Antimikrobiálna rezistencia: homeopatia ako alternatíva

By Admin / 20. novembra 2016
Antimikrobiálna rezistencia: homeopatia ako alternatíva

​Homeopatia predstavuje alternatívu k antibiotickej liečbe. To je veľmi dôležitá správa homeopatov (linky dolunižšie) pri príležitosti Týždňa povedomia o antibiotikách vyhlásenom Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskeho dňa povedomia o antibiotikách  v súčasnom stave čoraz menej účinných antibiotík a slabých alternatív ponúkaných konvenčnou medicínou.

V septembri 2016 sa pod záštitou Organizácie Spojených národov uskutočnila dôležitá konferencia o antimikrobiálnej rezistencii (AMR). OSN sa tak pridala k Svetovej Zdravotníckej Organizácii (WHO) a Európskej komisii a vníma situáciu ako globálnu krízu.

Čo je antimikrobiálna rezistencia?

​Antimikrobiálna rezistencia (AMR) znamená schopnosť mikroorganizmu odolať antimikrobiálnej liečbe, ktorá bola predtým účinná. AMR je vážnou hrozbou pre verejné zdravotníctvo. Nadmerné a nesprávne používanie antibiotík spôsobuje, že baktérie sa stanú rezistentné voči antibiotickej liečbe. Rezistencia voči antibiotikám sa neustále zvyšuje. Na Slovensku je vysoká predpisovosť antibiotík, často aj v prípadoch vírusových ochorení, na liečbu ktorých nie sú účinné.

Ako môže pomôcť homeopatia

Výber homeopatika sa orientuje najmä podľa konkrétnych symptómov daného človeka a nie na základe ochorenia/ diagnózy. Z tohto pohľadu nie je pre homeopata rozhodujúce, či ide o bakteriálny alebo vírusový pôvod ochorenia. V oboch prípadoch postupuje klasický homeopat podľa telesných a mentálnych symptómov konkrétneho človeka. Z medzinárodnej štúdie, zverejnenej v roku 2007 vyplýva, že pri akútnych chorobách horných dýchacích ciest a chorobách uší je homeopatická liečba rovnako účinná ako liečba konvenčná. Niekoľko príkladov liečby homeopatiou v prípadoch, kde by boli konvenčne aplikované antibiotiká,  spomína vo svojej prezentácii Dr. Frass.

Porovnanie homeopatík a konvenčných liekov

  • homeopatiká sú v porovnaní s antibiotikami generickejšie a lacnejšie
  • nemajú nežiadúce účinky v zmysle konvenčných liekov
  • metabolizmus pacientov nie je postihnutý
  • v prípade starších pacientov je výhodou, že sa s použitím homeopatík tiež zníži počet interakcií medzi konvenčnými liekmi

​Vzhľadom na rastúcu AMR krízu, by sa malo začať uvažovať o zaradení homeopatie do systému zdravotnej starostlivosti ako súčasti integrovaného riešenia znižovania AMR a o podpore rozvoja homeopatie v Európe a na Slovensku.

Čítať viac:

Tlačová správa Slovenskej komory homeopatov k tejto téme

Vyhlásenie Európskej centrálnej rady pre homeopatov​

Prezentácia Dr. Michaela Frassa Homeopatia ako alternatíva k antibiotikám