Hemoroidy a homeopatia

hemoroidy a homeopatia

Autorka: Mgr. Janette Bakajsová

Hemoroidy - chúlostivý problém

Hemoroidy predstavujú chúlostivý problém pre viac ako polovicu populácie. Podľa štatistík postihne toto ochorenie až 75% ľudí nad 25 rokov. Hemoroidmi nazývame žily v konečníku a tvoria prirodzenú súčasť ľudského tela. Slúžia ako pružný, vodotesný uzáver a majú dôležitú funkciu pri udržaní a vyprázdňovaní obsahu čriev. Problém nastáva, ak sa zväčšia, zapália a dôjde k vytvoreniu krvnej zrazeniny. Pri nadmernom tlaku sa môžu vytvárať aj uzly (obdoba kŕčových žíl).

Prvé príznaky neberte nikdy na ľahkú váhu


Na začiatku môžete zbadať krvavé škvrnky na toaletnom papieri, pociťovať svrbenie alebo pálenie v oblasti konečníka.

Rizikové faktory

 • chronická zápcha
 • obezita
 • dlhé sedenie
 • infekcie konečníka
 • leaf
  tlak na žily počas tehotenstva

Dva druhy hemoroidov

Rozlišujeme dva druhy hemoroidov. Vnútorné hemoroidy vznikajú pri vstupe do análneho kanálu a v prvých štádiách zväčša nespôsobujú bolestivosť. Objavujú sa počas tehotenstva a po pôrode, pri nadmernej námahe počas vyprázdňovania a u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké bremená alebo trpia chronickým kašľom. Vonkajšie hemoroidy vyzerajú ako modrasté uzly pod kožou. Vznikajú okolo análneho otvoru a sú bolestivejšou formou hemoroidov.

Ako si pomôcť

V počiatočných fázach si môžete pomôcť úpravou stravy – zvýšiť pitný režim a doplniť jedálniček o potraviny bohaté na vlákninu a o ľanový olej. K vhodným opatreniam patrí aj pravidelný pohyb a obmedzenie dlhého vysedávania na záchode. Homeopatia má pri liečbe hemoroidov tiež svoje nezastupiteľné miesto.

Najdôležitejšie homeopatiká, ktorými si v akútnom stave jemne a jednoducho pomôžete

 • AESCULUS – homeopatikum pripravené z gaštana - človek môže pociťovať bolesť, ako keby bol konečník plný malých ostňov (podobne ako ostnaté plody gaštana), bolesť hemoroidov spojená s bolesťou chrbta, alebo bolesť sa šíri nahor do krížovej oblasti, svrbenie a suchosť konečníka s pocitom suchého trenia pri odchode stolice.
 • leaf
  ALOE- typické sú prekrvené hemoroidy, ktoré vyzerajú ako strapec hrozna, zlepšenie studeným obkladom.
 • COLLINSONIA– bolesť hemoroidov s pocitom malých ostňov v konečníku (podobne ako Aesculus), zvláštnym príznakom je striedanie hemoroidov s búšením alebo problémami srdca, môže byť prítomná zápcha s výraznou plynnatosťou.
 • HAMMAMELIS– hemoroidy spojené s krčovými žilami, znížený tonus všetkých žíl, hemoroidy sú veľké a modré, otvárajú sa a krvácajú počas vyprázdňovania.
 • leaf
  NUX VOMICA– bolestivé a prekrvené hemoroidy a praskliny, hlavne pri silnej zápche, zlepšenie po stolici a teplým obkladom.
 • leaf
  RATANHIA– strašná bolesť po stolici trvajúca minúty až hodiny, pocit silného pálenia a rezania ako od rozbitého skla, zlepšenie teplou vodou.
 • leaf
  SEPIA– hemoroidy s prasklinami, prekrvené hemoroidy so slabosťou panvového dna, urputné svrbenie v análnom otvore s vlhkosťou, zhoršenie počas tehotenstva, chodením a cvičením.
 • leaf
  SULFUR– veľké, prekrvené, vlhké hemoroidy s neznesiteľným svrbením, zhoršenie v noci, státím, zlepšenie studeným obkladom.

Hemoroidy a psychosomatika

Fyzický blok pozostávajúci z hemoroidov a problém s vyprázdňovaním je v podstate len odrazom mentálneho stavu človeka. Na psychickej úrovni súvisia hemoroidy s nespracovanou minulosťou. Ide o myšlienkový postoj človeka, ktorý sa ťažko zbavuje starého a nepotrebného v jeho živote. Preto aj vyprázdňovanie prebieha ťažko a bolestivo. Môže pociťovať hnev, strach a pocit viny za minulé udalosti. Je to ako bremeno potlačených emócií, ktoré ho zvnútra tlačí, ale má strach zbaviť sa ho a pustiť. Kladie na seba prílišné nároky a vytvára tlaky na hmotnej úrovni.

Opakovaný problém s hemoroidmi si vyžaduje konzultáciu s lekárom alebo s klasickým homeopatom. Homeopatická liečba nenahrádza lekársku starostlivosť, ale ju dopĺňa. Cieľom homeopatickej liečby nie je len úľava od bolestivých príznakov, ale aj pochopenie daného problému a jeho následné spracovanie, čím sa predíde ďalšiemu rozvoju ochorenia. Výsledkom je zdravý a spokojný človek bez bolesti a strachu z vyprázdňovania a zbavovania sa nepotrebného.

Mgr. Janette Bakajsová

www.ahomeopatia.sk