Peľová alergia

By Zuzana Vojteková / 26. februára 2018
Pelova alergia
Kýchanie, vodnatá nádcha, upchaný nos, svrbenie a slzenie očí. To všetko sú príznaky peľovej alergie, ktorú poznajú mnohí z nás a ktorá sa často hovorovo nazýva „senná nádcha“. Najčastejšia je u nás alergia na peľ tráv (asi 50 % prípadov), približne po 25 % pripadá na pacientov alergických na peľ drevín a bylín. Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentná alergia).

Najčastejšími sprievodcami alergií sú pele drevín, tráv a burín. Peľovú sezónu môžeme v našich podmienkach rozdeliť na tri obdobia, kedy v každom z nich prevláda iná skupina alergénov:

 • skoré jarné obdobie, kedy sa v ovzduší vyskytuje najmä peľ drevín,
 • druhá polovica jari až prvá polovica leta s prevahou peľu tráv a obilnín,
 • obdobie vrcholiaceho leta a skorej jesene, v ktorom je hlavnou alergizujúcou zložkou ovzdušie plné peľu bylín.

Koncentráciu peľu v ovzduší výrazne ovplyvňuje počasie. Horúce, suché a veterné počasie napomáha šíreniu peľu. Naopak, dážď zráža peľ k zemi a znižuje riziko ťažkostí. Príznaky – alergia na peľové zrná môže spôsobiť:

Zápal spojiviek

Peľové zrná sa môžu ľahko dostať do očí. Zápal spojivky sa prejavuje svrbením, sčervenaním a slzením očí. Zvýšená tvorba sĺz je snahou oka vymyť dráždivú látku. Slzy s cudzorodými časticami sa zhromažďujú vo vnútornom kútiku oka, ktorý si postihnutí neustále trú v snahe zbaviť sa svrbenia. Tým samozrejme dochádza k ešte väčšiemu dráždeniu oka a k silnejšiemu svrbeniu.

Nádcha

Najdôležitejšou funkciou nosa je filtrovať vzduch, aby boli ochránené pľúca. Svrbenie a kýchanie vzniká účinkom histamínu uvoľneného v tkanivách nosa pri alergickej reakcii na peľ.  Svrbenie v ústach je dôsledkom zanesenia peľových zŕn z dýchacích ciest cez nosohltan do úst. Často sa objavuje i svrbenie uší, ktorého príčinou nie je peľ z vonkajšieho prostredia, ale nervové prepojenie zadnej steny nosohltanu s uchom. Pri alergickej reakcii na peľ dochádza ku zvýšenému množstvu nosnej sekrécie – vodnatej tekutiny, ktorá voľne vyteká, takže postihnutý neustále popoťahuje a posmrkáva. Plný upchaný nos je výsledkom opuchu nosnej sliznice. Úplne upchanie nosa vedie k bolestiam hlavy, poruchám spánku a dýchaniu ústami.

Ekzém

Začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách.

Priedušková astma

Hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti. Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané spánkovými ťažkosťami a pocitom únavy.

V klasickej medicíne sa používajú úľavové lieky (antihistaminiká - blokujú účinok histamínu; lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch) a preventívne lieky s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne a liečia alergický zápal (kortikosteroidy – vo forme inhalačnej majú minimálne nežiaduce účinky, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti; antileukotriény - blokujú účinky látok, ktoré sa pri alergickej reakcii tvoria a produkujú ich bunky pri zápale); moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom).

Homeopatia ponúka viaceré možnosti liečby peľovej alergie. Pri ľahších prejavoch alergie vystačíme s homeopatikami, ktoré sú voľne dostupné v každej lekárni. Pri ťažších formách alergie je nutné vyšetrenie homeopatom a určenie konkrétnej individuálnej liečby. Homeopata zaujímajú nielen príznaky alergie, ale aj spôsob reakcie človeka na vonkajšie podnety (chlad, teplo, stres...), jeho správanie, periodicita ochorenia, charakter vylučovaných sekrécií, doterajšia liečba, a pod.

Celková homeopatická liečba môže byť samostatná, alebo pri komplikovaných alergických prejavoch kombinovaná spočiatku s klasickými liekmi a po niekoľkých mesiacoch sa dá prejsť len na liečbu homeopatickú. Skúsenosti hovoria, že každá nasledujúca jar sa stáva znesiteľnejšou, prejavy sezónnej alergie sú menej výrazné, až nakoniec úplne vymiznú. Jej výhodou je to, že je neagresívna, netoxická a nezaťažuje organizmus človeka. Nemá nijaké kontraindikácie. Preto je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane dojčiat a tehotných žien.

Viaczložkové homeopatické prípravky (tzv. komplexné preparáty)

 • check
  Rhinallergy – na slzenie a pálenie očí, vodnatý výtok z nosa, kýchanie, pocit upchatého nosa, svrbenie nosohltana a alergický kašeľ. 
 • check
  Coryzalia – vďaka svojmu zloženiu pôsobí na nádchy rôzneho pôvodu – alergické, akútne aj chronické. Voľne obaľované tablety sa nechávajú voľne rozpúšťať v ústach v okamihu prvých prejavov choroby.
 • check
  Luffa compositum – na kýchanie, dráždivý kašeľ, vodnatý výtok z nosa, svrbenie mäkkého podnebia, slzenie a pálenie očí. Existuje vo forme tabliet alebo nosového spreja. Obe liekové formy možno používať súbežne.

Jednozložkové homeopatické prípravky (tzv. monokompozitné preparáty)

V niektorých prípadoch je potrebné nájsť presné homeopatikum, pri hľadaní ktorého homeopat skúma človeka ako celok. Najčastejšie predpisované homeopatiká sú:

 • check
  Allium cepa - používa sa pri nádche alergického pôvodu a pri akútnom astmatickom záchvate. Môže vyliečiť jednu tretinu všetkých akútnych alergických rhinitíd (tzv.sennú nádchu), minimálne pre nastávajúcu sezónu. Úplné uzdravenie vyžaduje hlbšie pôsobiace homeopatikum, ktoré sa podáva po odznení akútnych symptómov.
 • check
  Amonium carbonicum - typické je kýchanie v noci alebo ráno pri vstávaní.
 • check
  Dulcamara - senná nádcha sa prejavuje hlavne na konci leta alebo na jeseň.
 • check
  Pulsatlila – typické je kýchanie, ktoré je zhoršené pobytom vonku, večer a pobytom v teplej miestnosti.
 • check
  ​​​​Sabadilla - hlavným kľúčovým príznakom je mohutné kýchanie a záchvatovitý charakter kýchania. Prichádzajú záchvaty kýchania (10 a viac za sebou), ktoré sú zhoršené chladom a vôňami. Ďalším príznakom je svrbenie a šteklenie v nose a riedky a hojný výtok z nosa. Symptómy nádchy sú zlepšené teplom a teplými nápojmi.
 • check
  Saguinaria - pri alergii a alergickej astme, ako aj pri sennej nádche a pri tzv. kvetinovom nachladnutí (človek je citlivý na pachy a vônu kvetín). Typické je aj pálenie v nose, ústach a v hrdle.
 • check
  Sticta – typické je šteklenie v nose, veľké kýchanie a suchosť hrdla, zadná nádcha s hlienami, upchatý nos, alergická astma.
V prípade, že trpíte alergickou nádchou, resp. peľovou alergiou a homeopatiká spomenuté v tomto článku vám neprinášajú úľavu, neváhajte kontaktovať skúseného homeopata, ktorý vám od vašich ťažkostí môže skúsiť pomôcť pomocou presne vybraného homeopatika na základe vášho celkového fyzického a mentálneho stavu.
Autor: Ing. Zuzana Podmanická