhoršujú každým ochladením a mierne zlepšujú pohybom. Končatiny sú ľadovo studené, môže sa objaviť aj bolesť holenných kostí. Reumatizmus sa môže striedať s hnačkou.

Hlavným symptómom lieku Hypericum (ľubovník bodkovaný, čeľaď hypericaceae) je mimoriadna bolestivosť. Prenikavé bolesti v ramenách, kŕče v lýtkach, bolesti prstov nôh a rúk. Neuritída s tŕpnutím, pálivou bolesťou a necitlivosťou. Homeopatický liek Hypericum väčšinou podávam vo vyšších potenciách (30 CH a 200 CH).

Ľudia, ktorí trpia Bechterevovým ochorením vedia o bolesti veľmi veľa. Bolesť je neoddeliteľnou súčasťou ich života. Vziať si liek od bolesti, pri akomkoľvek probléme, je tá jednoduchšia cesta. Úľava príde, ale len na krátko. Cieľom homeopatickej liečby je zahájiť proces liečenia a dlhodobého komfortu. Pravidelný pohyb a pozitívne myslenie zo strany pacienta sú veľkým pozitívom, vďaka nim liečba napreduje rýchlejšie.
PhDr. Daniela Dubajová, SAKHom
www.homeodd.sk, www.komorahomeopatov.sk