Zväčšené mandle a angína

By Zuzana Vojteková / 8. januára 2018
Zväčšené mandle a angína
Autor: Mgr. Pivodová Renáta
Typická zvieravá bolesť v krku, ktorá sa stupňuje pri prehĺtaní, malátnosť, teplota, presiaknutie lymfatického tkaniva hltana. Určite to pozná každý z nás.

Zväčšené, opuchnuté mandle sú príznakom infekčného ochorenia v organizme, pričom vo väčšine prípadov ide o rôzne infekcie a zápaly v horných dýchacích cestách. Práve mandle slúžia na to, aby v horných dýchacích cestách zastavili prípadnú infekciu a tá sa tak nepreniesla do ich dolnej časti, napríklad do pľúc. Aj preto ľudia, ktorým v mladosti kvôli častým infekciám horných dýchacích ciest odobrali mandle, trpia neskôr naopak častými infekciami dolných dýchacích ciest.

Najčastejšie sú mandle postihnuté pri angíne. Je to jeden z jej typických príznakov, spolu s bolesťami a škriabaním v hrdle a začervenaním jazyka. Angína môže byť tak bakteriálneho ako aj vírusového pôvodu. Ochorenie je v dnešnej dobe pomerne jednoducho liečiteľné, avšak je zároveň aj vysoko nákazlivé, keďže ide o kvapôčkový typ infekcie, ktorý sa šíri voľne vzduchom.

Opuch mandlí vo väčšine prípadov súvisí buď s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou.

Niekedy sú opuchnuté mandle príznakom aj iných infekcií, napríklad záškrtu. Záškrt sa však dnes vyskytuje iba zriedka. Ide o ochorenie, pri ktorom sú mandle nielen opuchnuté, ale pokryté aj šedými povlakmi, ktoré presahovali okraje mandlí. Ide o vážne bakteriálne infekčné ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphteriae a odborne sa nazýva aj diftéria.

Okrem angíny sú opuchnuté a zdurené mandle príznakom aj šarlachu, čo je ďalšie známe infekčné ochorenie. Buď ide o raný šarlach, alebo o šarlachovú angínu, ktorá má podobné príznaky ako klasická angína. Typickým symptómom je ale výskyt šarlachovej vyrážky, ktorá ochorenie sprevádza. Pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes, pričom na mandliach sa vyskytujú aj tzv. čapy, čiže rôzne drobné škvrny a pri vyšetrení je možné nájsť aj povlaky na mandliach.

Infekčná mononukleóza sa tiež môže prejavovať bolesťami v krku a zväčšenými uzlinami. Vírus, ktorú ju spôsobuje patrí medzi herpetické vírusy. Veľmi často sa zamieňa s chrípkou alebo angínou, ale v tomto prípade je liečba dlhodobá a trvá aj pol roka, pričom zahŕňa najmä kľud, diétu a vyhýbanie sa fyzickej námahe. Opuch mandlí by teda nemal postihnutý človek nikdy podceniť a mal by sa liečiť.

Angína (tonzilitída)

Predstavuje akútny alebo subakútny zápal, ktorý sa lokalizuje na jednej alebo na oboch mandliach a môže sa rozšíriť aj na podnebné oblúky, celé mäkké podnebie alebo na zadnú stenu hltanu. Prítomný môže byť celý rad príznakov ako opuchnuté, červené mandle, často s povlakom, vriedkami alebo bolestivými ulceráciami. Zdurené môžu byť aj lymfatické uzliny na krku a pod čeľusťou. Bolesť hrdla nastupuje náhle, prehĺtanie je bolestivé a bolesť často vyžaruje do uší. Ochorenie sprevádza celková slabosť, často zimnica a horúčka.

Homeopatia ponúka vo veľkej väčšine prípadov účinnú alternatívu. Každá z klinických foriem angíny má lokálne a celkové príznaky, ktoré pomôžu určiť správne homeopatikum.

​Homeopatikum

Príznaky

APIS MELLIFICA

Sliznica aj mandle sú opuchnuté, červené, prípadne sú prítomné hlboké vredy na mandliach a podnebí. Glotis (štrbina medzi hlasivkami) je výrazne opuchnutý a pripomína zavesený mech s vodou. Bolesti sú bodavé a pálivé, prehĺtanie ich zhoršuje. Teplota je zvýšená, človek nemá smäd. Konzumácia studených nápojov alebo zmrzliny prináša úľavu. Apis má rýchly, ale krátkodobý účinok, preto homeopatikum podávame každú hodinu a interval predlžujeme so zlepšujúcim sa stavom.

BELLADONNA

Jasnočervené, opuchnuté mandle, sliznica suchá a pri prehĺtaní bolestivá. Pri prehĺtaní môže dôjsť ku kontrakcii krčných svalov a chorý má pocit, akoby mu niekto rukou zvieral hrdlo. Výber potvrdí, ak vidíme červenú a opuchnutú tvár, intenzívne potenie a pozorujeme citlivosť na svetlo, hluk a dotyk. Podávame každé 2 až 3 hodiny a interval predlžujeme so zlepšujúcim sa stavom.

PHYTOLACCA DECANDRA

Opuchnuté tmavočervené mandle a oblúky mäkkého podnebia. Prehĺtanie spôsobuje bolesť vystreľujúcu až do uší. Intenzívna suchosť hrdla, ktoré páli a štípe. Niekedy sa objavia vriedky, ktoré môžu splynúť do bielosivých membrán, ktoré sa olupujú. Chorý pociťuje veľkú slabosť, bolesť hlavy, šije a končatín. Nemôže piť horúce nápoje. Podávame každé 2 až 3 hodiny.

MERCURIUS SOLUBILIS

Hrdlo a mandle sú začervenané, prehĺtanie spôsobuje bolesť, ktorá vystreľuje do uší. Môžu sa objavovať pablany. Vzhľad jazyka je charakteristický: ochabnutý so žltým povlakom, napuchnutý s odtlačkom zubov na okrajoch. Chorý má zvýšené slinenie, opuchnuté lymfatické uzliny na krku, ktoré sú citlivé na tlak. Teplota býva zvýšená, chorý má zimnicu a výdatne sa potí. Má intenzívny pocit smädu, hnilobný dych. Podávame homeopatiká vo vyšších riedeniach každé 2 až 3 hodiny, nakoľko urýchlia dozretie, ak je už vytvorený hnis.

​MERCURIUS BI-IODATUS 

(MERCURIUS IODATUS RUBER)

​MERCURIUS BI-IODATUS (MERCURIUS IODATUS RUBER)

Indikujeme pri postihnutí ľavej strany. Prítomný je pocit opareného hrdla. Hrdlo je tmavočervené, často vidíme postihnuté submaxilárne lymfatické uzliny.

MERCURIUS PROTOIODATUS

(MERCURIUS IODATUS FLAVUS)

Prevažne pravá strana, zväčšenie tonzíl, lymfatických uzlín na krku a hypertrofia slinných žliaz. Slinenie je intenzívne, pretrváva zápach z úst, prehĺtanie je sťažené.

LACHESIS MUTUS

Mandle sú zdurené, tmavočervené a ulcerózne. Chorý má pocit zovretého hrdla a neznesie najmenší dotyk. Oveľa horšie sa mu prehĺtajú sliny ako tuhá strava. Ochorenie začína vľavo, presúva sa do prava. Pri prehĺtaní tekutiny unikajú cez nos, pálivé bolesti vyžarujú do ľavého ucha. Sliznice sú suché, zlepšenie po studenej tekutine. Vdychovanie studeného vzduchu a horúce nápoje stav zhoršujú. Podávame 5 granúl dvakrát denne.

LAC CANINUM

Mandle sú zapálené, lesklé, zdurené až tak, že uzatvárajú hrdlo a sú veľmi bolestivé. Ochorenie prechádza z ľava do prava alebo sú obe strany postihnuté rovnako. Nepríjemný je opuch zadnej časti hrdla, ktorý sprevádza rezavá bolesť zhoršená prehĺtaním.  Mandle sú najmä v noci suché a povlečené popolavosivými membránami. Homeopatikum podávame ráno a večer 5 granúl.

LYCOPODIUM

V obraze vidíme veľké, zdurené tonzily posiate hnisavými vriedkami objavujúce sa na pravej strane alebo prechádzajú z prava do ľava. Pálivá a štípavá bolesť ustupuje požitím teplých nápojov. Dávkovanie homeopatika prispôsobujeme akútnosti príznakov. Môže to byť jeden až niekoľkokrát denne.

KALIUM BICHROMICUM

Zápal uvuly aj hltanu, jazyk so žltozeleným povlakom. Hrdlo je pokryté ťahavými hlienmi, Eustachove trubice upchaté, bolesti vystreľujú z ucha do hrdla. Zhoršenie prichádza s chladom, teplo naopak zlepšuje príznaky.  

KALIUM MURIATICUM

Priaznivý účinok môžeme zaznamenať pri akútnych, ale aj chronických opuchoch mandlí. Sú pokryté bielym povlakom, chorý oddŕha syrovité hrčky s odporným zápachom a chuťou. Podávame 3-4 krát denne.

HEPAR SULFUR

Chronická tonzilitída so zhoršením sluchu, hnisavé exkrécie so zápachom prezrelého syra. Bolesti sú ostré, bodavé, charakteristický pocit bolestivého zadrenia triesky alebo rybacej kosti v krku pri prehĺtaní. Chorý sa potí, čo mu ale neprináša úľavu. Pri akútnom zápale a hnisaní podávame 30 CH 1 až 2 krát denne. Pri chronických 30 CH 5 granúl obdeň, pričom účinok môžeme podporiť Siliceou 30 CH.

Tonzilitída je časté ochorenie, ale nepoznáme na ňu špecifické homeopatikum. Potrebujeme ho nájsť vo veľkom množstve homeopatík na základe charakteristických príznakov. Len čo nájdeme ten pravý, chorý čoskoro vyzdravie.

​Ak sa Vám nedarí si nájsť ten správne homeopatikum, neváhajte kontaktovať skúseného homeopata.