Problémy s dojčením

problémy s dojčením

Autorka: Borovská Soňa​​​​

Materské mlieko je najprirodzenejšou stravou pre čerstvo narodené bábätko. Posilňuje jeho imunitu a prináša mu výživu doslova na mieru. Nehovoriac o tom, že stimuluje jeho vývin a dozrievanie štruktúr orgánov, najmä mozgu.

Materské mlieko sa mení v priebehu prvých dní. Predné mlieko je redšie ako zadné mlieko, ktoré je bohaté na bielkoviny, laktózu a zvyšné živiny a je aj dostatočným zdrojom vody. Zadné mlieko je zdrojom energie,  je bohaté na tuky. Každá jedna dávka materského mlieka je tekutým zlatom. Svojím zložením mu poskytuje dieťatku prirodzenú ochranu pred infekciami. Dojčenie je prospešné aj pre mamu dieťatka. Môže zabrániť rozvinutiu popôrodnej depresie, znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka aj osteoporózy. V prvých dňoch dojčenia môže niektoré mamičky prekvapiť niekoľko problémov. Buď sa trápia nedostatkom mlieka alebo sa sťažujú na bolestivé bradavky, či naliate prsia. V tomto článku sa dozviete, ako tieto problémy zvládnuť pomocou homeopatie.

Nedostatok materského mlieka

Ricinum communispomôže s nepríjemnosťami ohľadom nedostatku materského mlieka. Podávame v nízkej potencii 5CH 3 až 5 globuliek 3-krát denne. Ricinum communis v potencii 30CH v homeopatii používame aj na postupné odstavenie dojčenia. V takom prípade podávame Ricinum počas prvého týždňa 3 až 5 globuliek 2 krát denne. V druhom týždni podávame 3 až 5 globuliek 3 krát denne, až do úplnej zástavy laktózy.

Pulsatila - vyvoláva a podporuje  tvorbu mlieka. Reguluje celkový hormonálny systém .

Bolestivé bradavky   

Príčinou rozpraskaných bradaviek   býva  nesprávne priloženie alebo nesprávna technika dojčenia.  Od samotného začiatku sa pri dojčení snažte striedať rôzne polohy, aby bol tlak na bradavku vždy na inom mieste. Dôležité je tiež kontrolovať, či sa bábätko správne prisaje – teda uchopí celú bradavku.  Pred dojčením prsia mierne rozmasírujte a nahrejte. Mlieko sa bude lepšie uvoľňovať a bábätko nebude musieť tak silno cucať.                           

Phytolacca decandra - pomáha pri bolestivých prsníkoch s prasknutými bradavkami, ktoré pri kojení bolia, ale aj v prípade tvorby mlieka po ukončení dojčenia. 

Nitricum acidumak sú bradavky prasknuté, veľmi bolestivé na dotyk a ľahko krvácajú. 

Graphitesv prípade mokvajúcich prasklín na bradavke. Na bradavkách sa tvorí medovo žltý sekrét, ktorý zaschne, no pri odstránení zaschnutého sekrétu, začne rana krvácať. 

Castor equi na rozpraskané a bolestivé bradavky,  pokiaľ nie sú prítomné žiadne ďalšie symptómy.

Borax ak sa na bradavkách tvorí povlak pripomínajúci zrazené mlieko, pod ktorým sa nachádza červená koža.  Dieťa má v ústach afty potiahnuté bielym povlakom, veľ sliní a nesprávne saje. Homeopatikum podávame  matke a j dieťaťu. Deťom podávame roztok, ktorý si pripravíme tak, že v 100ml kojeneckej vody rozpustíme pár globuliek Boraxu a podávame 3 krát denne po čajovej lyžičke. 

Zápal prsníka

Zápal prsníka (mastitída) sa najčastejšie vyskytuje u dojčiacich žien, najmä v prvých týždňoch dojčenia. Môže nastať po vynechanom alebo prerušenom kojení, kedy sa prsia preplnia. Riziko zvyšuje aj nesprávna technika dojčenia.

Phytolacca - ak je prsník je na dotyk horúci, s pulzujúcou bolesťou, ktorá vyžaruje do tela. Zápal môže sprevádzať vysoká horúčka a veľká bolesť svalov a kĺbov. Prsia sú napäté a tvrdé. Zlepšuje kľud a teplo.

Belladonna pri zapálených a zdurených prsníkoch, ktoré sú červené a opuchnuté. Nástup symptómov je náhly a bolesť pulzujúca.

Apis mellifica - zápal prsníka sprevádzaný teplotou, opuchom a bodavými až pálivými bolesťami. Prsník má ružovkastú farbu a úľavu od  bolesti prinášajú studené obklady, naopak umývanie teplou vodou bolesť prsníka zhorší. 

Bryoniaprsníky sú bledé, bolestivé, horúce a tvrdé. Bolesť je pichavá, zhoršená najmenším pohybom.

Všetky uvedené homeopatiká odporúčame užívať v nízkych potenciách ( 5CH, 9CH ) 3 až 5 globuliek 3 krát denne. Tieto informácie sú informatívneho charakteru a nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na skúseného homeopata, lekára alebo lekárnika.