Homeopatia a psy

homeopatia a psy

Autorka: Helena Guoth

Homeopatia pre zvieratá

Tradične často ľudia premýšľajú nad liečbou človeka a zvieraťa oddelene. Pritom sa v oboch prípadoch jedná o liečbu. V homeopatii je to jednoduchšie, tu platí pravidlo, lieč podobné podobným a tak sa nemusíme zamýšľať nad tým, či ide o zviera, alebo o človeka.

Treba proste pozorovať, nakoľko je oveľa dôležitejšie vedieť, aký druh pacienta má chorobu, než to, o aké ochorenie, resp. diagnózu sa jedná.

Ak chceme nájsť homeopatikum, ktoré by mohlo pomôcť napríklad psíkovi pri opakovaných ochoreniach, je vhodné psíka pozorovať, pýtať sa chovateľa, ako sa správa doma, ako reaguje na ľudí, čo mu chutí jesť a podobne. Aká je rodina, aký duch temperamentu tam vládne, vieme, že zviera sa často prispôsobí a kopíruje správanie osoby, ktorú miluje a človeka zase často zmení daný jedinec na štyroch, alebo dvoch nohách.

Autizmus u psov

Mala som prípad psíka, ktorý nebol žravý, bol cvičený na záchranárčinu a po očkovaní sa psík začal chovať autisticky. Postavil sa do kríkov, a tam stál aj celé hodiny, bez pohnutia, bez reakcie. Teda v tréningu nebolo možné pokračovať. Mal krvavé stolice, časté hnačky, nechutilo mu nič jesť a mal problém na koži, srsť mala alergické prejavy. Ako prvý som mu podala Cuprum arsenicosum, počkala som si mesiac a na počudovanie majiteľa homeopatikum zabralo vynikajúco. Bolo to preto, lebo išlo o psíka po očkovaní, ktorého stav zodpovedal obrazu tohto homeopatika, navyše išlo o mladého psíka.

Bol už cieľavedomejší, stolice sa upravili, no chuť do jedla nie. Pátrali sme ďalej po správnom celkovom homeopatiku, v homeopatickej terminológii nazývanom konštitučnom, pretože aj koža mala stále alergické prejavy, bol smutný. Po asi dvoch hodinách ďalšej konzultácie dopracovali k homeopatiku Kalium phosphoricum.

foto: Mirka Stanková

Po podaní homeopatika nastala zmena okamžite. Na druhý deň pes bol čulý, chcel pozornosť, odmeny a postupne do dvoch mesiacov vymenil srsť a tá ostala pekne biela. Tu je vidieť, že dá sa pomôcť tak ako aj u človeka, aj zvieratám v chronickom ochorení.

Rozdiel medzi akútnymi a chronickými problémami

Ale často niet času na pozorovanie a je potrebné okamžite riešiť aktuálny stav. V takom prípade je výhodou mať svojho homeopata, ktorý presne vie stanoviť podľa daných symptómov špecifické homeopatikum pre klienta, pretože v homeopatii napríklad pri chrípke dostanú jednotliví klienti rozličné homeopatiká, keďže teoreticky každý z nich má iné prejavy chrípky – jedného bolia kosti, iný má hnačku, tretí má závrate.

Na základe už spomenutých pravidiel homeopatie by sme mali v akútnej situácii podať individualizované homeopatikum, niekedy však, ak homeopat pozná homeopatikum danej epidémie tzv. genus epidemicus a zvolí na základe neho. Tak pomôže vo vyzdravení klientom jednej oblasti alebo rodiny a podobne.

V akútnom prípade riešime aktuálne symptómy. Napríklad, veľmi často sa na sociálnych sieťach avizuje, že sa vyskytujú otravy tam, či tam. Mne sa tiež podarilo pomôcť môjmu psíkovi doma, ktorý náhle krátko po tom, čo sme sa vrátili domov dostal kŕče, tiekli mu sliny a ukrutne trpel.
Do hodiny mu ožltli belmá a psík mal naďalej kŕče. Doma som v tom čase mala len Arsenicum album 5CH a Nux vomicu 9CH, povedala som si, nemám čo stratiť, dala som do decilitra vody tri globulky z každého a podávala mu každých päť minút maličký dúšok. Po asi dvoch hodinách som dávala už len každú pol hodinu. Psík dnes žije, ale utrpenie trvalo celú noc.

Najčastejšie používané homeopatiká pri starostlivosti o psov

  • Cina 9CH: na odčervenie. podávam do vody, ktorú má na pitie doma raz za dva mesiace
  • Arnica 9CH, 30CH, 200CH: nesmie chýbať v aute, ale ani doma. Slúži na rýchle traumy, napríklad môže byť zlomenina, výron, krvácavé stavy, môže zachrániť aj život, následky prílišnej námahy; poranenie spojené s porušením ciev (modrina, krvácanie, atď), pooperačné stavy
  • Apis 15CH, 30CH: hlavne ak váš psík aj naháňa všetko čo lieta, ak by ho uštipla včela do papuľky, tak podať hneď, vysoká potencia sa podáva vtedy, keď je stav vážnejší, pri ružovom opuchu s pichavými pocitmi, zlepšuje prikladanie studeného obkladu (po poštípaní, pri začínajúcom zápale); opakované dávky v 10-15 min. intervale – do zmiernenia príznakov.
  • Ledum 30CH: ak by sa váš psík vonku porafal a pohrýzol by ho druhý psík, po poštípaní hmyzom opakovať globulu pri pocite svrbenia; opakovať spočiatku častejšie, neskôr podľa potreby
  • leaf
    Hepar sulf.calc. 15CH: na čistenie análnych váčkov ( tu používam pravidelne aj kosti v strave, aby sa nielen prečistil chrup, ale aj tlačením vyčistili análne váčky, vhodné je kúpiť lopatkové kosti)
  • leaf
    Tellurium metalicum 9CH: zápal stredného ucha, výtok z ucha tmavo hnedý, vonia ako marinované ryby, oči svrbia, zápal s hustým hlienom, šedý zákal so zápalom oka, nos, nádcha
  • leaf
    China rubra 5CH: na následky strát biologicky dôležitých tekutín – veľké potenie, hnačky, krvácanie, nafúknutie brucha, únava, veľký smäd. Vhodné homeopatikum aj po záťaží psíka vo veľkých teplotách, kde hrozí dehydratácia.
  • leaf
    Ruta graveolans 5CH: na šľachy a úpony, tam kde je oslabenie, často vidíme zlé držanie a voľnosť v oblasti členkov
Lac caninum