Omrzliny

By Admin / 8. januára 2017
Omrzliny

Dlhší pobyt na čerstvom vzduchu môže v extrémne mrazivom počasí pozvať nevítaného hosťa - omrzlinu. Homeopatická lekárnička ponúka po postupnom zahriatí niekoľko riešení:


AGARICUS MUSCARIUS – omrzliny tváre a palcov nôh - vystavenie sa chladu vyvolá pálenie, svrbenie a červeň postihnutých miest, ktoré sú sprevádzané pichaním ako od ihličiek. Chlad príznaky zhoršuje.

PETROLEUM – pocit pichania, bodania a fialové sfarbenie omrzlín - omrznuté časti sú drsné, praskajú, môžu aj krvácať alebo mokvať žieravým výtokom. Zaujímavosťou je, že omrzliny vznikajú nielen pri extrémnych teplotách (-15 stupňov Celzia a viac), ale aj pri poklese teploty slabo pod bod mrazu. Pacientovi sa stav zhorší v teple postele.

PULSATILLA – omrzliny spojené so zápalom - modrasté sfarbenie najmä ľahkých omrzlín spojené so svrbením, opuchom a bolesťou. Prejavy a prevažne pulzujúca bolesť sa zhoršujú v teplej miestnosti, postihnutý si žiada utešovanie, spoločnosť, čerstvý vzduch a nemá smäd. Tieto omrzliny majú sklon k pomalému hojeniu.

ARSENICUM ALBUM – závažné omrzliny spojené s pálením - silné omrzliny so sklonom ku vzniku gangrény, ktoré sa zhoršujú v noci a zlepšujú aplikáciou teplých obkladov. Ľudia, ktorí potrebujú Arsenicum album sú úzkostní s obavami o svoje zdravie.

Zdroj: Jana Kováčová, Akadémia homeopatie​