Agaricus muscarius – muchotrávka

agaricus muscarius muchotrávka

Mentálny obraz tohto lieku je pomerne výrazný. Je tu veľké striedanie nálad, až prehnaná veselosť sa strieda so smútkom alebo strachom. Nachádzame tu silný strach o zdravie a strach z rakoviny. Je to dosť pochopiteľné, keďže postihnutý má často nutkavé myšlienky na smrť, cintoríny, duchov, choroby.
Na fyzickej úrovni sa často objavuje mravenčenie, tiky, zášklby, tetanické kŕče, prípadne mimovoľné pohyby. Je tu silná precitlivelosť na chlad, epilepsia po potlačených vyrážkach a hemeroidy so svrbením a pálením.
Ako akútny liek sa používa pri omrzlinách, rastových bolestiach a chrapote z nadmernej námahy hlasiviek.

Bolesti hrdla

Zdurené mandle s bielymi pľuzgierikmi. Pichavé bolesti akoby bodali studenými alebo horúcimi ihličkami. Zhoršenie počas menštruácie, alkoholom, kávou, pitím studených nápojov. Spojené s typickými mentálnymi symptómami nepokoja, neprirodzeného rozrušenia, nepochopiteľnej reči, kedy sa smútok strieda s bujarosťou, excitovanosť s únavou apod.

Omrzliny

Ide najmä o omrzliny tváre a palcov nôh. Často sa používa ako prvá voľba pri omrzlinách na zníženie šoku. Vystavenie sa chladu vyvolá pálenie, svrbenie a červeň postihnutých miest, ktoré sú sprevádzané pichaním ako od ihličiek. Chlad príznaky zhoršuje. Používa sa tiež pri snežnej slepote.


Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.