Moja cesta k homeopatii

moja cesta k homeopatii
Autor: Marcela Kosorínová

Už ako malé dieťa som videla moju starú mamu ako pripravuje rôzne bylinné čaje na rôzne ochorenia. Keď sme ochoreli navarila nám bylinkový čaj, po ktorom sa nám uľavilo. Mali sme boľačku? Priložila nám na ranu skorocel alebo obklad z kostihoja. Bolo to všetko v súlade s prírodou.

Alternatívna liečba ma stále fascinovala. Vyštudovala som za detskú zdravotnú sestru a toto povolanie vykonávam už 23 rokov. Stále som mala v sebe ten pocit, že mojim poslaním je pomáhať ľuďom k uzdraveniu. Samozrejme aj v práci ako detská sestra som sa stretávala s množstvom chorých detí, ktorým sme s mojimi kolegyňami pomáhali k uzdraveniu. Moja práca ma baví. Každý sa v živote stretne aj so situáciou, že nám ochorie človek srdcu blízky a dali by sme všetko za to aby vyzdravel. Okrem alopatickej klasickej medicíny som skúšala rôzne bylinky, výživové doplnky, akupresúru, akupunktúru, lebo vo svojom vnútri som stále cítila, že existuje niečo, čo dokáže vyliečiť aj chronickú chorobu. V súčasnosti sa čoraz viac hovorí o tom, že väčšinou všetky chronické ochorenia sú duševnej príčiny, čo bolo určite pre mňa na zamyslenie.

Moja cesta k homeopatii

Je to asi 15 rokov, keď som sa prvýkrát stretla s homeopatiou. Bolo to na konferencii zdravotníckych pracovníkov, kde nám boli predstavené homeopatické produkty od firmy Boiron a Heel.

V tom čase som sa stala matkou. Syn prechádzal bežnými detskými chorobami. Nástup do škôlky bol dosť dramatický a dal zabrať jeho psychike a imunite. Objavili sa u neho tiky ,časté angíny, zväčšená nosná mandľa atď. Priečilo sa mi dávať mu často chemické lieky s množstvom nežiadúcich účinkov. Mala som šťastie, že v mojom okolí som mala pani doktorku, ktorá sa venovala homeopatii. Môj inštinkt ma viedol práve k nej a zverila som sa do jej rúk. Prvýkrát mi vysvetlila princíp homeopatie. Výsledky boli veľmi dobré, zlepšila sa mu imunita, tiky zmizli. Angíny a prechladnutia sme zvládali s homeopatikami. Po narodení mojej dcérky mi pomohla s oslabenou imunitou, ekzémom.

Potreba zmeny

Minulý rok u mňa nastala situácia, keď som chcela niečo v mojom živote zmeniť, vedieť viac o homeopatii, liekoch. Odrazu som to chcela všetko pochopiť tak, ako to popisoval Hahnemann, zakladateľ homeopatie. Ten impulz boli hlavne moje chronické ochorenia, ktoré sa mi vekom nabaľujú. Začala som študovať klasickú homeopatiu na SAKH v Bratislave a momentálne som v prvom ročníku štvorročného štúdia. Je to začiatok ešte dlhej cesty.

Čo je to vlastne homeopatia?

Dorothy Shepherdová nám homeopatiu približuje nasledujúcimi slovami. ,,Je to liečba na princípe ,,podobné lieči podobné“ (,,simillia simillibus curentur“).Po prvý krát tento princíp sformuloval Paracelsus a Hahnemann. Na tejto skutočnosti postavil celú svoju metódu vedeckého liečenia. Akákoľvek látka, či už je živočíšneho, rastlinného, alebo minerálneho pôvodu, ak sa podáva dostatočne dlho zdravému človeku, vyvolá u neho určitú reakciu alebo príznaky. Príznaky chorého možno odstrániť liekom schopným vyvolať presne rovnaké príznaky u zdravého človeka. Živočíšne, rastlinné alebo minerálne látky po potencovaní pôsobia oveľa silnejšie vďaka štiepeniu častíc a dezintegrácii svojich atómov, čo uvoľňuje ich energiu. Mohli by sme povedať, že po toľkých riedeniach z pôvodnej látky už nezostane nič okrem vody a mliečneho cukru. Hahnemann a jeho následovníci sa museli spoliehať len na klinické skúšky a priebeh liečby, ale my môžeme vedeckými prostriedkami dokázať prítomnosť aktívneho pôsobenia pôvodných látok v týchto trituráciách. Napríklad, že spektroskop jasne preukáže prítomnosť aktívnej látky v potencii 9 CH, bolo jasne dokázané už v roku 1862. V roku 1914 v Paríži demonštrovali prítomnosť medi v potencii 100 CH. Veľa výskumov na tomto poli urobil Dr.W.E.Boyd z Glasgowa. Pracoval s nerozpustným kovom a zistil, že spektrogram homeopatika Aurum metallicum v potencii 7DH jasne ukazuje prítomnosť zlata v roztoku. Dokázal aj fyzikálnu aktivitu potencií 6DH a 7 DH Radium bromatum a spektroskopické testy potvrdili aktivitu v potencii 10 DH.“

Čo je ochorenie

Zakladateľ homeopatie Hahnemann hovorí: ,,že množstvo, takmer väčšina chorôb je duchovného pôvodu a dynamickej/duchovnej/povahy. Mali by sme si uvedomiť nemateriálnu podstatu ochorení a ich duchovný pôvod.“

Aj Dr.Petroci vo svojej knihe Studánky píše:,,že každé ochorenie by sme mali vnímať ako výzvu a upozornenie, že sme niečo zanedbali a že sme sa vymkli prvotnej jednote. Keď sme chorí, zamyslime sa, čo by sme na sebe mali zmeniť. Nedokážeme sa uzdraviť, dokedy nepochopíme, kde je náš problém, os, po ktorej sa máme vyšplhať do stavu zjednotenia. Homeopatický liek je ako čistý princíp schopný zrkadlenia bez akýchkoľvek deformácií. Je ako náš priateľ, ktorý bol v podobnej situácii ako my, ale utrpením sa očistil a teraz nám ukazuje, kde stojíme a kadiaľ vedie cesta. Skutočné similimum, teda liek, ktorý je najbližšie nášmu vnútornému stavu nám nepomáha len odstrániť telesné neduhy, ale nájsť sám seba.“

Dôležitosť individuality v homeopatii

Pochopenie individuality každého človeka je veľmi dôležité. Keď pochopíme aké sú motívy chovania detí, budeme im vedieť lepšie porozumieť a tiež pomôcť.“ Páči sa mi táto myšlienka.

Všetko, čo prežívame či už dobré alebo zlé je našou súčasťou. Každý sa so svojim životom prediera po svojom a má aj svoj vnútorný svet. Máme rôzne sny, strachy, svoje „nebo“ a „peklo“, gestá, naše špecifické chute... často nás práve tieto indície privedú k správnemu homeopatiku. Videla som to na rôznych skutočných prípadoch ľudí, kde pri nájdení správneho homeopatika došlo k vyliečeniu. Odoberanie homeopatického prípadu je veľmi dôležité, treba mu venovať dostatok času lebo tam sa nám chorý človek odkryje. Zaujímavé je, že častokrát ani nevieme, čo máme radi. Mám rada teplo? Chlad? Čo mi spôsobí úľavu pri bolesti? Sama som zistila, že sa nepoznám. Začala som si všímať veci na ľuďoch, ktoré som doteraz prehliadala. Myslím si, že aj k deťom som oveľa tolerantnejšia, lebo predsa nemôžu robiť veci len tak ako si to predstavujem ja, oni potrebujú niečo iné. Jedno dieťa potrebuje utešovanie pri smútku a hneve, ale druhé to odmieta.

Určite aj ja by som chcela vedieť správne vybrať liek a túžim spoznať tú pravú príčinu ochorenia z prípadu. Už aj ja mám pár úspechov v akútnej homeopatii, kedy som sa presvedčila na sebe a svojich blízkych ako funguje. Veľmi ma to povzbudzuje v ďalšom štúdiu. Dúfam, že budem mať to šťastie a budem vedieť pomôcť svojim blízkym, priateľom a sebe k uzdraveniu touto jemnou a šetrnou metódou. Štúdium obsahuje veľmi veľa informácií, ale dúfam, že tak ako povedal Dr. Hardy na nedávnom zahraničnom seminári, všetko nám časom začne do seba zapadať. Určite som homeopatiou očarená, ale na jej zvládnutie je nevyhnutné sa jej naplno venovať.