Homeopatia v poľnohospodárstve a vinohradníctve
Homeopatia má využitie nielen u ľudí či zvierat, ale môže sa stať našim pomocníkom aj pri pestovaní kvetov, rastlín, viniča a iných plodín. Agrohomeopatia je ešte len v začiatkoch, no ponúka viaceré výhody.
1. Príklad zo zahraničia
Nedávno sme vám priniesli príklad farmárov na Novom Zélande. Podobne ako títo chovatelia aj španielsky pestovateľ ekologického ovocia a zeleniny Sergio Mandillo ošetruje svoje rastliny výlučne homeopaticky. Už niekoľko rokov tak dokazuje, že tento spôsob ošetrovania môže byť výnosný. Konkrétne vinič, avokádo či kávové plantáže zlepšili svoju produktivitu, odkedy boli ošetrované homeopatickými prostriedkami. Homeopatiká dokážu nechemickým spôsobom regulovať pôsobenie škodcov a ovplyvniť biologické procesy rastlín natoľko, že sa zlepší ich vitalita a produktivita. Jedná sa o prírodnú alternatívu, ktorá umožňuje obnoviť rovnováhu tak, aby zabránila objaveniu sa rôznych škodcov a chorôb, prípadne minimalizuje ich úroveň nákazlivosti, redukuje hladinu chemického odpadu a zlepšuje tým úrodnosť plodín a pôdy.
Okrem používania nízkych potencií, ktoré sú dostupné v lekárňach, používa na svojom pozemku aj tzv. nozódy, ktoré sú potencovanými homeopatikami pripravenými z mikrobiologických a vírusových kultúr, prípadne z patologických sekrétov, tkanív či krvi chorých. Ako vysvetlil Madnillo, na prípravu homeopatickej nozódy, ktorú chceme použiť v poľnohospodárstve, môžeme použiť zdravé rastliny, rastliny, ktoré sú choré alebo poškodené škodcami, alebo dokonca z rovnakého škodcu, soli alebo minerálu.
2. Skúsenosti zo Slovenska
Dobré skúsenosti s agrohomeopatiou má aj pán Melecsky, ktorý ju využíva vo svojom vinohrade. Na bio a neskôr na homeopatické ošetrenie viniča prešiel po 10 rokoch skúseností s chemickým ošetrovaním viniča, keď založil vlastné vinárstvo. Používa polykomponentné homeopatické postreky na vinič pred kvitnutím a po kvitnutí. Cenové náklady sú zhruba rovnaké ako pri konvenčných postrekom. Funkčnosť po dvojročnej skúsenosti je 80 percentná. V ďalších rokoch ich plánuje aplikovať v častejších intervaloch.
Viac o skúsenostiach pána Melecskyho s použitím homeopatie na ochranu svojho vinohradu pred škodcami a na zvýšenie výnosov sa dočítate v článku už onedlho.
Agrohomeopatia je ešte len vo svojich začiatkoch, ale prináša niekoľko výhod:
Ako funguje agrohomeopatia?
Rastline podávame potencovanú látku, ktorá by vo väčšom množstve spôsobila rovnaké symptómy, aké má vyliečiť. Liekom teda spúšťame obranný mechanizmus rastliny, ktorý privedie silu rastliny znovu do rovnováhy. Tento proces nie je vhodné narúšať ďalším a častým podávaním homeopatika, lebo môže dôjsť k narušeniu liečivého procesu a problém sa môže dokonca znásobiť.. Rastlinám je jedno, či bude liek podaný formou zálievky alebo postreku, je však dôležité mať nádoby čisté e neznečistené chemikáliami. Agrohomeopatické prípravky sa dajú používať formou postreku alebo zálievky. Odporúča sa potencia D6.
Viac o ich aplikácii sa dozviete v tomto článku a o konkrétnych tipoch pre konkrétne situácie píšeme v článku Homeopatické rady pre záhradu.
Doprajme nášmu telu zdravé a chutné potraviny. Podporujme ekologické a biologické farmy, veď predsa bude na tom niečo pravdy, že sme to, čo jeme.
Autorka: Vanda Machalová/ Dagmar Ferencziová