Zápcha a zadržiavanie stolice u detí

By Admin / 11. septembra 2017
Zápcha a zadržiavanie stolice u detí

​Autorka:  Zuzana Zieglerová

​Zápcha a jej príčiny

Zápcha (obstipácia) patrí k častým problémom u detí, od bábätiek až po dospelých. Spájame ju hlavne so stravou, ale zabúdame na mentálne problémy. Tak ako u nás dospelých, aj u detí to môžu byť rôzne faktory, okrem diétnych chýb aj zmena prostredia – nástup do školy, škôlky, cestovanie, stres, zmena návykov, strach. Niekedy to trvá krátkodobo - hovoríme jej akútna zápcha, alebo sa s tým potykáme dlhodobo, a je z toho chronický problém. 

​Uvádza sa, že počet stolíc, konzistencia, tvar a spôsob vyprázdňovania je u každého dieťaťa individuálny. Deti mávajú väčšinou stolicu 1-2-krát denne, ale môžu mať stolicu 1-krát za dva dni, prípadne zriedkavejšie, bez pocitu diskomfortu pri vyprázdňovaní. Vyprázdňovanie je reflexný dej a dieťa si ho začína uvedomovať okolo druhého roku života. Dieťa sa učí správny postup pri defekácii, pre ktorý je dôležitý nielen psychologický problém vyprázdňovania, ale aj zloženie stolice – správna životospráva.

Samozrejme, prvé na čo sa mamičky ​pozrú, je strava​. Snažíme sa, aby dieťa malo dostatok tekutín, vlákniny, ovocia, zeleniny. Sledujeme, čo im robí zle napr. sladkosti, banány, zemiaky a pod., no nezamýšľame sa kde nastal problém. Avšak keď na príčinu zápchy prídeme, je to úľava nielen pre nás, ale aj pre dieťa.

Duchovné príčiny zápchy

Hrubé črevo spájame s najhlbším podvedomím. V prirodzenom procese nás hrubé črevo zbavuje odpadov z tela, toho, čo nevládzeme stráviť. Spokojný život je rovnováha. Prijímaš, a tak musíš aj vylučovať, dostávaš - musíš dávať. Zápcha sa prejaví vtedy, keď sa nedokážeme zbaviť svojich starých postojov, názorov, predstáv, uviazneme v minulých udalostiach, ostane v nás zlosť, strach, stuhnutosť, pretože nechceme nič zmeniť. Zaskočia nás nové udalosti, zmeny, držíme sa ich oceľovou reťazou, lebo: „.... čo ak by nám to ublížilo a my by sme sa nevedeli brániť, bude nám to chýbať.“ Vtedy je lepšie začať šetriť a nechať si to pre seba.

​Psychosomatické príčiny zápchy u detí

  • Skoré uplatňovanie vysokých nárokov na čistotu,
  • Prílišná starostlivosť a opatera vo výchove, prehnaná ochrana - dobre mienené rituály prenesené v zmysle v ich vzťahu k rodičom,
  • Keď sa celá rodina zbehne okolo nočníka a čakajú na „ veľký zázrak“, môže sa stať že dieťa dospeje k názoru, či vôbec stojí zato obdarovať celú skupinu (rodinu) príbuzných každý deň,
  • Príchod nového súrodenca – strach, že stratia rodičovskú lásku,
  • Návrat matky do zamestnania – toto môže prežiť dieťa ako odlúčenie. Začne trpieť úzkosťou z cudzieho prostredia a odlúčenia od matky – podobne ako dospelých trápi cestovná zápcha,
  • Zmena denného režimu, obvyklého okolia.
  • Aj zmena rituálu nočník – toaleta, môže byť spúšťačom. Toto si zaslúži pozornosť a uznanie, ale nesmie prísť k boju o moc, lebo vtedy rodičia prehrajú boj o moc a celý problém sa len rozrastie,
  • Nástup do škôlky, školy, zmena školy,


Prípad z praxe - zápcha u dvojročného dievčatka

Deti majú často problém so zmenami, ktoré si mi dospelí ani neuvedomujeme. Berieme veci ako samozrejmosť, ale malý človiečik prišiel na tento svet, aby sa učil nové veci. Príroda to zariadila úžasne, keď každému z nás dala individualitu, aby sme neboli rovnakí. Každý máme svoje tempo na spoznávanie tohto sveta a my si nájdeme svoj spôsob ako všetky tie podnety stráviť.

Ani moja dcérka nebola pripravená na zmenu. Mala necelé dva roky, keď som začala ešte počas materskej dovolenky chodiť na Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie. Je to usmiate spokojné dievčatko, ktoré sa rado túli a potrebuje blízkosť maminky. Avšak, jej reakciou na môj prvý víkendový odchod bol plač s odmietaním ostatných okolo seba a pri návrate plač s privlastnením si ma len pre seba. Najskôr to bolo pár dní bez stolice, čo sme neriešili veď u detí sa to stáva. Keď už to prišlo nastal problém. Stolica sa ťažko vypudzovala a po stolici ju bolel konečník, lebo bola tvrdá a bobkovitá. Neprišla úľava, ktorú sme očakávali. Neskôr sa dostala do štádia, kedy odmietala ísť na nočník, lebo sa bála že zažije tú bolesť, a tak ju radšej zatlačila späť a odkladala proces vyprázdňovania. Dostávala Plumbum 9CH, pomohlo asi tak na necelé dva týždne, kým som znova nešla do školy. Opakoval sa celý proces, tento krát ​sme použili Plumbum znova, ale už nepomohol.

​Hľadanie príčiny​

Jej jedálniček bol pestrý, všetkého mala dosť, tak som sa pýtala: „ V čom je stále problém?“. Dvojročné dieťa Vám nepovie, čo ho trápi. Podľa stolice a podľa príznakov sme striedali Bryoniu a Nux vomicu. Dostali sme sa do fázy, kedy už neodmietalia ísť na nočník, ale vždy som ju pri tom musela držať za ruky a akoby pomáhať s jej vylučovaním stolice. V dcérkinej hlavičke ostalo niekde zaznamenané, že na konci to bolelo. V tom období sa mi do ruky dostala kniha Nemoc ako reč duše detskej od R. Dahlkeho. Po prečítaní​  ​možných príčin zápchy u detí, som pochopila, že celé som to spôsobila ja.

Nepochopila som, že vlastne dostala strach, že ju opustím a moje hysterické správanie okolo zápchy ju doviedlo do stavu zmätenosti, kedy prestala chápať, čo je pre ňu dobré a úplne normálne. Pri mojich odchodoch dostala strach, či sa mama ešte vráti. Ďalej som hľadala homeopati​kum, ktoré by nám uľahčilo lúčenie pri mojom odchode a prestalo ťažké, vyprázdňovanie. Chodili sme síce na stolicu každý 2-3deň, ale keď už to malo v ten deň prísť, jej nálada bola menlivá. Chvíľu sa smiala a za okamih odmietala všetko. Boli sme ako na hojdačke. 

Doviedlo ma to k lieku Pulsatilla, ktorá nám priniesla úsmev na tvár na nočníku, bez plaču a nervozity. Pochopila, že ju to už nebolí a keď urobí to svoje „habko“, tak je v poriadku. Keď som potom odchádzala do školy, zakývala mi pri dverách, dala pusinku a len sa uistila, že sa vrátim večer domov a ona sa bude na mňa tešiť. Oslobodili sme sa obidve. Stolica sa vrátila do normálu, našli sme si rituál, vyprázdňovanie vždy večer pred kúpaním. Ja som pochopila, že ​je vhodné hľadať, ​aký mohol byť spúšťač problému. 

quote-left

​R. Dahlke​ vo svojej knihe uvádza:

Ani príliš autoritatívny a ani príliš starostlivý štýl výchovy -  v zmysle prehnanej ochrany - sú nevhodné a vedú ​k zápche. 

​ Charakteristika homeopatika Pulsatilla

Pulsatille sa hovorí, že je ako aprílové počasie, napr. plač ako rýchlo prišiel tak aj rýchlo odišiel. Túži po utešovaní, vyžaduje si pozornosť. Stále sa motá okolo matky. Pre Pulsatillu je typické, že bolesti sa sťahujú. Tak je to aj so stolicou, ktorá sa má zakaždým inú farbu, tuhosť. Potiaže sa objavujú postupne a pomaly. Malý pocit smädu. Neznáša teplo. Túži po chlade a čerstvom vzduchu, úteche. Miluje sladkosti a zmrzlinu. Averzia na tučné jedlá. Môže sa objaviť časté grganie. 

​Prípad z praxe - zápcha u dvojročného dievčatka

Raz mi napísala kamarátka, či jej neviem pomôcť s dcérkou, ktorá odmieta chodiť na nočník. Má už tri roky a ​už začala chodiť do škôlky. Problém začal asi pred rokom, keď si začala uvedomovať, že kaká a chodí na nočník. Stolica býva každý druhý deň alebo keď je problém, každé 3-4 dni. Vtedy je na konci zaschnutá, tvrdá, následne bolí pri tlačení, vytvorila sa fisúrka z nadmerného tlačenia. Asi pred rokom užívala preháňadlo, ktoré pomohlo iba na krátko. Rodičia ho vysadili, pretože je návykové. Chvíľu pomáhala slivková voda, ale teraz nepomáha ani tá. Keď to na ňu príde, väčšinou okolo obeda alebo večer, behá okolo stola po špičkách, zadržiava, ale keď to je na konci, tak po prehováraní si sadne a kaká. Do plienky nemala problém kakať. Bojí sa ísť na stolicu.

Dievčatko má rada studené jedlo alebo nie príliš teplé, mlieko, sladkosti. Potí sa v oblasti chrbta, ale ​najmä na hlave. Keď príde na kakanie, je nervózna, nikam nechce ísť, lebo sa vyprázdňuje iba doma. V škôlke sa pociká, keď plače za maminkou, alebo sa hanbí pýtať na WC. Dievčatko, ako som ho poznala, pôsobilo mäkkým dojmom, bolo blonďavé, spokojné v blízkosti matky a svojom svete, no vie si postaviť hlavu, keď niečo chce. Chce vykonávať potrebu iba doma. Odporučila som jej Calcareu carbonicu 30CH v kombinácii s Nitric acid 9CH. Nitric acid ma zahojenie trhlineik, ktoré sa tvorili po vypudení stolice, ten mala vysadiť po troch dňoch a pokračovať len s Calcareou carbonicou. Po troch dňoch mi písala, že po začatí užívania do dvoch dní išla dcéra na nočník s menšími protestami ako ​v minulosti. Stolica bola mäkšia a nie taká hustá, bez bolesti na konci. Nasledujúci týždeň bola stolica každý druhý deň celkom v poriadku, na siedmy deň si sadla sama na nočník a v pokoji sa vyprázdnila. Potom aj ďalší deň. 

​Charakteristika homeopatika Calcarea carbonica

Zvolené homeopatikum Calcarea carbonica je známe aj svojím chýbajúcim pocitom vyprázdniť sa, dieťa býva spokojné i počas zápchy. Má studené ruky a nohy, stav sa zhoršuje chladom, vlhkom, námahou duševnou alebo telesnou. Môže mať podivné chute ako napríklad mydlo, omietku, zem a podobne. Z potravín má rado vajíčka, sladkosti. Môže mať odpor alebo túžbu po mlieku. Zlepšuje teplé počasie, sucho. Túži po domove. 

Zápcha a zadržiavanie stolice u detí

 Prípad z praxe - zadržiavanie stolice

Chlapček 2,5r. zámerne zadržiava stolicu, keď už to na neho ide tak zámerne zatlačí stolicu do vnútra, potom ako sa podarí ho dostať na WC ide normálna stolica a on je spokojný, pri tom si vyžaduje matkinu prítomnosť, najradšej potrebu robí len doma, mimo domova mu to nejde. Odmieta ísť na stolicu povie: „ to nie je pekné“. Predzvesťou býva aj inkotencia – únik moča, pobehovanie na špičkách. Občas sa mu stáva, že sa pociká aj v noci. Bolieva ho bruško, ktoré je nafúknuté. Má rád jogurty, mäso, cestoviny, sladké. Nemá rád ovocie, zeleninu. S tekutinami nemá problém, dokonca ich vyžaduje. Stolica u neho býva buď obdeň alebo raz za 5-6 dní. Sulphur, ktorý bol zvolený postupne odstránil odmietanie stolice. Chlapček sa začal sám pýtať na WC a matku už ako spoločnosť k tomu nepotreboval. Objavila sa chuť na ovocie, ktoré si začal sám pýtať. 

​Charakteristika homeopatika Sulphur

Sulphur rád hromadí veci a nerád sa s nimi lúči. Preto i jeho telo si rado hromadí odpadové látky, ktoré má potom problém vypudiť von. Brucho býva nafúknuté. Chuť k jedlu je malá, dokonca sa môže vytratiť, ale je tu veľká túžba po tekutinách. Chutí mu sladké a slané. Má odpor k teplu, túži po čerstvom vzduchu. Stolica je príliš veľká a bolestivá, dieťa sa bojí ísť na stolicu, kvôli bolesti to pri prvom pokuse vzdá. Má odpor k kúpaniu alebo má prehnané nároky na čistotu. Zlepšuje suché teplé počasie, potenie, čerstvý vzduch, pohyb, odkryté nohy. Zhoršuje atmosferické zmeny, kľud, nedostatok pohybu, uzavretý priestor, 11 hod. doobeda, v noci.

Zápcha a zadržiavanie stolice u detí

Ďalšie homeopatiká, ktoré sú pri zápche často ​používané:

​Homeopatikum Opium sa prejavuje tvrdou čiernou stolicou. Človek nepociťuje nutkanie na stolicu celé dni alebo stolica ustupuje. Problém vypustiť flatus, kŕče v črevách, vtedy dieťa plače vo dne v noci. Je to veľmi ​časté homeopatikum aj u novorodencov, kedy primárnou príčinou problémov je stres a strach s pôrodu u matky, alebo lieky užívané na konci tehotenstva, úľak matky počas tehotenstva. Dieťa môže byť ospalé a tiché. Zhoršuje sa teplom a spánkom. Odmieta jesť.

Ďalším zaujímavým ​homeopatikom je Phosphorus, ktorý miluje chladné nápoje, studené mlieko, studené jedlo, zmrzlinu. Zhoršujú teplé nápoje, varené mlieko. Aj napriek tomu, že túži po veľkom množstve vody, trpí na obstipáciu. Jeho stolica je tvrdá, tuhá úzka (ako psík), vytlačená s veľkou námahou, môže sa objaviť krv v stolici, fisúry. Dieťa túži po spoločnosti, ľahko sa vyľaká. Je citlivé na atmosferické zmeny, je ako chodiaci barometer. Stačí mu krátky spánok, aby načerpal energiu, no so zaspávaním má problém, bojí sa strašidiel, duchov, stále opúšťa postieľku a vyhľadáva spoločnosť.

Nux vomica– antidotuje nadmerné podávanie preháňadiel a liekov. Dochádza k neúplnému vyprázdneniu stolice, akoby časť ostávala v pozadí. Je tu absencia túžby po defekácii. Spôsobuje ju málo pohybu – je to dobrý liek pri cestovnej zápche. Deti sú nekľudné, podráždené, často postihnuté zažívacími ťažkosťami. V školskom veku sú súťaživé v športoch, učení a ťažko sa vyrovnávajú s prehrou. Môže sa objaviť žiarlivosť voči súrodencom alebo deťom v škole. Silné strachy z tmy. Deti sa boja chodiť na stolicu, lebo ich stolica je tvrdá a bolestivá.

Alumina– časté homeopatikum u novorodencov. Nervový systém je spomalený, čo sa môže prejaviť spomalenou peristatikou alebo zápchou. Objavuje sa suchosť slizníc, stolica hoci je mäkká ťažko sa vyprázdňuje. Bolestivosť konečníka po vyprázdnení. Zhoršuje teplo, zemiaky. Zlepšuje čerstvý vzduch, vlhké počasie. 

Lycopodium- nafúknuté a napnuté bruško, lepšie odchodom plynov a grganím. Dieťa nemá rado tlak- tesné oblečenie v oblasti bruška. Je počuť hlasné škvŕkanie v brušku. Zlepšuje jemné masírovanie bruška. Zhoršuje jedlo, ospalosť po jedle. Stolica je tvrdá a suchá na začiatku, potom mäkká. Dieťa je podráždené pri prebudení, precitlivené, diktátorské, plačlivé pre maličkosti. Zápcha sa prejavuje, keď je preč z domova. Psychická príčina – strach, ľak, žiaľ, poníženie, úzkosť, jazda v kočiari.

Silicea– zápcha bez nútenia na stolicu tzv. „hanblivá stolica“ – stolica sa zaťahuje, i keď bola ​už skoro vypudená. Môžu sa objaviť rektálne abscesy, fisúry, fistuly. Dieťa túži po sladkostiach, vajíčkach. Má odpor k mlieku, mäsu, soli. Dieťa môže byť precitlivené, zároveň podráždené a neústupné, Zároveň sa u nich objavuje poddajnosť a hanblivosť.

Medorrhinum– častý liek u novorodencov (0-4 týž.). Dieťa má veľkú chuť k jedlu, vyrážky okolo konečníka, plienkovú dermatitídu – akoby bola koža poškriabaná. Pri zápche sa musí zaprieť, aby vytlačilo stolicu. 

Borax– deti do 1 roka – dieťa má strach z pohybu zhora nadol, plače, má strach s eskalátorov, so schodov, húpania v kresle, nemá rado výťahy. Zelená, slizovitá stolica, ktorá je vypudená s bolesťou. Citlivosť na zvuky, ľaká sa pri nich. Časté afty v ústach, nose. Kojenec pije s ťažkosťami, dôvod môže byť, že ústa sú celé bolestivé. Časté nútenie na stolicu, keď sa mu podarí vypudiť stolicu, tak je spokojné, šťastné, čulé, zatiaľ čo predtým bolo nevrlé, uplakané a nespokojné.

Bryonia- Pre Bryoniu je typická suchosť všetkých slizníc, aj keď má veľký smäd a chuť na veľké množstvo tekutín. Stolica je sucha, objemná, tvrdá, hnedej až čiernej farby, ktorá sa drobí bez nútenia na stolicu. Deti nemajú radi, keď ich niekto nosí alebo dvíha. Chcú veci, ktoré nemôžu mať a potom ich odmietajú. Niečo chce, ale nevie čo. Zhoršujú teplé nápoje, kapusta, hrach, fazuľa, pohyb nahor. Zlepšuje absolútny kľud, tlak, studené nápoje a jedlo, studené obklady.

​Homeopatia je krásny a nenásilný spôsob, ktorým môžeme pomôcť sebe, deťom, svojim blízkym. Dostáva telo do rovnováhy aj pri probléme akým je zápcha. Niet nad krásny a šťastný detský úsmev.​


Použitá literatúra: