Orgánový predpis

orgánový predpis
Autorka: Oľga Holúbková

Možnosti homeopatického predpisu

V homeopatii existuje pri predpise vhodného homeopatika viac prístupov – konštitučný (zahŕňa súbor mentálnych, emocionálnych a fyzických symptómov človeka), akútny predpis (ten je založený na akútnych a lokálnych príznakoch), genus epidemicus (je využívaný pri rôznych epidémiách napr. chrípkových) a orgánový predpis (ten je smerovaný na problémy súvisiace s orgánovým postihnutím).

Orgánový predpis

Pozrieme sa bližšie na orgánový predpis. Táto metóda využíva silnú afinitu daného homeopatika k určitému orgánu v tele človeka a používa sa u pacientov najmä vtedy, ak je potrebné najskôr liečiť orgán, aby sa mohol vyliečiť celý organizmus. Väčšinou sa aplikuje v nízkych potenciách – do 5CH alebo 5DH.

Homeopatiká orgánového predpisu môžu byť pripravené z minerálov, rastlín, živočíchov alebo aj sarkód (hlavne z endokrinných žliaz - Thyroidinum, Insulin, Adrenalin, Adrenal whole gland, Folliculinum, Pituitrin). V nižšie uvedenej tabuľke uvádzam príklady orgánových liekov. Bližšie sa zameriam na niektoré homeopatiká rastlinného pôvodu a porovnám ich bylinné liečebné vlastnosti s homeopatickým orgánovým obrazom.

Niektoré názvy homeopatík priamo hovoria pre aký orgán sú vhodné, napr. Pečeňovník (Hepatica) = na pečeň, Kostihoj (Symphtum) = na kosti, Krvavček (Sanguinaria) = na krv.

Existujú homeopatiká, ktoré sa predpisujú formou orgánového predpisu na základe toho, aké terapeutické vlastnosti má rastlina / bylina pre človeka v nehomeopatickej podobe. Napr. Pesterec Mariánsky (Carduus marianus) je vhodný na problémy s pečeňou. Carduus marianus v homeopatii pomáha práve orgánom pečene a žlčníka.

Ovos siaty (Avena sativa). Jeho terapeutické účinky sa využívajú najmä pri nervovej vyčerpanosti, nespavosti, predráženosti, znižovaní krvného tlaku, úprave krvného obehu, detoxikačných kúrach alkoholikov a toxikomanov. Homeopatický prípravok z neho má afinitu práve k nervom a mozgu.

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perfolitatum) sa v ľudovom liečiteľstve využíva okrem iného pre upokojujúce a antidepresívne účinky, tiež zužuje cievy a posilňuje kapiláry. V homeopatii má afinitu pri orgánovom predpise k nervom a mozgu.

Taraxacum officinale (Púpava Lekárska). Odvar z koreňa púpavy používali naše staré mamy pri ekzémoch, ochorení obličiek, žlčníka a pečene, pri obličkových a močových kameňoch, pálení záhy, nechutenstve a zápche. Homeopati ho predpisujú v rámci orgánového predpisu na problémy pečene.

Convallaria majalis (Konvalinka voňavá) sa vo farmakológii používa do liečivých prípravkov, predpisovaných pri chorobách srdca, proti vodnatosti a pri epilepsii. Rastlina je prudko jedovatá (otrava môže zapríčiniť smrť). Pri orgánovom homeopatickom predpise má vzťah k srdcu.

Prvoradou liečivou schopnosťou Arctium lappa (Lopúcha väčšieho) je silné čistenie krvi. To ho radí medzi výborné rastlinné lieky na všetky druhy kožných chorôb, pričom sa používa zvonku aj vnútorne. Známe sú aj jeho priaznivé účinky na rast vlasov. V rámci orgánového predpisu má silnú afinitu práve ku koži a kožným problémom.

Lycopodium clavatum (Plavúň obyčajný) má v bylinkárstve rôzne využitie. Mária Trebenová doporučovala plavúňový zápar pri zápaloch pečene, pri chorobnom bujnení väzivového tkaniva pečene, dokonca aj pri zhubnom charaktere. Pri týchto ochorenia podľa jej záznamov vracala až zázračne táto bylinka rekonvalescentom plnú silu. Aj v homeopatii má Lycopodium clavatum vzťah k pečeň a žlčníku.

Berberis aquifolium (Mahónia cezmínolistá) sa dnes vysádza v záhradách a parkoch. Jej zúbkaté kožovité listy sa využívajú pri aranžovaní kvetín. Bobule sa v minulosti využívali na výrobu vína a pálenky. V severoamerickej tradičnej medicíne sa Mahónia používala na liečenie horúčok, hnačiek, porúch trávenia, dny, reumatických chorôb ale najmä na kožné ochorenia. V homeopatii má afinitu práve ku kožným problémom.

Scolopendrium vulgare (Jelení jazyk). Táto bylina bola odporúčaná ako liečivá rastlina v ľudovom liečiteľstve najmä ako tonikum na slezinu. Aj v homeopatii je jej používaná v rámci orgánového predpisu práve na problémy sleziny.

Rastlina Alfa alfa (Lucerna siata) má vysoký obsah esenciálnych enzýmov, chlorofylu, minerálnych látok a vitamínov, výrazne podporuje trávenie a liečenie chorôb pankreasu a pečene. V rámci orgánového predpisu patrí k homeopatii, ktorá lieči tráviace problémy.

Hamamelis virginica (Hamamel virgínsky). Liečivé látky z Hamamelu virgínskeho sú súčasťou liečivých prírodných prípravkov pri hnačkách, hemoroidoch a kŕčových žilách. Pomáha aj pri zápaloch ústnej dutiny a zápaloch ďasien. V homeopatii má afinitu k žilám.

Chelidonium majus (Lastovičník väčší) je v prírodnom liečiteľstve spoľahlivým prostriedkom pri ťažkých chorobách pečene. Čaj z tejto rastliny prečisťuje krv aj pečeň pôsobí veľmi priaznivo i na látkovú výmenu. V rámci orgánového predpisu v homeopatii je učený práve pre povzbudenie samoliečivej sily pečene.

Hydrastis canadensis (Voduľka kanadská) má veľa rôznych terapeutických vlastností. Môže byť užívaná na trávenie aj na odstránenie vredov. Voduľka pôsobí na funkčné poruchy žalúdka, gastritídu, atonickú dyspepsiu, chronickú zápchu, preťaženie pečene, cirhózu, dlhotrvajúce horúčky, problémy s maternicou krvácanie po pôrode, poruchy na slizničných povrchoch, žlčové kamene a ďalšie. Má výraznú afinitu k pankreasu, pečeni, žlčníku aj k žalúdku.

Terapeutické vlastnosti rastlinného kríka Uva ursi (Medvedica lekárska) pomáhajú pri liečbe infekčných ochorení obličiek a močového mechúra. Rastlina je podobná brusnici. Droga má aj protizápalové účinky na sliznici tráviaceho traktu, pomáha pri hnačkách. V rámci orgánového predpisu pomáha dať Uva ursi do rovnováhy vylučovacie orgány človeka.

Pulsatilla (Ponikec) sa podľa stredovekých liečiteľských tradícii používal proti moru. Výsledok bol otázny. Poniklec je totiž silne jedovatý a vytvára toxíny spomaľujúce srdečný tep a znižujúce krvný tlak natoľko, že dôjde až ku kóme. Inak sa tiež v ľudovom liečiteľstve používal na vonkajšie použitie proti ekzémom a reumatizmu. Pri tejto rastlinke nie je až taký priamy homeopatický orgánový súvis. Homeopatikum Pulsatilla má afinitu k problémom prostaty a žíl.

Berberis vulgaris (Dráč obyčajný). Celá rastlina okrem plodov je jedovatá. Alkaloid berberin, ktorý sa nachádza v kôre toho kríka, vykazuje silné protizápalové účinky na celú radu mikroorganizmov napr. stafylokoky, streptokoky, pôvodcov nadúvacích ochorení (salmonela), cholery, giardiózy, infekcií močových ciest, alebo vaginálnej mykózy. V homeopatickej praxi pri orgánovom predpise je Berberis vulgaris úspešne používaný práve pri problémoch vylučovacích orgánov a obličiek.

Bylina Solidago virgaurea (Zlatobyľ obyčajná) má všestranné liečivé schopnosti, z ktorých najvýznamnejší je diuretický (močopudný) a protizápalový účinok. Zlatobyľový čaj pôsobí detoxikačne a podáva sa ako doplnok pri prudkých zápaloch močového mechúra a obličiek, aj pri chronických ochoreniach ľadvín, rozpúšťa a vyplavuje močové kamienky a piesok. Homeopatia Solidago virgaurea má v rámci orgánového predpisu silnú afnitu práve k obličkám.

Crataegus oxyacantha (Hloh obyčajný). Účinky hlohu sa v ľudovom liečiteľstve spájajú so srdcom. Odvar z hlohu, zlepšuje srdcovú činnosť, rozširuje cievy, zlepšuje výkonnosť srdcového svalu, znižuje tlak krvi a hladinu cholesterolu, potláča sklerotické prejavy, má upokojujúce účinky a pomáha pri nespavosti. V homeopatii má afinitu k srdcu a tepnám.

Fucus vesiculosus je u nás známa podnázvom Chaluha bublinatá. Tieto riasy sa nachádzajú na pobreží Severného mora, západného Baltického mora, Atlantiku a Tichého oceánu. Riasa bola pôvodným zdrojom jódu (objavené v roku 1811) a bola používaná na liečbu strumy, zdurenia štítnej žľazy (práve v súvislosti s nedostatkom jódu). V roku 1860 sa tvrdilo, že riasa pôsobí aj na močový mechúr a môže pôsobiť proti obezite (zvyšuje rýchlosť metabolizmu). V homeopatii má afinitu k štítnej žľaze.

Nux Vomica (Strychnínovník indický) je pôvodom divo rastúci strom tropickej Indie a priľahlých oblastí. Vo farmakológii sa používa strychnín, ktorý sa vyskytuje v semenách tohto stromu – používa sa napr. na povzbudenie chuti do jedla, pri otrave botulotoxínom a podobne. V homeopatii má orgánovú afinitu k pečeni a k žlčníku.

Strophanthus hispidus (Strofant jedovatý) rastie v tropickej Afrike, hlavne pri rieke Zambezi. Z jedovatých, veľmi horkých semien pripravujú domorodci prudký jed kombé, ktorým potierajú smrtonosné šípy. Neskôr sa zo semena v Európe začali pripravovať v lekárňach tinktúry odporúčané proti srdečným problémom a proti vodnateľnosti. Pri orgánovom predpise má tiež vzťah k srdcu.

Baptisia tinctoria je bylina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Jej korene boli u Indiánov používané ako liek na prechladnutie a infekcie, s veľmi rýchlymi prejavmi, ktoré vyústili až do septického stavu. Pri orgánovom predpise v homeopatii je vodítkom práve sepsa a septický stav.

Phytolacca decandra (Líčidlo americké) má pôvod na americkom kontinente. Rastlina je smrteľne jedovatá, jedlé sú len mladé mäkké listy. Rastlina sa používala v ľudovom liečiteľstve na liečenie vyrážok, bolesti v kĺboch, infekčné ochorenia s vysokou horúčkou, zápaly slizníc, predovšetkým dýchacích orgánov, zápal mliečnej žľazy alebo ochorenia reumatického pôvodu. V rámci homeopatického orgánového predpisu má Phytolacca decandra vysokú afinitu k prsníkom.

Echinacea angustifolia (Echinacea úzkolistá) je pôvodom zo Severnej Ameriky. Indiáni už v minulosti používali jej korienky na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom. Dnes sa Echinacea špeciálne pestuje pre potreby farmaceutického priemyslu, kvôli pozitívnym aktivizačým vlastnostiam na imunitný systém. V homeopatii je jej hlavný obraz pre orgánový predpis – problémy s krvou až sepsa.

Účinok rastliny Vitex agnus castus (Vitex jahňací) bol opísaný v herbári už v roku 1633. Táto liečivá bylina má aj názov Chaste (cudný) Tree Berry a tento názov bol odvodený od pozorovaného používania tejto rastliny u mníchov, ktorí s pomocou výťažkov z tejto rastliny znižovali svoju pohlavnú túžbu (libido). Dnes je táto bylinka obľúbená hlavne u žien, pretože obsahuje hormonálne účinné látky, ktoré sú uplatňované predovšetkým pri menštruačných problémoch. V homeopatii pri orgánovom prepise má vzťah k mužským pohlavným orgánom.

Uplatnenie hlavných orgánových homeopatík

Každý orgán, či sústava majú niekoľko hlavných orgánových homeopatík, ktoré s nimi, súvisia a môžu stimulovať ich činnosť. Výber aj v tomto prípade závisí od konkrétnych prejavov problematickej oblasti. Napríklad, v prípade pečene môže ísť o homeopatiká Chelidonium majus, Carduus marianus, Taraxacum officinale, Cholesterinum, Hydrastis canadensis, Magnesium muriaticum, Lycopodium clavatum, Nux Vomica, Phosphor. Preto je vhodné poradiť sa ohľadom výberu orgánového homeopatika so skúseným homeopatom. Orgánové homeopatiká môžu pomôcť mozgu, nervom, srdcu, chlopniam, žalúdku, pečeni, žlčníku, pankreasu, slezine, vylučovacím orgánom, obličkám, ženským a mužským pohlavným orgánom, krvi, koži, kostiam,  štítnej žľaze, nadobličkám, hypofýze a podobne.

Zdroj: seminár dr. Vladimír Petroci 14. - 16.2.2016

Obrázky sú len ilustračné. Zdroj: pixabay.com