Nádcha a nachladnutie z pohľadu homeopatie

By Admin / 20. januára 2017
nádcha a nachladnutie z pohľadu homeopatie

Čo je to nádcha?

Nádcha alebo „prechladnutie“ je infekcia nosnej sliznice, resp. predstavuje zápal sliznice nosa s nadmernou produkciou hlienu, pričom sa prejavuje zníženou kvalitou a niekedy aj nemožnosťou dýchania cez nos. O nádche môžeme hovoriť, ak sa vyskytujú nasledovné príznaky: sekrécia z nosa, upchanie nosa, kýchanie, ktoré sa však môžu pri rozšírení tohto ochorenia prejaviť aj v podobe zvýšenej telesnej teploty, kašľa a bolesti v krku. Sprievodným javom je aj malátnosť, vyčerpanosť a únava. Je to zároveň signál, že ľudský organizmus bojuje proti zimným vírusom, pričom však musíme podotknúť, že napriek tomu, že sa toto ochorenie najčastejšie prejavuje na jeseň, za sychravého, studeného počasia ako aj v zime, kedy je spolupôsobiacim faktorom chlad. K ochoreniu však môže dôjsť aj počas letného obdobia. V porovnaní so zimnými mesiacmi, kedy je oslabený imunitný systém, čo uľahčuje prienik vírusov cez nosovú sliznicu, z čoho rezultuje, že primárnou príčinou pre jej prepuknutie nie je samotný chlad ale najčastejšie vírusy (mikroorganizmy), je v letných mesiacoch toto ochorenie častokrát vyvolané napr. pri používaní klimatizácie, čo výrazne oslabuje náš imunitný systém, nakoľko dochádza k nemalým teplotným výkyvom. Na oslabenie imunity majú samozrejme vplyv aj ďalšie nezanedbateľné faktory, akými je príliš vysoká fyzická záťaž, stresové situácie ale aj emočná záťaž a pod.

Komplikácie nádchy

Napriek tomu, že nádcha je síce nezávažnou, ale pomerne častou a veľmi nepríjemnou infekciou, jej pôvodcom je viac ako 200 vírusov, ktorých rôznorodosť a špecifickosť môže rezultovať do :

  1. Recidív - často opakovateľných nádch, ktoré vyvolajú krátkodobú imunitu vo vzťahu k hostiteľským vírusom.

  2. Nádchy rôznorodého charakteru „združujú rôzne symptómy alebo možné komplikácie podľa imunity pacienta pôsobenia vírusu: akútna otitída (50% komplikácií u malých detí), akútna sinusitída (najčastejšia u detí starších ako 3 roky a u dospelých), akútna bronchitída“ .

V momente keď na nosovú sliznicu zaútočí vírus, začína lokálna zápalová reakcia, ktorú sprevádza opuch sliznice a problémy s dýchaním, čo spôsobuje pocit tzv. upchatého nosa. Dôvodom sekrécie z nosa je produkcia buniek hlienu, ktorý inkorporuje biele krvinky a protilátky. Jednoducho povedané, bunky tak činia za účelom zachytenia vírusu a sekrécia z nosa je tak obranným mechanizmom organizmu. Tento prejav je teda veľmi užitočný, aj keď subjektívne veľmi nepríjemný.

Nádcha a homeopatia

nádcha a nachladnutie

V prípade, že zotaveniu z nádchy nenechávame voľný priebeh alebo ide o silnú nádchu, jednou z volieb je homeopatia. Prečo homeopatia? Predovšetkým je dôležité si uvedomiť, že homeopatiká sú vhodné pre všetky vekové kategórie vrátane detí, pre ktoré existujú obmedzené terapeutické možnosti liečby. Ich užitie zlepšuje komfort chorého jedinca a eliminuje intenzitu príznakov ako aj možné riziko bakteriálnych komplikácií. Nesmierne dôležitým atribútom je nielen vyliečiť chorý organizmus, ale zabrániť, resp. znížiť počet recidív, čo si však vyžaduje dlhodobú liečbu samotnej podstaty ochorenia. V neposlednom rade je tento typ liečiv špecifický tým, že absolútne zohľadňuje prirodzené reakcie ľudského organizmu, bez nežiaducich sekundárnych účinkov.

Čo robiť pri nádche?

V prípade prepuknutia nádchy, prechladnutia je za účelom zlepšenia komfortu a čo najrýchlejšieho potlačenia nepríjemných sprievodných symptómov žiaduce osvojiť si a pridržiavať sa niekoľkých hlavných pravidiel:

  1. Zabezpečiť, aby organizmus prijímal dostatočné množstvo tekutín, predovšetkým teplých nápojov (vhodný je čaj z čerstvého zázvoru a bylinkové čaje), čo má za cieľ správnu detoxikáciu organizmu, vyplavenie choroboplodných zárodkov, zamedzenie straty tekutín (pri zvýšenej telesnej teplote) ako aj zriedenie hlienu, ktorý spôsobuje dýchacie ťažkosti.

  2. Klásť dôraz na zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, pretože suchý vzduch dráždi nosovú sliznicu a zabezpečovať správnu reguláciu vzduchu, čo jednoducho docielime výmenou vzduchu vetrením, čím sa zbavíme škodlivých vírusov.

  3. Dohliadať na dostatočné množstvo prísunu vitamínov v strave - pri nádche a prechladnutí sa odporúča hlavne široké škála ovocia s vitamínom C a zelenina. Podstatné je vyhýbať sa alkoholickým nápojom a neodporúča sa ani pitie kávy.

  4. Pre zmierňovanie nepríjemných sprievodných javov sú vhodné aj slané roztoky na dezinfekciu nosa ako aj zvolenie formy kloktania soľného roztoku.

  5. V neposlednom rade je maximálne dôležitý kľudový režim, oddych, nezaťažovanie organizmu fyzickou aktivitou.

Ktoré homeopatiká môžu pomôcť pri nádche?

Ako sa chrániť pred ochorením? Je dobré mať svojho homeopata, ktorý konštitučnou liečbou zvýši vašu imunitu a odolnosť voči prechladnutiam a akútnym infekciám. Ak už ste ochoreli, tu je niekoľko tipov na akútny stav:

Jedno z najčastejších homeopatík je Kalium Bichromicum, ktoré sa v nízkych potenciách používa ako homeopatické mukolytikum.

Aconitum - vhodný liek na prechladnutie po studenom, suchom vetre, pacient je nepokojný, úzkostný, nepotí sa.
Arsenicum album - pacient je citlivý veľmi na prievan, v chladnom a vlhkom počasí sa stav zhoršuje, prechladnutie sa začín v nose, šíri sa do hrdla a potom do hrudníka, nepokojnosť, slabosť.
Allium cepa - číslo 1 na kýchanie a tečúce vodnaté hlieny z nosa. Tečie veľké množstvo vodnatého sekrétu, ktorý štípe a vyvoláva bolestivé začervenanie nosa, smäd.
Bryonia - toto nachladnutie začína kýchaním, nádchou, prechádza do hrdla, pri horúčke chce pacient piť studenú vodu, pije veľké množstvá.
Gelsemium - pomalý nástup ochorenia, aj niekoľko dní, žiaden smäd, pacient chce byť sám, nemá chuť rozprávať.
Hepar sulphur - môže veľa kýchať a mať nádchu s čírym sekrétom, ktorý nakoniec zhustne, zožltne a začne zapáchať.
Pulsatilla - sklon k častým prechladnutiam spojených s kýchaním a s ranným upchatím nosa hustým, žltozeleným sekrétom, večer je nádcha vodnatejšia, cíti sa lepšie vonku, bez smädu.

Dr. Dorothy Shepherdová vo svojej knihe Zázrak minimálnej dávky knižke popisuje, ktoré homeopatiká zvoliť pri konkrétnych príčinách:

Príčina

Homeopatikum

z prievanu

Aconitum, Calc. carbonica, Ferr. Phosphoricum

z prievanu po rozhorúčení

Aconitum, Carbo-vegetabilis, Silicea

z dažďa

Ars. album, Natrium sulphuricum, Rhus toxicodendron

pri mori

Natrium muriaticum, Natrium sulphuricum

zo státia vo vode

Rhus toxicodendron

zo zmoknutia

Aconitum, Belladonna, Rhus toxicodendron

za horúceho letného počasia

Baptisia, Belladonna, Bryonia

z chladného suchého počasia a studeného vetra

Aconitum

zo studeného vlhkého počasia

Ars. album, Rhus tox., Sulphur

Záver

Na záver možno zdôrazniť, že klasickí homeopati sa riadia primárnym výrokom, ktorý bol vyslovený už zmieneným nemeckým lekárom S. Hahnemannom a tým, je: „Neliečim chorobu, ale človeka, pretože jeho choroba má počiatky v mysli.“

Napísala: Beata Karkesová  a homeopatiaonline