Kráľova reč – problém so zajakávaním

problém s rečou, logopédia

Kráľov problém

Kráľova reč je film založený na skutočnom príbehu anglického kráľa Juraja VI., ktorý vyhľadal pomoc nekonvenčného terapeuta Lionela Loguea kvôli svojmu problému so zajakávaním sa. Juraj VI. potreboval zlepšiť plynulosť reči a zbaviť sa koktania, pretože samozrejme, logopedické problémy môžu byť pre štátnikov  v očiach verejnosti veľkou nevýhodou.

More...

Nekonvenčný terapeut

Logue nemal medicínske vzdelanie a nebol ani logopéd, napriek tomu jeho neštandardné postupy priniesli výsledky a kráľovi umožnili nahovoriť naživo, ako aj v práve sa rozvíjajúcom médiu - v rádiu - dôležité prejavy k britskému národu a stať sa tak plnohodnotným štátnikom. Juraj VI. bol podporovateľom nekonvenčnej medicíny - menovite homeopatie a dokonca pomenoval jedného zo svojich koní podľa homeopatika Hypericum

Holistický prístup

Počas filmu je na pozadí rozvíjajúceho sa vzťahu medzi kráľom a jeho terapeutom naznačený spôsob, ktorým Logue kráľovi pomáhal. Na jednej strane išlo o fyzické a dychové cvičenia, na strane druhej sa snažil dostať hlbšie do psychiky kráľa a preskúmať jeho vnímanie života v období, kedy jeho problém s rečou vznikol. Vo filme, napätie medzi kráľovým mechanickým vnímaním problému a Logueovým ironickým vŕtaním sa v zaužívaných predstavách a stereotypoch kráľa krásne ilustruje rozpory medzi viac konvenčne a viac holisticky zameranými ľuďmi a terapeutmi.

Homeopatia

V prípade homeopatie by sme k výberu správneho individualizovaného homeopatika potrebovali viac charakteristík než fajčenie, výbuchy zlosti a vzťahu s bratom. Film ale pekne ilustruje holistické tendencie prístupu k pacientovi a tiež ako postupne sa pomocou terapeuta dostáva človek sám k jadru svojho problému a tým spracúva jednotlivé bloky, aj keď sa jedná o z konvenčného pohľadu skôr o mechanický problém - problém logopedický.

O výbere homeopatika pre Juraja VI hovorí vo svojom rozhovore súčasný lekár a homeopat kráľovnej Alžbety II. Dr. Peter Fisher, ktorý vám v preklade prinesieme snáď čoskoro. Ak ho nechcete premeškať prihláste sa na odber noviniek.