Leto a problémy s trávením

leto a problemy s travenim, hnacka

Hnačka

Medzi najčastejšie problémy tráviaceho traktu v letných mesiacoch, najmä v období dovoleniek a prázdnin patrí hnačka. Hnačka patrí medzi účinné obranné mechanizmy nášho organizmu, cez ktoré sa zbavuje škodlivých látok a baktérií. V homeopatii sa používa mnoho osvedčených liekov pri tráviacich problémoch, ako napríklad  Arsenicum album, Nux vomica, Aloe, ale aj iné. Tak ako v chronických, aj pri akútnych prípadoch je veľmi dôležitý presný opis, ktorý podá klient o svojich ťažkostiach, aby sme mohli nájsť to najpresnejšie homeopatikum.

Prípad 39 ročného muža - náhly tráviaci problém

V poslednom týždni mal uvedený pán náročné obdobie, cítil sa fyzicky aj psychicky vyčerpaný. V deň, keď začali jeho fyzické ťažkosti, cítil ťažobu na žalúdku a mal celý deň hnačku. O polnoci sa mu stav zhoršil, a to i napriek tomu, že držal v ten deň diétu. Musel vyjsť von na čerstvý vzduch, kde sa cítil lepšie, i keď mal triašku a bola mu zima. Mal celý deň veľký smäd, pil po malých množstvách. Mentálne bol veľmi nekľudný a podráždený. Na druhý deň ma vyhľadal kvôli pretrvávajúcim ťažkostiam. Odporučila som mu homeopatikum Arsenicum album 2x po pol hodine s opakovaním 1x ďalší deň ráno, v prípade potreby.

Po podaní Arsenicum album

V ten večer už nemal ťažobu na žalúdku, celkovo sa cítil veľmi dobre, mal chuť do jedla, avšak na ďalší deň hneď ako niečo zjedol, hnačka pretrvávala. V ten deň dostal veľmi silný kŕč do stehna, krč bol taký silný, že sa stáčal až do klbka, zavolal mi a počas nášho rozhovoru povedal, že ten kŕč v nohe mal aj v noci v prvý deň pri hnačke, keď musel vyjsť na čerstvý vzduch. Nehovoril o tom, lebo to nepovažoval za dôležité, keďže raz za čas (veľmi zriedka) máva kŕče v nohách.

Presnejší výber homeopatika

Po podaní homeopatika Colocynthis silný kŕč v stehne ustúpil, ale čo je dôležité ústupila hnačka, ktorá sa už nevrátila ani na ďalší deň, keď sa začal stravovať bez akýchkoľvek diétnych obmedzení. Nekľud a podráždenie, ktoré jeho stav sprevádzali tiež ustúpili. Je skutočne veľmi dôležité, aby klienti pri homeopatickej konzultácii, i keď ide o náhly a nie chronický stav, nezabudli spomenúť aj zdanlivé maličkosti a veci, ktoré sú pre nich bezvýznamné, pretože práve tie maličkosti a bezvýznamné veci, homeopatom ukazujú cestu k nájdeniu správneho homeopatika.