Homeopatia pre záhradu

By Admin / 29. februára 2016
homeopatia pre záhradu

Autorka: Alena Klíčová

Homeopatia je určená nielen pre deti, dospelých či zvieratá. Výborným pomocníkom sa nám môže stať aj pri pestovaní, či už kvetov alebo plodín a to na veľkej ale i na malej rozlohe, na balkóne apod. Priekopníkom v tejto oblasti bol Vaikunthanath Das Kaviraj, ktorého kniha Homeopatia pre farmu a záhradu je dostupná aj v češtine.

Výhody agrohomeopatie:

  • netoxická, nezabíja drobný hmyz a včely
  • podporuje rast a odolnosť rastlín
  • nemá negatívny dopad na kolobeh vody a ekológiu celkovo
  • lieči aktuálny problém ale aj predchádzajúce traumy rastliny
  • leaf
    zvyšuje výnos a veľkosť plodov (napr. Silicea, Calcarea Carb)
agrohomeopatia

Používa sa formou postreku alebo formou zálievky. Určitú nevýhodu majú rastliny pestované v nádobách kedy homeopatická látka pôsobí dlhšie, nakoľko sa zadrží v hline a v nádobe. Preto je veľmi dôležité správne dávkovanie a pravidlo, že menej je viac.

Homeopatiká vyrobené z minerálov a solí sú vhodné na liečbu chorôb vyplývajúcich z nedostatku alebo prebytku živín a stopových prvkov.

Homeopatiká vyrobené z rastlinných látok sa dobre používajú proti škodcom. Tiež sa dajú úspešne použiť na liečbu chorôb ako susedné – partnerské rastliny. Tu plnia úlohu konštitučného lieku, ako príklad bazalka pre rajčiaky.

Lieky zo živočíchov ako je hmyz a slimáky sa dajú použiť ako špecifické prípravky, napr. Helix tosta (slimák) je špecifickým homeopatikom proti slimákom a slizniakom, Bombyx môžeme použiť proti húseniciam, Coccinella je typickým homeopatikom na vošky. Tieto homeopatiká sa môžu však použiť aj proti chorobám v prípade, keď sa symptómy choroby podobajú následkom napadnutia príslušného druhu škodcu.

Keď rastline podáme homeopatický liek, dávame teda potencovanú látku takú, aká by podaná vo väčšom množstve spôsobila také symptómy aké má vyliečiť. Tento liek spúšťa obranné schopnosti organizmu rastliny a prvá dávka lieku uvedie do chodu mechanizmus, ktorý privedie silu rastliny znovu do rovnováhy. Nakoľko sa spúšťa proces, nesmú byť tieto látky podávané často, lebo sa liečivý proces môže narušiť dokonca je možné aj znásobiť daný problém.

Homeopatické látky sa podávajú zriedené vo vode a aplikujú sa v rozprašovačoch, v zavlažovacích konvách v poľnohospodárstve sa môžu zapraviť do zavlažovacích trysiek. Je jedno, či budú použité ako zálievka alebo ako postrek. Nádoby musia byť čisté a neznečistené chemikáliami. Extrémne vysoké alebo nízke pH vody, môže negatívne ovplyvniť pôsobenie homeopatík.

Pri chorobách, ktoré sú spôsobené nedostatkom prípadne prebytkom niektorej zo živín dôležitých pre rastlinu postupujeme ako v klasickej homeopatii, teda, ak rastlina trpí nedostatkom vápnika, alebo má problémy následkom vápnikového šoku pri presadení, použijeme Calcarea Carbonica. V prípade nedostatku bóru v pôde, ktorý sa prejaví trpasličím vzrastom rastliny použijeme na ošetrenie Borax. Veľmi často používaným homeopatikom v tomto zmysle je Silicea, ktorá zvyšuje odolnosť a pevnosť rastlín, napomáha ich rastu a pomáha optimalizovať rast plodov.

Veľmi dôležitá je samozrejme správna diagnostika ako aj dávkovanie liečiva, kedy platí, že menej je viac. Odporúčaná potencia je D6.

Použitie homeopatického lieku proti škodcom je rozdielne pri rôznych čeľadiach rastlín. Taktiež pre rôzne čeľade rastlín sú typické iné druhy škodcov. Napríklad Gramineae (lipnicovité) sú najčastejšie napádané voškami a kobylkami, zatiaľ čo Brassicaceae (kapustovité) trápia húsenice, molice a vošky.

Homeopatiká možno použiť aj preventívne - napríklad v prípade hroziaceho mrazu alebo počas dlhotrvajúceho sucha.

Agrohomeopatiou sa v súčasnosti zaoberá viacero internetových stránok a poradní, kam sa dajú poslať konkrétne otázky na rastliny/škodcov apod. Veľa výsledkov v tejto oblasti má aj pán Radko Tichavský, ktorý pôsobí v Mexiku.

Ďalšie tipy na jednoduché použitie pre vaše rastliny, či záhradu nájdete v tomto článku.